ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2016 року м. Київ К/800/52786/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Стародуба О.П.,
Швеця В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації,
за касаційною скаргою Сумського обласного військового комісаріату (далі - Сумський ОВК) на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2015 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, про: визнання протиправною бездіяльності Сумського ОВК, що полягає у незарахуванні позивача на продовольче забезпечення з 8 квітня 2014 року по 29 березня 2015 року до військової частини А1476 та не подання відповідачем документів на виплату грошової компенсації замість встановлених норм харчування до військової частини А1746; стягнення з відповідача грошової компенсації за неотримане харчування в розмірі 5744 грн 12 коп. за період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, починаючи з 8 квітня 2014 року по 29 березня 2015 року.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2015 року скасовано постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року в частині відмови в задоволенні позову про визнання протиправною бездіяльності Сумського ОВК, що полягає у незарахуванні позивача на продовольче забезпечення з 8 квітня 2014 року по 29 березня 2015 року до військової частини А1476. В цій частині прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Сумського ОВК, що полягає у незарахуванні позивача на продовольче забезпечення з 8 квітня 2014 року по 29 березня 2015 року до військової частини А1476. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалене ним судове рішення в частині задоволення позовних вимог та постановити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновків про відмову у задоволенні касаційної скарги з огляду на наступне.
Судами встановлено, що 8 квітня 2014 року ОСОБА_2 був мобілізований до лав Збройних Сил України та згідно з наказом військового комісара Сумського об'єднаного міського військового комісаріату №47 від 8 квітня 2014 року зарахований до списків особового складу Сумського об'єднаного міського військового комісаріату на всі види забезпечення і приступив до виконання службових обов'язків.
Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №165 від 7 березня 2015 року позивача звільнено в запас та наказом військового комісара Сумського обласного військового комісаріату №70 від 29 березня 2015 року виключено зі списків особового складу Сумського ОВК та всіх видів забезпечення.
Відповідно до підпункту «н» пункту 1 приміток до «норми №1 - загальновійськова» затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації» за рахунок держави харчуванням забезпечуються, зокрема громадяни, які призвані на військову службу у зв'язку з оголошенням мобілізації, - з дня прибуття їх до військового комісаріату.
Відповідно до розпорядження начальника Логістики Сухопутних військ - заступника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 15 грудня 2008 року №116/10/2/2/475, Сумський ОВК прикріплений на продовольче забезпечення до військової частини А1476.
Таким чином, правильним є висновок суду апеляційної інстанції про те, що всупереч положень підпункту «н» пункту 1 приміток до «норми №1 - загальновійськова» затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації» Сумським ОВК не зараховано позивача на продовольче забезпечення.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача грошової компенсації за неотримане харчування в розмірі 5744 грн 12 коп. за період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, починаючи з 8 квітня 2014 року по 29 березня 2015 року та не подання відповідачем документів на виплату грошової компенсації замість встановлених норм харчування до військової частини А1746, то колегія суддів вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій щодо відмови у задоволенні позову в цій частині, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що продовольче та речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
29 березня 2002 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації», якою затверджено нові норми харчування військовослужбовців.
Однак у вказаній постанові відсутня норма, яка передбачає порядок грошової компенсації вартості за неотримане продовольче забезпечення. Ця постанова лише визначає норми харчування та норми заміни продуктів харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Суд апеляційної інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення, яким виправлені помилки, допущені судом першої інстанції.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Сумського обласного військового комісаріату залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський
Судді О.П. Стародуб
В.В. Швець