ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2016 року справа № 813/959/16
Львівський окружний адміністративний суд, у складі колегії:
головуючого - судді Кухар Н.А.
судді Кравціва О.Р.
судді Хоми О.П.
секретар судового засідання Єдинак Г.Б.
за участю:
представників позивача - Вук У.І., Станько М.М.
представників третіх осіб - Манівської Л.Р., Хамуляк О.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Львівгаз" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство "Іскра", Товариство з обмеженою відповідальністю "Спектргаз" про визнання протиправними і скасування рішення, припису та постанови, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Львівгаз" звернулося до суду з позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, в якому просить:
1. визнати протиправною та скасувати постанову від 03.03.2016 року № 21/9пз/1013-6/1278-16 про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності.
2. визнати протиправним та скасувати припис від 18.02.2016 року № 278/16 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
3. визнати протиправним та скасувати рішення від 19.02.2016 року № 19/02-1-2 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт".
4. зобов'язати відповідача поновити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт: "Реконструкція (прокладання резервної вітки) газопроводу середнього тиску від ГРС "Винники" до газопроводу середнього тиску по вул.Вулецькій м. Львів з переключенням існуючих споживачів", № ЛВ 083152542257від 11.09.2015 року.
В судовому засіданні у справі залучено до участі третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство "Іскра" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Спектргаз" та проведено заміну відповідача на належного - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що газопровід не є нерухомим майном, а тому, згідно ст.376 ЦК України не може бути самочинним будівництвом. Крім того, рішення від 19.02.2016 року оформлене у формі документу з назвою «рішення» та підписане головним інспектором будівельного нагляду, що суперечить законодавству.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, просили задоволити, послались на правову позицію, висловлену у постанові Верховного Суду України від 26.01.2016 року.
Відповідач подав заперечення на позов, у якому зазначив, що при проведенні перевірки позивачем не надано документів, що посвідчують право власності чи право користування газопроводом середнього тиску від ГРС «Винники» до газопроводу середнього тиску по вул. Вулецькій в м.Львові, реконструкція якого проводиться згідно даних в декларації про початок виконання будівельних робіт. Перевіркою з виходом на місце встановлено, що позивач фактично проводить будівництво нової газопроводу від вітки ГРС «Винники» до вул. Вулецької в м. Львові, а не реконструкцію існуючого газопроводу. Таким чином, встановлено, що позивачем внесено недостовірні дані в декларації про початок виконання будівельних робіт, що зареєстрована 11.09.2015 року за № ЛВ 083152542257, та встановлено підстави вважати об»єкт самочинним будівництвом, оскільки будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети. Просить відмовити в задоволення позову.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, з підстав зазначених у запереченні, просив відмовити у його задоволенні.
Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ТзОВ «Спектргаз» в судовому засіданні пояснив, що відповідачем перевірка проведена на підставі їх скарги, так як позивач проводить роботи по будівництву газопроводу середнього тиску в охоронній зоні газопроводу високого тиску ГРС Винники - Іскра, власником якого є товариство, чим порушено безпечні умови його експлуатації. Крім того, зазначив, що позивач будує нову лінію газопроводу, а не проводить реконструкцію, так як не має у власності газопроводу ГРС «Винники» - вул. Вулецька. Просить відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ПАТ «Іскра» в судовому засіданні пояснив, що у позивача немає газопроводу від ГРС «Винники» до вул. Вулецька, довжиною 8375 м.п., реконструкцію якого він міг би здійснювати. Позивач здійснює будівельні роботи у межах охоронної зони залізничної колії, що знаходиться за адресою вул. Вулецька,14 у м.Львові та належить ПАТ «Іскра» на праві приватної власності. Позивачем пошкоджено будівельною технікою шпали залізничної колії, перерізано рейки, що унеможливлює використання колії за призначенням. Крім того, в місці будівельних робіт прокладена підземна високовольтна кабельна лінія електропередач. Просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
На підставі звернення ТзОВ «Спектргаз» від 27.01.2016 року, направлення на проведення позапланової перевірки від 08.02.2016 року №213/16-пз, від 17.02.2016 № 278/16-пз Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПАТ «Львівгаз», назва та місце знаходження об»єкта - Реконструкція (прокладення резервної вітки) газопроводу середнього тиску від ГРС «Винники» до газопроводу середнього тиску по вул. Вулецькій м.Львів з переключенням існуючих споживачів.
За результатами перевірки складено акт №278/16 від 18.02.2016 року, яким встановлено, що ПАТ «Львівгаз» внесено недостовірні дані в декларації про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція (прокладання резервної вітки) газопроводу середнього тиску від ГРС «Винники» до газопроводу середнього тиску по вул.Вулецькій м.Львів з переключенням існуючих споживачів», зареєстрованій за № ЛВ083152542257 від 411.09.2015 року ( ІІІ категорія складності згідно даних декларації) щодо назви об»єкта будівництва та необхідності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а саме замість задекларованої реконструкції існуючого газопроводу, який не перебуває у власності чи користуванні ПАТ «Львівгаз», проводиться будівництво нової вітки газопроводу, поза межами земель смуги розміщення існуючого газопроводу, без оформлення права власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщується об»єкт будівництва, що є порушенням вимог ч.4 ст.26 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності», згідно якої право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації, а також абз 10 ст.1 Закону України «Про архітектурну діяльність», згідно якого замовник - фізична або юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку, подала у встановленому законодавством порядку заяву (клопотання) щодо її забудови для здійснення будівництва або зміни ( у тому числі шляхом знесення) об»єкта містобудування, та п.3.6 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», згідно якого - замовник будівництва - фізична чи юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку для забудови чи володіє на законних підставах об»єктом будівництва, на якому має намір виконувати будівельні роботи. Таким чином, порушено ч.8 ст.36 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності» та п.11 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою КМ України від 13.04.2011 р №466 та встановлено факт, що на дату реєстрації декларації,інформація, яка зазначалась в ній, не відповідала дійсності, та яка є підставою вважати об»єкт самочинним будівництвом, оскільки будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети.
18.02.2016 року відповідачем складено протокол №278/16 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.02.2016 року, у якому зазначено, що відповідальність за встановлені правопорушення передбачена абз 4 п.4 ч.2 ст.2 Закону України « Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
18.02.2016 року відповідачем винесено припис №278/16 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт, яким зупинено виконання будівельних робіт з реконструкції (прокладання резервної вітки) газопроводу середнього тиску від ГРС «Винники» до газопроводу середнього тиску по вул. Вулецькій м.Львів з переключенням існуючих споживачів до моменту усунення виявлених при проведенні перевірки порушень.
19.02.2016 року відповідачем винесено рішення № 19/02-1-2 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт".
03.03.2016 року відповідачем винесено постанову № 21/9пз/1013-6/1278-16 про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Львівгаз" винним у вчиненні правопорушення , передбаченого абз.4 п.4 ч.2 ст.2 Закону України « Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в сумі 124020 грн.
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлено Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI).
Державний архітектурно-будівельний контроль, як визначено статтею 41 Закону № 3038-VI, це - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону та видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (частина четверта статті 41 Закону № 3038-VI).
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.
Державний архітектурно-будівельний контроль, відповідно до пункту 5 Порядку, здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Підстави для проведення позапланової перевірки визначені пунктом 7 Порядку, серед яких є виявлення факту самочинного будівництва об'єкта та звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.
Згідно з пунктами 16 та 17 Порядку, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Згідно ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт ( ч.1).
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється. За наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається (ч.2). Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.3).
Частиною 7 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:
1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт;
2) отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою;
3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно ч. 8 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Відповідно до ч.2 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Відповідно до п. 3.21 ДБН А.2.2-3-2014 «СКЛАД ТА ЗМІСТ ПРОЕКТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ НА БУДІВНИЦТВО», реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).
Згідно ДБН В.2.5-20-2001 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди Газопостачання», реконструкція газопроводу - комплекс робіт на газопроводі з метою повного відновлення працездатності системи газорозподілу в попередньому режимі або зміни її окремих параметрів, що забезпечують надійну та безпечну його роботу.
Згідно ч. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 4 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, містобудівні умови та обмеження не надаються для влаштування систем опалення, вентиляції, водопостачання, водовідведення, газопостачання (включаючи спеціальне), силових та слабкострумових систем, які забезпечують потребу основного функціонального призначення будівель і споруд. Окрім того, п. 14 вказаного переліку, не надаються містобудівні умови та обмеження для реконструкції підземних, надземних та повітряних інженерних мереж та споруд до цих мереж у межах відведення земельних ділянок без зміни цільового та функціонального призначення, без зміни зовнішніх геометричних параметрів, а відповідно до п. 22 - будівництво лінійних інженерних магістралей, мереж та споруд за межами населених пунктів.
Згідно ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність», замовник - фізична або юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку, подала у встановленому законодавством порядку заяву (клопотання) щодо її забудови для здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.
Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.
Згідно ч. 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації
Згідно п. 3.6 ДБН А.2.2-3-2014 «СКЛАД ТА ЗМІСТ ПРОЕКТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ НА БУДІВНИЦТВО», замовник будівництва - фізична чи юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку для забудови чи володіє на законних підставах об'єктом будівництва, на якому має намір виконувати будівельні роботи.
11.09.2015 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області зареєстровано за № ЛВ08315254225 декларацію про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція (прокладання резервної вітки) газопроводу середнього тиску від ГРС «Винники» до газопроводу середнього тиску по вул. Вулецькій м.Львів з переключенням існуючих споживачів» за зверненням замовника ПАТ «Львівгаз».
Як встановлено матеріалами справи та не спростовано представниками позивача в судовому засіданні при проведенні перевірки ПАТ «Львівгаз» не надано документів, що посвідчують право власності чи право користування газопроводом середнього тиску від ГРС «Винники» до газопроводу середнього тиску по вул. Вулецькій в м. Львові, реконструкція якого проводиться ПАТ «Львівгаз» згідно даних в декларації про початок виконання будівельних робіт, чим підтверджується, що ПАТ «Львівгаз» фактично проводиться будівництво нової вітки газопроводу від ГРС «Винники» до вул. Вулецької в м. Львові.
В зоні проведення будівельних робіт пролягає газопровід високого тиску ГРС Винники - Іскра, власником якого є ТзОВ «Спектргаз» на підставі договору купівлі-продажу від 20.08.2014.
Таким чином, відповідачем повністю доведено, що ПАТ «Львівгаз» внесено недостовірні дані в декларації про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція (прокладення резервної вітки) газопроводу середнього тиску від ГРС «Винники» до газопроводу середнього тиску по вул. Вулецькій у м. Львів з переключенням існуючих споживачів», що зареєстрована за № ЛВ 083152542257 від 11.09.2015 (ІІІ категорія складності згідно даних декларації) щодо назви об'єкта будівництва та необхідності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а саме замість задекларованої реконструкції існуючого газопроводу, який не перебуває у власності чи користуванні ПАТ «Львівгаз», проводиться будівництво нової вітки газопроводу, поза межами земель смуги розміщення існуючого газопроводу, без оформлення права власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщується об'єкт будівництва, що є порушенням вимог ч .4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». та абз. 10 ст.1 Закону України «Про архітектурну діяльність».
Відповідно до п.12 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право:
1) видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
2) притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону;
3) ініціювати притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності;
4) вносити подання про звільнення посадової особи об'єкта нагляду до органу, який здійснив його призначення;
5) вносити подання про позбавлення права виконувати певні види робіт посадової особи об'єкта нагляду до органу, яким таке право надавалося;
6) скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності встановлює Закон України « Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Згідно абз.4 п.4 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації на об'єктах III категорії складності - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат.
Дослідивши винесені відповідачем рішення про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, припис, постанову про накладення штрафу судом встановлено, що такі прийняті відповідно до норм чинного законодавства України.
Суд вважає необґрунтованими пояснення представників позивача про те, що газопровід не є об»єктом нерухомості, а тому не може бути самочинним будівництвом згідно ст.376 Цивільного кодексу України, та мотивує це наступним.
Згідно ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відносини в галузі трубопровідного транспорту регулюються Законами України « Про трубопровідний транспорт», «Про транспорт» та іншими нормативно-правовими актами України.
Згідно Закону України « Про трубопровідний транспорт» об'єкти трубопровідного транспорту - магістральні та промислові трубопроводи, включаючи наземні, надземні і підземні лінійні частини трубопроводів, а також об'єкти та споруди, основне і допоміжне обладнання, що забезпечують безпечну та надійну експлуатацію трубопровідного транспорту.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Отже, газопровід є об»єктом будівництва (постанова Верховного Суду України від 22.102013 р.).
Згідно ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до ч.2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Проаналізувавши чинне законодавство суд приходить до висновку, що таке не містить норм, які б відносили об»єкти газопроводів до рухомого чи нерухомого майна. Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» відносить газопроводи до об»єктів будівництва, державний архітектурно-будівельний контроль яких здійснює відповідач та згідно Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що є спеціальним у даних правовідносинах, відповідач правомірно визначив газопровід, що будується, самочинним будівництвом.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваних постанови, припису та рішення діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначений законодавством, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Щодо судових витрат то такі відповідно до ст..94 КАС України не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуюча - суддя Кухар Н.А.
Суддя Кравців О.Р.
Суддя Хома О.П.
Повний текст постанови виготовлено 03.06.2016 року.