Постанова № 58101340, 03.06.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2016
Номер справи
803/715/16
Номер документу
58101340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2016 року

Справа № 803/715/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Валюха В.М.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Кредитної спілки «Захід-Інвест» про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – Нацкомфінпослуг, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Кредитної спілки «Захід-Інвест» (далі – КС «Захід-Інвест», відповідач) про стягнення штрафних санкцій в розмірі 10200,00 грн., застосованих згідно з постановою № 161/15-2 від 29.07.2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовими особами Нацкомфінпослуг було складено акт про правопорушення, вчинені КС «Захід-Інвест» на ринку фінансових послуг № 194/15-2 від 20.07.2015 року, яким зафіксовані порушення статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у частині обов’язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг та абзаців четвертого – шостого пункту 2.1 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 року № 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 року за № 69/8668, у частині подання до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку (звіту) не пізніше 01 червня року, наступного за звітним роком.

На підставі акту про правопорушення, вчинені КС «Захід-Інвест» на ринку фінансових послуг № 194/15-2 від 20.07.2015 року було винесено постанову № 161/15-2 від 29.07.2015 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг в розмірі 10200,00 грн. Зазначена постанова була надіслана відповідачу, проте на момент пред’явлення позову штрафні санкції КС «Захід-Інвест» сплачені не були.

Позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф у сумі 10200,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.05.2016 року було відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі (а. с. 1).

Копія ухвали від 16.05.2016 року про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а. с. 25-26), проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв’язку «повернення через не запит» та відбитком календарного штемпеля від 23.05.2016 року (а. с. 32), тобто, копія ухвали не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин, а тому відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) слід вважати, що така копія ухвали вручена належним чином. Від відповідача у встановлений судом строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову не надійшло, в зв’язку з чим суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 КАС України.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що КС «Захід-Інвест» зареєстрована як юридична особа, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 21933745 від 16.05.2016 року (а. с. 25-26).

20.07.2015 року посадовими особами Нацкомфінпослуг складено акт про правопорушення, вчинені КС «Захід-Інвест» на ринку фінансових послуг № 194/15-2 (а. с. 12). Вказаним актом перевірки зафіксовані порушення статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у частині обов’язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг та абзаців четвертого – шостого пункту 2.1 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 року № 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 року за № 69/8668, у частині подання до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку (звіту) не пізніше 01 червня року, наступного за звітним роком.

29.07.2015 року в. о. директора департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами та бюро кредитних історій Нацкомфінпослуг прийнято постанову № 161/15-2 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, згідно з якою до відповідача на підставі пункту 10 частини першої статті 28, статті 39, пункту 3 частини першої статті 40, пункту 2 частини першої статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», абзацу першого пункту 1.5 розділу І, підпункту 3 пункту 2.1, пункту 2.4 розділу ІІ, пункту 3.2 розділу ІІІ, абзацу другого пункту 4.21, пункту 4.26 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 року № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 року за № 2112/22424, застосовано штрафну санкцію у розмірі 10200,00 грн. (а. с. 11).

Постанову № 161/15-2 від 29.07.2015 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг було направлено відповідачу згідно із супровідним листом від 30.07.2015 року № 4594/15-8/17 (а. с. 10, 13). Відповідач вказану постанову у встановленому законом порядку не оскаржив, штрафні санкції добровільно не сплатив.

Згідно із статтею 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 року № 2664-III (з наступними змінами та доповненнями) фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Порядок складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затверджений розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 25.12.2003 року № 177 (з наступними змінами та доповненнями), визначає порядок складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками (далі - кредитні спілки) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, установлює загальні вимоги до заповнення звітних форм та терміни їх подання.

Пунктом 2.1 цього ж Порядку визначено, що достовірність і повнота річної фінансової звітності та звітних даних за рік повинна бути підтверджена аудитором (аудиторською фірмою), який (яка) внесений(а) до реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, що ведеться Нацкомфінпослуг. Аудиторський висновок (звіт) подається не пізніше 01 червня року, наступного за звітним роком. Аудиторський висновок (звіт) подається разом з річною фінансовою звітністю, підтвердженою аудитором (аудиторською фірмою).

Згідно із частиною першою статті 21 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Пунктом 10 частини першої статті 28 цього ж Закону, передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції, у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до статті 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Як передбачено пунктом 3 частини першої статті 40 цього ж Закону, одним із видів заходів впливу, які може застосовувати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є накладення штрафів в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частин першої, шостої статті 42 цього ж Закону, штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення. Посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг.

Частиною третьою статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», передбачено, що штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Таким чином, оскільки постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, № 161/15-2 від 29.07.2015 року прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасовано, відповідач вказану постанову не оскаржив та добровільно штрафні санкції не сплатив, письмових заперечень проти позову не подав, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України штрафних санкцій у розмірі 10200,00 грн. підлягають до задоволення.

Як передбачено частиною четвертою статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Відтак, сплачений позивачем судовий збір в загальній сумі 1378,00 грн. платіжними дорученням № 1518 від 23.11.2015 року на суму 1218,00 грн. та № 235 від 23.03.2016 року на суму 160,00 грн. (а. с. 2-3) з відповідача стягненню не підлягає.

Згідно із пунктом 8 частини шостої статті 183-2 КАС України у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначаються: обов'язок відповідача виконати постанову негайно, крім постанови в адміністративній справі, передбаченій пунктом 2 частини першої цієї статті.

Відповідно до частини першої статті 256 КАС України негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу. Відтак, постанову суду слід звернути до негайного виконання.

Керуючись статтями 183-2, 256 КАС України, на підставі Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Кредитної спілки «Захід-Інвест» (43000 Волинська область, місто Луцьк, вулиця Лесі Українки, будинок 26, 2-й поверх, ідентифікаційний код 25788319) на користь Державного бюджету України штрафні санкції в розмірі 10200 гривень 00 копійок (десять тисяч двісті гривень нуль копійок).

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М.Валюх