Ухвала суду № 58104024, 26.05.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
26.05.2016
Номер справи
638/10910/14-а
Номер документу
58104024
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2016 року м. Київ К/800/113/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Леонтович К.Г., Смоковича М.І., Сороки М.О.,

розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року у справі №638/10910/14-а за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів в вигляді житлових субсидій, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2014 року Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1, в якому просило стягнути з відповідача грошові кошти, виплачені надміру у вигляді житлових субсидій у розмірі 979 грн. 70 коп..

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно заяви від 16.05.2011 р. ОСОБА_1 рішенням Управління вiд 25.05.2011 р. була надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг :108,34 грн. на травень 2011 р., 151,80 грн. на червень 2011 р., 135,77 грн. на липень, 139,31 грн. на серпень, 135,53 грн. на вересень 2011 р., 308,95 грн. жовтень 2011 р. Однак, при проведенні перевірки встановлено, що відповідачем в Декларації про доходи і майновий стан від 16.05.2011 р. свідомо надана недостовірна iнформацiя про кiлькiсть транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку i перебувають у власності, не вказавши про наявність у власності 2 автомобiлiв, а саме: ЛУАЗ-969М, 1990 р. виготовлення та автомобіль ВАЗ-2101 1970 р. виготовлення. У зв'язку з тим, що вiдповiдач свідомо надав недостовірну iнформацiю про транспортні засоби, житлова субсидія була йому призначена неправомірно.

Постановою Дзержинського районного суду м.Харкова від 30 жовтня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено за безпідставністю.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року, скасоване рішення суду першої інстанції, заявлений позов задоволений. Стягнуто ОСОБА_1 грошові кошти, виплачені надміру у вигляді житлових субсидій у розмірі 979 (дев'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 70 коп. на користь Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.

В письмових запереченнях на касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення апеляційної інстанції - без змін.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно заяви відповідача від 16.05.2011 р. рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 25.05.2011 р. ОСОБА_1 надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірах: 108,34 грн. на травень 2011 р., 151,80 грн. на червень 2011 р., 135,77 грн. на липень, 139,31 грн. на серпень, 135,53 грн. на вересень 2011 р., 308,95 грн. жовтень 2011 р.. В заяві, яка заповнена ОСОБА_1 особисто 16.05.2011 р., надана згода на збір інформації про сім'ю, доходи, власність та майно, що необхідна для отримання житлової субсидії.

В заповненій Декларації про доходи і майновий стан осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 16.05.2011 р. відповідач вказав, що у власності є один автомобіль.

УПСЗН Дзержинського району Харківської міської ради проведена перевірка даних, наданих ОСОБА_1, за результатами якої складений акт № 2463 від 07.05.2014 року.

Згідно акту перевірки встановлене порушення відповідачем п.5 Положення, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, а саме, ОСОБА_1 не вказано при поданні заяви про наявність у нього на праві власності другого автомобіля.

Листом №59 від 08.05.2014 року повідомлено відповідачу про виявлене порушення та запропоновано в термін до 08.06.2014 року внести на розрахунковий рахунок УПСЗН суму надміру наданої субсидії в розмірі 979 грн. 70 коп.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, послався на ті обставини, що незареєстрований у Декларації автомобіль ВАЗ - 2101, 1970 року виготовлення (зареєстрований 25.05.1973 р.) перебуває в експлуатації понад 30 років з дня випуску, а тому не враховується при призначенні субсидії. Крім того, на час подачі відповідачем заяви про призначення житлової субсидії, транспортні засоби, зареєстровані за відповідачем, а саме: автомобіль ЛУАЗ-969М, 1990 р. виготовлення (зареєстрований 16.05.2002 р.) і автомобіль ВАЗ-2101, 1970 р. виготовлення (зареєстрований 25.05.1973 р.), не були об'єктами оподаткування.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що відповідач, не зазначивши при зверненні до позивача із заявою про призначення йому субсидії про наявність у його власності двох автомобілів, допустив порушення, яке полягає у поданні недостовірних даних, і таке порушення призвело до негативних наслідків, оскільки позбавило можливості уповноважений орган перевірити у повному обсязі інформацію про майновий стан відповідача при прийнятті рішення про призначення субсидії, а також вплинуло на результати такого рішення, оскільки на час подачі заяви підлягали оподаткуванню вказані автомобілі і дана обставина пов'язувала право на отримання субсидії.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.

Згідно обставин справи між сторонам виник спір щодо права ОСОБА_1 на отримання житлової субсидії за умови подання ним недостовірної інформації про наявність у нього одного автомобіля, в той час коли з ним були зареєстровані два автомобілі.

Відповідно п.13 Положення про порядок призначення і надання населенню субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 № 1050 із змінами і доповненнями, для призначення субсидії громадянин повинен надати до відділу заяву, довідку про зареєстрованих в житловому приміщенні осіб, довідки про доходи кожного із зареєстрованих і декларацію про їх доходи і майновий стан. Довідки про доходи необхідні для встановлення права і розміру субсидій.

Згідно пункту 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 №848, субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.

Надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п.п.4 п.5 Постанови Кабінету Міністрів „Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" №848 в редакції від 12.12.2006 року (в редакції, чинній на момент звернення відповідача із заявою) субсидія не призначається, якщо: уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу).

Згідно п.п.13 п.5 Постанови №848 для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає відділу (управлінню) субсидій довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці, та відомості про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.

У відділі (управлінні) субсидій громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці.

Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 в декларації вказав на наявність у нього одного автомобіля, однак, на той час за ним були зареєстровані два автомобілі., таким чином надав позивачу недостовірні відомості.

Колегія суддів зазначає, що п.п. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів „Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" № 848 (в редакції, чинній на момент звернення відповідача із заявою) пов'язує право на отримання субсидії, в тому числі, у власника житлового приміщення на наявність у своєму володінні більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому, не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування.

Разом з тим, до 01.01.2011 року податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів був встановлений Законом України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".

Згідно із вимогами статті 2 цього Закону об'єктами оподаткування є, окрім іншого автомобілі легкові - код 8703. Вказаний Закон втратив чинність з 01.01.2011 року у зв'язку із набуттям чинності Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI.

Згідно пп.232.1 ст.232 Податкового кодексу об'єктами оподаткування збором є колісні транспортні засоби, крім, переліку транспортних засобів, виключний перелік яких перелічений у вказаній статі.

При цьому, обмеження щодо визначення транспортного засобу таким, що не є об'єктом оподаткування, не розповсюджуються на автотранспортні засоби, зареєстровані за відповідачем станом на 16.05.2011р..

Виходячи з наведеного законодавцем визначено, як критерій наявності або відсутності права на отримання субсидії, за умови реєстрації більше одного автомобіля, відповідність ознакам об'єкту оподаткування вказаних транспортних засобів.

Разом з тим, п.п. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів „Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" №848 (в редакції, чинній на момент звернення відповідача із заявою), не пов'язує право на отримання субсидії особи з тим, чи він є платником такого податку (збору).

З урахуванням викладеного відповідач, не зазначивши наявності у нього двох автомобілів, при зверненні до позивача із заявою про призначення йому субсидії, допустив порушення, яке полягає у поданні недостовірних даних, і таке порушення призвело до негативних наслідків, оскільки позбавило можливості уповноважений орган перевірити у повному обсязі інформацію про майновий стан відповідача при прийнятті рішення про призначення субсидії, а також наведення ОСОБА_1 недостовірних даних вплинуло на результати такого рішення.

Відповідно до пункту 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, свідоме надання особою неправдивих відомостей про майновий стан є підставою для стягнення надміру сплачених коштів у вигляді житлових субсидій. При цьому сума повернутих коштів зараховується на рахунок відділів (управлінь) субсидій для подальшого їх перерахування надавачам послуг.

Апеляційним судом встановлено, що мало місце свідоме надання відповідачем неправдивих відомостей.

Щодо доводів відповідача про те, що його автомобілі не підлягали врахуванню при призначенні субсидії з підстав їх використання більше 15 р..

Постановою Кабінету Міністрів України №774 від 6 липня 2011 року підпункт 4 пункту 5 Положення викладений у наступній редакції: „субсидія не призначається - 4) уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, якому відкрито особовий рахунок, та особи, зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції. При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через органи праці та соціального захисту населення, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску".

Тобто, наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб іншого житлового приміщення (будинку) та транспортних засобів (механізмів) декларується під час подання заяви про призначення субсидії.

Надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Таким чином, чинним законодавством передбачена відповідальність особи саме за подання недостовірних даних на час звернення із заявою про призначення субсидії та декларування майнового стану.

Враховуючи, що субсидія відповідачу призначена за його заявою від 16.05.2011 року, а постанова Кабінету Міністрів України №774 прийнята 6 липня 2011 року, внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України №774 не скасували цивільної відповідальності особи, а лише змінили умови надання субсидій, тому колегія суддів вважає обґрунтованим висновки суду апеляційної інстанції, що її застосування до правовідносин, які виникли до її прийняття є безпідставним.

Виходячи з наведеного апеляційний суд прийшов до обґрунтованих висновків про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: