Справа № 569/4065/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2016 року
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Панас О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 доРівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
встановив:
До Рівненського міського суду звернулася ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, правонаступником якого є Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Рівне та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». На її письмове звернення щодо проведення перерахунку пенсії державного службовця, 23.03.2016 листом № 170/10 УПФ в м.Рівне відмовило їй у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що значились у довідках від 16.03.2016 № 256-08, виходячи із розміру 80 % заробітної плати без пере визначення базового місяця індексації пенсійної виплати. Розмір її пенсії державного службовця обчислювалась із розрахунку 80 відсотків заробітної плати, що не заперечується відповідачем, як вбачається з листа-відповіді.
Вважає, що відмова відповідача суперечить чинному пенсійному законодавству. Просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1, починаючи із 04.02.2011 року додатково включивши до вже врахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, пов"язаних із індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування згідно з довідкою від 16.03.2016 року № 256-08, виходячи із розміру 80 % заробітної плати без пере визначення базового місяця індексації пенсійної виплати.
Ухвалою суду від 04.04.2016 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження щодо заявлених вимог позивача за період з 01.10.2015 року, в межах строку звернення до суду.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову. У встановлений строк від відповідача надійшли до суду заперечення, в яких відповідач зазначив, що чинним законодавством не регламентовано врахування при обчисленні пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників , оскільки вони не є складовими заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій державного службовця. Зазначили, що призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі поданих до управління документів. Відповідно до п.2 ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється у наступні строки : «у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Враховуючи наведене, право на перерахунок пенсії на підставі поданої позивачем заяви від 18.03.2016 р. та довідки про заробітну плату, відповідно до норм п.2 ч.4 ст.45 ЗУ №1058, позивач набув би лише з 01.04.2015 року. Просить призначити справу до розгляду в загальному порядку, та відмовити повністю у задоволенні позовних вимог що заявила ОСОБА_1.
Ухвалою суду від 22.04.2016 року справа була призначена до розгляду за загальними правилами КАС України на 30.05.2016 р.
Позивач до суду не зявилася. В своїй позовній заяві просила розглянути справу без її участі.
Представник відповідача подав до суду заяву в якій просив розглядати справу за відсутності представника управління, або ж в порядку письмового провадження. Підтримує заперечення проти адміністративного позову, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Враховуючи те, що сторони заявили клопотання про слухання справи у їх відсутності, суд в порядку ч.3 ст.122 КАС України здійснює судовий розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши заперечення відповідача, письмові матеріали справи, повно і всебічно зясувавши всі докази і обставини в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне , правонаступником якого є Рівненське об'єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області, та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
16.03.2016 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії державного службовця з 04.02.201 року в розмірі 80 % із врахуванням до заробітної плати державного службовця інших виплат : матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань індексації заробітної плати вказаних у довідці від 16.03.2016 р. №256-08, без перевизначення базового місяця індексації пенсійної виплати.
23.03.2016 року позивач отримала відповідь (лист за №170/10) про відмову в проведенні перерахунку, так як згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Тобто, пенсії визначені в порядку та на умовах даного Закону не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач з відмовою не погодилась та звернулась в суд із даним позовом.
Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. В силу ст.ст. 22,64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Вирішуючи спір слід зазначити, що за змістом статті 37 Закону № 3723-XII «Про державну службу» (у редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною 2 статті 33 цього ж Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.6 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Постанова КМУ від 31.05.2000 р. № 865 на яку відповідач посилається у запереченнях на позовну заяву, регулює порядок та умови визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державним службовцям, а не складові заробітку.
Так, в п.1 Постанови КМУ розмір виплат визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців такої роботи поспіль. Згідно з п.3 Постанови КМУ посадовий оклад, надбавка за ранг, за вислугу років при призначенні пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Згідно п.4 Постанови КМУ передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям , заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Відповідно до п.5 Постанови КМУ перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Суд вважає, що однією з причин відмови в перерахунку пенсії відповідачем є невірне трактування вимог п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» де сказано, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до, в даному випадку, Закону України «Про державну службу». Але пенсія позивачу призначена ще у 2011 р., тож ніякого відношення даний закон до відмови позивачу в перерахунку (донарахуванні) за додатковими даними не має. Наведена у відповіді норма, що раніше призначені пенсії не перераховуються, для даного спірного питання в наведеному законі взагалі відсутня.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР Про оплату праці (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно п.2.3.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до ЗУ «Про оплату праці», затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 р. № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8813, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників ( на оздоровлення, у звязку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Згідно Закону України «Про індексацію грошових коштів населення» № 1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що обєктом індексації грошових коштів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Таким чином, законодавство, як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат повязаних з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати /доходи /для обчислення пенсії, зокрема ст. 41 Закону №1058-ІУ та стаття 66 Закону № НОМЕР_1, а не положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними.
Як встановлено, пенсія ОСОБА_1 була призначена за нормамиЗакону України "Про Державну службу" №3723-ХІІ, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії, у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.
Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затвердженопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005.
Відповідно до п.2 ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється у наступні строки : «у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи наведене, право на перерахунок пенсії на підставі поданої позивачем заяви від 18.03.2016 р. та довідки про заробітну плату, відповідно до норм п.2 ч.4 ст.45 ЗУ №1058, позивач набула з 01.04.2016 року.
А тому, забезпечуючи захист порушених прав Позивача, суд дійшов висновку, що Відповідач зобовязаний провести перерахунок та виплату пенсії по Закону України Про державну службу позивачу з урахуванням одержаних виплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховані та сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 16.03.2016 р. № 256-08, виходячи із розміру 80 % заробітної плати без перевизначення базового місяця індексації пенсійної виплати,з 01.04.2016 року.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальноообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, пов"язаних із індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування згідно з довідкою від 16.03.2016 року № 256-08, виходячи із розміру 80 % заробітної плати без пере визначення базового місяця індексації пенсійної виплати.
Зобовязати Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 додатково включивши до вже врахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат, пов"язаних із індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування згідно з довідкою від 16.03.2016 року № 256-08, виходячи із розміру 80 % заробітної плати без перевизначення базового місяця індексації пенсійної виплати, з 01.04.2016 року.
В задоволенні решти вимог- відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.В.Панас