Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
02 червня 2016 р. №820/1294/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.,
при секретарі судового засідання - Корнієнка А.Д.,
за участі:
представника позивача - Шматкова Д.С.,
представника відповідача - Вартанян Н.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Чугуївський авіаційний ремонтний завод" до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне підприємство "Чугуївський авіаційний ремонтний завод", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд:
- скасувати рішення № 0000041701 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 14.01.2016 року.
В обґрунтування позову зазначив, що у зв'язку із погіршенням економічної ситуації, проведення антитерористичної операції на Сході України, ситуація з фінансування Державного підприємства "Чугуївський авіаційний ремонтний завод" значно погіршилась. За відсутності оборотного замовлення єдиним джерелом доходу підприємства залишається виконання контрактів з іноземними контрагентами.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, вказав на обґрунтованість та законність дій відповідача, а тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. У своїх запереченнях на адміністративний позов зазначив, що відповідно до норм діючого законодавства за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків (з 01.01.2015 року - 20 відсотків) своєчасно сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення. Позивачем було порушено граничні строки сплати єдиного соціального внеску за результатами чого було винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 14.01.2016 року №0000041701 у розмірі 723711,59 грн.
На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі пп.20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розділу І та п.75.1 ст. 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, ч.11 п.2 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464 контролюючим органом було проведено камеральну перевірку позивача.
За результатами проведеної перевірки відповідачем був складений акт №27/20-29-17-01/08305644 від 14.01.2016 року "Про результати камеральної перевірки з питання несплати, неповної або несвоєчасної сплати суми єдиного соціального внеску" (а.с.42-44).
Відповідно до висновків, викладених в акті №27/20-29-17-01/08305644 від 14.01.2016 року, камеральною перевіркою встановлено наступні порушення: несплата, неповна або несвоєчасна сплата суми єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. встановлено порушення з питань дотримання Державним підприємством "Чугуївський авіаційний ремонтний завод" вимог абз.1 п.8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464 - несвоєчасна сплата нарахованого за відповідні календарні місяці (березень-липень, вересень-грудень 2014 року, січень, квітень-вересень 2015 року) єдиного внеску (а.с.44).
На підставі висновків, викладених в акті №27/20-29-17-01/08305644 від 14.01.2016 року, контролюючим органом було прийнято рішення №0000041701 від 14.01.2016 року "Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску", яким позивачу нараховано суму грошового зобов'язання у розмірі 723711,59 грн., з них штраф у розмірі 50524,27 грн. за період з 22.04.2014 року по 28.01.2015 року та у розмірі 526016,30 грн. за період з 20.01.2015 року по 24.11.2015 року, а також пеня - у розмірі 147171,02 грн. (а.с.15).
Контролюючий орган надав також розрахунок штрафних санкцій,застосованих до позивача (а.с.16-19).
Позивач в досудовому порядку оскаржував рішення контролюючого органу (а.с.20-23).
Не погоджуючись із позицією та рішеннями відповідача, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до п.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Судом встановлено, що позивачем були порушені строки сплати зазначеного податку, а саме:
по строку сплати - 22.04.2014 року, фактично сплачено 30.04.2014 року на суму 219602,37 грн.;
по строку сплати - 20.08.2014 року, фактично сплачено 28.08.2014 року на суму 42590,76 грн.;
по строку сплати - 20.10.2014 року, фактично сплачено 06.11.2014 року на суму 83482,85 грн.;
по строку сплати - 20.11.2014 року, фактично сплачено 19.12.2014 року на суму 82307,40 грн.;
по строку сплати - 22.12.2014 року, фактично сплачено 28.01.2015 року на суму 77259,25 грн.;
по строку сплати - 20.01.2015 року, фактично сплачено 16.02.2015 року на суму 182952,29 грн.;
по строку сплати - 20.02.2015 року, фактично сплачено 13.03.2015 року на суму 215843,64 грн.;
по строку сплати - 20.05.2015 року, фактично сплачено 10.08.2015 року на суму 277175,88 грн.;
по строку сплати - 22.06.2015 року, фактично сплачено 01.10.2015 року на суму 323282,11 грн.;
по строку сплати - 20.07.2015 року, фактично сплачено 01.10.2015 року на суму 413094,27 грн.;
по строку сплати - 20.08.2015 року, фактично сплачено 12.10.2015 року на суму 423510,36 грн.;
по строку сплати - 21.09.2015 року, фактично сплачено 30.10.2015 року на суму 358243,70 грн.;
по строку сплати - 20.10.2015 року, фактично сплачено 24.11.2015 року на суму 435979,12 грн.
Суд зазначає, що відповідно до п.12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Згідно з ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що суб'єктом владних повноважень викладені належні та допустимі доводи.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає вимоги позивача не правомірними та такими, що не ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, не належним чином обґрунтовані, не підтверджені матеріалами справи, а тому не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Чугуївський авіаційний ремонтний завод" до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 03.06.2016 року.
Суддя Полях Н.А.