ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Пасічний Т.З.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"01" червня 2016 р. Справа № 686/1858/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Малахової Н.М.
суддів: Жизневської А.В.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,
позивача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "06" квітня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Хмельницького міського центру зайнятості про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2015 ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Хмельницького міського центру зайнятості в якому просив визнати неправомірними рішення - відмову у реєстрації його безробітним та зобов'язати відповідача зареєструвати його як безробітного, що звернувся до відповідача 28.12.2014, визнати неправомірним рішення-відмову у надані йому допомоги по безробіттю та зобов'язати відповідача призначити та виплачувати вказану допомогу, визнати неправомірним рішення-відмову у наданні одноразової допомоги-виплати по безробіттю для організації підприємницької діяльності та зобов'язати відповідача надати цю допомогу.
В обґрунтування позову ОСОБА_3 посилався на те, що з 25.12.2014 він перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту м. Хмельницького як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення зони антитерористичної операції. Вказував, що в грудні 2014 він звернувся до відповідача з проханням зареєструвати його як безробітного, надати йому допомогу по безробіттю та надати одноразову допомогу-виплату по безробіттю для організації підприємницької діяльності, проте, в усній формі отримав відмову у задоволенні всіх вимог. Відповідач запропонував йому лише інформаційно-консультаційні послуги, повязані з пошуком роботи. На його вимогу була надана письмова відповідь, в якій зазначено, що позивачу правомірно відмовлено у реєстрації як безробітного та здійсненні будь-яких виплат відповідно до п.13ст.45 Закону України "Про зайнятість населення".
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 06.04.2016 у задоволені позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позов. Зокрема, позивач вказує, що дії відповідача є дискримінацією за віковою ознакою. Зазначає, що судом не враховано, що йому не призначено пенсію, а тому відповідач повинен надати статус безробітного. Окрім того, позивач посилається на порушення строків розгляду справи, на те, що ухвала про відвід головуючого у судді першої інстанції є немотивованою,що судом були допущені описки у процесуальних ухвалах від 05.11.2015.
Розглянувши справу у межах визначених ст. 195 КАС України колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25.12.2014. ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького міського центру зайнятості з вимогою про взяття його на облік як безробітного, призначити йому допомогу по безробіттю та виплатити одноразову допомогу для організації підприємницької діяльності.
У відповіді на запит ОСОБА_3 Хмельницький міський центр зайнятості зазначив, що позивачу було правомірно відмовлено у наданні статусу безробітного та отриманні одноразової допомоги, оскільки на момент звернення до центру позивач досягнув пенсійного віку. Окрім того, у вказаній відповіді було зазначено, що особи пенсійного віку мають право перебувати на обліку в центрі зайнятості та отримувати інформаційно-консультаційні послуги, повязанні з пошуком роботи.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що відповідач правомірно відмовив позивачу у реєстрації його як безробітного, а тому не були порушені права останнього.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно;) розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що статусу безробітного може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; інвалід, який не досяг встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам"; особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників. Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування. Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, приписами п.13 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що особи працездатного віку - особи віком від 16 років, які не досягли встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку.
Відповідно до приписів ч.1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;
55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;
56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;
57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Як встановлено судом, на час звернення до відповідача, позивачу виповнилося 63 роки, тобто він досягнув пенсійного віку, що не заперечується останнім.
Отже, враховуючи вищенаведені норми закону та, що позивач досягнув пенсійного віку визначеного ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд першої інстанції дійшов правильних висновків про правомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у реєстрації його в якості безробітного.
Окрім того, п. 1.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307 (чинного на час виникнення спірних відносин) встановлено, що допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.
З огляду на вищенаведене, оскільки позивач правомірно не зареєстрований як безробітний, то суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків щодо безпідставності позовних вимог в іншій частині.
Доводи апеляційної скарги про те, що позивач є безробітним в силу п.2 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення", яким визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи, а тому відповідач зобов'язаний був його зареєструвати в якості безробітного та провести виплату допомоги є безпідставними, оскільки допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається лише зареєстрованим безробітним.
Згідно приписів п.8 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи;
Не впливають на правильність висновків суду першої інстанції також доводи апеляційної скарги про те, що позивачу не призначено пенсію, оскільки діючим законодавством надання статусу зареєстрованого безробітного пов'язується саме з працездатним віком особи. Окрім того, приписами п. 13 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що підставами припинення реєстрації безробітного є досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років.
Інші доводи апеляційної скарги щодо розгляду справи з порушенням строків передбачених ст. 122 КАС України, неповне викладення у в ухвалі про відвід судді підстав відводу, неправильне зазначення у в ухвалах суду прізвищах позивача , не задоволення клопотань позивача в ході розгляду справи, також не є підставами для скасування правильного по суті судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "06" квітня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Н.М. Малахова
судді: А.В. Жизневська
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "03" червня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 пров.Дачний,13 (санаторій "Тетерів"),м.Коростишів-2,Житомирська область,12502
3- відповідачу/відповідачам: Хмельницький міський центр зайнятості вул.Пилипчука,17/1,м.Хмельницький,Хмельницька область,29000
4-третій особі: - ,