ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/575/16
30 травня 2016 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю: представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача - Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання постанови незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до військово-лікарської комісії Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання такою, що частково не відповідає вимогам чинного законодавства постанови військово-лікарської комісії Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату в частині визнання ОСОБА_3 придатним до військової служби на підставі пункту "г" статті 52 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та зобов'язання військово-лікарської комісії Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату вчинити певну дію, а саме застосувати до ОСОБА_3 норму пункту "в" статті 52 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби із застосуванням наслідків даної норми.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постанова військово-лікарської комісії Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату в частині визнання ОСОБА_3 придатним до військової служби на підставі пункту "г" статті 52 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що підтверджується копією картки медичного огляду, не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому підлягає до визнання її частково недійсною та зобов'язання вчинити певну дію, а саме зміни формулювання з "придатний до військової служби" на "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час" (пункт "в" статті 52 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби). В силу вказаного пункту до переліку хвороб, що визнає особу непридатною до військової служби в мирний час, обмежено придатною у воєнний час, входить гастродуоденіт з помірним порушенням функцій, яким він страждає, що підтверджується випискою з медичної картки стаціонарного хворого від 17.02.2012 року та випискою з історії хвороби № 426.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, вважає, що військово-лікарська комісія Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату обстеження позивача провела правильно, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, свідків, вивчивши матеріали справи, оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, 26 квітня 2016 року проходив медичне обстеження військово-лікарською комісією Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату, про що свідчить копія картки медичного огляду призовника на збірному пункті.
Незважаючи на те, що ОСОБА_3 згідно виписки з медичної картки стаціонарного хворого від 17.02.2012 року та виписки з історії хвороби № 426 хворіє гастродуоденітом з помірним порушенням функцій, був визнаний придатним до військової служби і отримав повістку згідно Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
З показів свідка ОСОБА_4 її син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, хворіє з 2012 року гастродуоденітом, останній раз з цим діагнозом стаціонарно лікувався в лютому 2013 року, при проходженні комісії лікарями не взято до уваги цієї хвороби, не проведено повне обстеження хребта, не взято до уваги привкус зубів, що має суттєве значення для встановлення придатності сина для проходження військової служби.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 - голова комісії ВЛК, створеної відповідно до розпорядження міського голови від 31.12.2015 року № 399 "Про створення позаштатної військово-лікарської комісії в Тернопільському об'єднаному міському військовому комісаріаті" пояснив, що згідно картки медичного огляду призовника на збірному пункті ОСОБА_3, 26.04.2016 року проходив медичне обстеження у всіх лікарів. Щодо захворювання гастродуоденітом з помірним порушенням функцій, то лікар терапевт ОСОБА_6 відмітила "скарги відсутні, язик чистий", що свідчить про професійний підхід до огляду призовника, врахування всіх медичних показників. Одночасно відмітив, що застосування пункту "в" статті 52 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби за цим захворюванням передбачає госпітацію не менше двох разів на рік. За відсутності цієї умови у позивача неможливо змінити формулювання з "придатний до військової служби" на "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"
Згідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей. (пункт 2.6.2. Положення)
Згідно пункту 2.6.7. Положення головою позаштатної постійно діючої ВЛК призначається лікар, найбільш підготовлений з питань військово-лікарської експертизи, який має досвід роботи у військових лікувальних, цивільних лікувально-профілактичних закладах та пройшов підготовку (удосконалення) з військово-лікарської експертизи.
За нормами пункту 2.10.1. Положення ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.
Відповідно до пункту 1.1. р. ІІ Положення медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: зокрема до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
У відповідності до пункту 1.2. Положення постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Згідно пункту 2.7. Положення під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, ІНФОРМАЦІЯ_2, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров'я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.
Відповідно до пункту 2.8. Положення після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов'язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ "А" та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).
З оглянутої в судовому засіданні копії картки медичного огляду призовника на збірному пункті видно, що ОСОБА_3 визнаний придатним до військової служби лікарями: терапевтом, офтальмологом, психіатром, невропатологом, стоматологом, отоларингологом, дерматологом, хірургом, ортопедом, про що зроблено відповідні висновки.
Будь-які інші зауваження щодо стану здоров'я позивача з приводу його придатності до військової служби під час проходження медичного огляду не встановлено, крім того, докази оскарження позивачем у будь-який спосіб висновків ВЛК відсутні.
Згідно пункту "в" статті 52 Розладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, зазначених в додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, включено хвороби, гастродуоденіт з помірним порушенням функцій, при якій особи визнаються непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час та зазначено, що непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.
Разом з тим в поясненнях щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, додаток 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, до пункту "в" статті 52 належать: гастродуоденіти з порушенням секреторної та кислотоутворювальної функцій, із занепадом живлення, частими (два рази і більше на рік) загостреннями, які потребують повторної і тривалої госпіталізації.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, позивач захворів на вказану хворобу - гастродуоденіт у 2012 році, госпіталізувався останній раз в лютому 2013 року, протягом 2013-2016 років не лікувався, тому медичних показань для застосування до нього пункту "в" статті 52 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби немає..
Також суду не надано доказів наявності у позивача будь-яких інших захворювань, що згідно Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, є підставою для визнання позивача непридатним для військової служби.
За таких обставин посилання позивача на наявність у нього захворювання гастродуоденіт, яке унеможливлює несення ним військової служби, є безпідставними та не приймалося комісією до уваги.
З огляду на положення Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Оскільки розгляд питання щодо прийняття постанови військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність для проходження військової служби є виключною компетенцією відповідача, визначення придатності до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не в праві перебирати на себе повноваження цього органу.
Судом не встановлено протиправних дій військово-лікарської комісії Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату в межах спірних правовідносин.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено суду правомірність прийнятого оскаржуваного рішення щодо визнання позивача таким, що є придатним до військової служби.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що заявлені вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2,6,11,122,160-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання такою, що частково не відповідає вимогам чинного законодавства постанови військово-лікарської комісії Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату в частині визнання ОСОБА_3 придатним до військової служби на підставі пункту "г" статті 52 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та зобов'язання військово-лікарської комісії Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату вчинити певну дію, а саме застосувати до ОСОБА_3 норму пункту "в" статті 52 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби із застосуванням наслідків даної норми відмовити
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяМартиць О.І.
копія вірна:
СуддяМартиць О.І.