Ухвала суду № 58102971, 31.05.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2016
Номер справи
813/3758/15
Номер документу
58102971
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2016 року Справа № 876/10980/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючогосудді ОСОБА_1,

суддів Хобор Р.Б., Попка Я.С.

з участю секретаря судового засідання Мельничук Б.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Камянка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року у справі № 813/3758/15 за позовом дочірнього підприємства «Амбієнте Ферніче Україна» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В :

17 липня 2015 р. Дочірнє підприємство «Амбієнте Ферніче Україна» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу №404 від 30.06.2015 року про проведення планової виїзної документальної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна».

Позовні вимоги мотивує тим, що у Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області відсутні підстави і повноваження щодо проведення документальної планової виїзної перевірки стану дотримання позивачем законодавства України з питань державної митної справи, оскільки документальна плановова перевірка проводиться не частіше одного разу на календарний рік. При плануванні перевірок митними і податковими підрозділами ДФС виїзних документальних перевірок, такі перевірки повинні проводитись одночасно. ДПІ у Камянка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області проводилась планова виїзна перевірка у період з 04.06.2015 року по 02.07.2015 року, відповідач не мав права призначати планової документальної перевірки, оскільки перевірка одного і того самого підприємства може проводитись не частіше одного разу на 12 місяців.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року позов дочірнього підприємства «Амбієнте Ферніче Україна» задоволено та було визнано протиправним та скасувано наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 30.06.2015 року №404 про проведення планової документальної виїзної перевірки дочірнього підприємства «Амбієнте Ферніче Україна».

Постанову суду першої інстанції оскаржила Державна податкова інспекція у Камянка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи.

Просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що відповідно до ст.77 Податкового кодексу України та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних документальних перевірок в.о. начальником ДПІ у Кам»янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області винесено наказ № 61 від 07.05.2015 року про проведення документальної планової виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2014 року, та розпочати документальну планову виїзну перевірку розпочати з 25.05.2015 року тривалістю 20 робочих днів.

Наказом ДПІ у Кам»янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області №77 від 22.05.2015 року внесено зміни до пункту 2 наказу №61 від 07.05.2015 р, а саме : документальну планову виїзну перевірку розпочати 04.06.2015 року тривалістю 20 робочих днів. Наказом ДПІ у Кам»янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області від 01.07.2015 року №89 продовжено термін проведення планової виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2014 р., терміном на десять робочих днів.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області 30.06.2015 року винесено наказ №404 про проведення документальної планової виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна» щодо дотримання законодавства України з питань державної митної справи за період діяльності з 01.01.2013 року по 31.12.2014 року.

Не погодившись з вказаним наказом, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що при винесенні наказу №404 від 30.06.2015 року, відповідачем не враховано те, що виїзна планова документальна перевірка дотримання ДП «Амбієнте Ферніче Україна» податкового, валютного митного та іншого законодавства органами ДФС була фактично проведена, а перевірка дотримання митного законодавства повинна була відбуватися одночасно в рамках комплексної планової документальної виїзної перевірки.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 та пп.пп.77.1 та 77.2 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу па календарний рік.

Такі ж норми містяться і у Митному кодексі України. Згідно з ч.2 ст. 346 МК України документальною плановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка передбачена в плані- графіку органу доходів і зборів та проводиться за місцезнаходженням підприємства, що перевіряється. Проведення документальних планових виїзних перевірок здійснюється органами доходів і зборів на підставі квартальних планів, які формуються ними самостійно, виходячи з результатів аналізу зовнішньоекономічних операцій підприємств із застосуванням системи управління ризиками. Порядок планування органами доходів і зборів виїзних перевірок визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Також, у ч.4 ст. 346 МК України вказано, що документальна планова виїзна перевірка одного й того самого підприємства може проводитися не частіше одного разу на 12 місяців.

Згідно з ч.5 сг.346 МК України у разі планування митними та іншими контролюючими органами проведення планової виїзної перевірки одного й того самого підприємства така перевірка проводиться зазначеними органами одночасно.

Згідно п.41.1. ст.41 ПК України вказано, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. Таким чином, при плануванні перевірок митними і податковими підрозділами ДФС виїзних документальних перевірок такі перевірки повинні проводитися одночасно.

Згідно матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу ДПІ у Камянка-Бузькому р-ні ГУ ДФС у Львівській області від 07.05.2015р. №61, з врахуванням змін, внесених наказом від 22.05.2015р. №77, у період з 04.06.2015р. по 02.07.2015р. працівниками ДПІ у Камянка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівської області проводилась планова виїзна документальна перевірка ДП «Амбієнте Ферніче Україна». Під час проведення перевірки наказом від 01.07.2015р. №89 її строк було продовжено ще на 10 робочих днів до 17.07.2015р. Однак, всупереч вказаним вище вимогам Податкового та Митного кодексів ГУ ДФС у Львівської області 30.06.2015р. видано наказ №404, яким знову призначено проведення планової документальної виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна».

При виданні вказаного вище наказу не враховано, що, виїзна планова документально перевірка дотримання ДП «Амбієнте Ферніче Україна» податкового, валютного митного та іншого законодавства органами ДФС фактично вже проведена, а перевірка дотримання митного законодавства повинна була відбуватися одночасно в рамках комплексної планової документальної виїзної перевірки.

Таким чином проведення ще одної планової документальної виїзної перевірки суперечить ч.4 ст. 346 МК України, згідно з якою документальна планова виїзна перевірка одного й того самого підприємства може проводитися не частіше одного разу на 12 місяців.

Апелянт в своїй апеляційній скарзі стверджує, що оскільки планові документальні перевірки дотримання законодавства про оподаткування та митного законодавства проводяться на підставі норм різних кодексів, то ці перевірки є різними і кожна з них може проводитися не частіше 1 разу на рік незалежно одна від одної.

Однак з таким твердженням колегія апеляційного суду не може погодитись так як органи, які здійснюють податковий і митний контроль є органами одної відомчої системи. Відповідно до п.41.1. ст.41 ПК України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Згідно з п.27 ст. 4 МК України митні платежі - це мито, акцизний податок та ПДВ, що сплачуються при ввезенні товарів на митну територію України. Ці ж самі податки передбачені пп. пп. 9.1.3 , 9.1.4 та 9.1.7 ПК України, тобто за своїм предметом перевірки дотримання митного законодавства також належать до перевірок законодавства щодо сплати податків.

Відповідно до ч.5 ст.346 МК України вказано, що у разі планування митними та іншими контролюючими органами проведення планової виїзної перевірки одного й того самого підприємства така перевірка проводиться зазначеними органами одночасно.

Згідно із матеріалів справи вбачається, що ДП «Амбієнте Ферніче Україна» листом від 31.07.2015р. звернулось до начальника ДПІ Камянка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області про надання інформації чи координувалося з органами митного та податкового аудиту Головного управління ДФС у Львівській області проведення планової документальної виїзної перевірки на підставі наказу ДПІ у Камянка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області від 07.05.2015р. №61, з врахуванням змін, внесених наказом від 22.05.2015р. №77, у період з 04.06.2015р. по 02.07.2015р.(а.с. 56).

У своїй відповіді від 05.08.2015р. на вищезазначений лист заступником начальника ДПІ у Камянка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області була надана відповідь, що ДПІ у Камянка-Бузькому р-ні ГУ ДФС у Львівській області двічі повідомляла ГУ ДФС у Львівській області про проведення планової документальної виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна» листами від 20.05.2015р. №1932/13-20-22-00 та від 25.05.2015р. №2072. (а.с. 55).

Однак, незважаючи на ці повідомлення і те, що перевірку дотримання і податкового і митного законодавства було передбачено Планом - графіком перевірок на II квартал 2015р., відповідач не синхронізував свої дії з ДПI у Камянка-Бузькому р-ні, у якій підприємство перебуває на обліку як платник податків.

Враховуючи вищенаведене, колегія суду вважає, що даний адміністративний позов є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.

А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Камянка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області - залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року у справі № 813/3758/15 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: Р.П. Сеник

Судді : Р.Б. Хобор

ОСОБА_2

Повний текст рішення виготовлено 01.06.2016 року.