МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 480/1298/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
Миколаївський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого судді Стрєльнікова Д.В.
при секретарях Колошко Д.О., Куртась К.В.,
за участю позивача ОСОБА_1 і його представника адвоката ОСОБА_2, представника відповідача УПФУ ОСОБА_3,
розглянувши 25 травня 2016 року в місті Миколаєві в залі суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Миколаївської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання призначити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку,
в с т а н о в и в :
15.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Миколаївському районі Миколаївської області про визнання протиправним рішення відповідача № 8/1 від 06.04.2016 року про відмову у призначенні йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Одночасно позивач просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком на підставі ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Свої вимоги позивач обґрунтував ти, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 3. У відповідності до вимог зазначеного закону та виходячи зі свого статусу він має право на призначення пенсії в повному розмірі зі зменшенням свого пенсійного віку на 5 років при наявності у нього стажу роботи не менш ніж 20 років. Однак відповідач не визнає його права і відмовляє у призначенні пенсії.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав та підтвердив викладені в позовній заяві обставини.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав та подав письмові заперечення. В своїх поясненнях представник відповідача зазначив, що позивач дійсно має право на пільги визначені ст. 14 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Разом із тим, оскільки позивач безпосередньо не брав участі у ліквідації аварії на ЧАЕС, а є особою прирівняною за своїм статусом до учасника ліквідації наслідків цієї аварії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 674 від 02.12.1992 року, він не має права на зменшення пенсійного віку для призначення пенсії на підставі ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи через відсутність у нього необхідних документів.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін та, дослідивши письмові докази суд дійшов наступного.
Згідно виданого 05.07.2002 року Миколаївською обласною державною адміністрацією посвідчення серії А № 095158 позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 3.
Судом також встановлено, що позивач народився 15.10.1957 року. Згідно записів у трудовій книжці він має трудовий стаж понад 20 років.
28.03.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п/п 1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Своїм рішенням № 8/1 від 06.04.2016 року відповідач відмовив позивачеві у призначенні пенсії за віком з посиланням на те, що згідно наданих документів на останнього не поширюються норми ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Проаналізувавши встановлені по справі обставини і визначені відповідно до них правовідносини суд виходить з такого.
Ст. 46 Конституції України громадянам України гарантується право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Розглядувані правовідносини регулюються Законами України Про пенсійне забезпечення, Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням особливостей встановлених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, згідно ст. 15 Закону України Про пенсійне забезпечення умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України Про пенсійне забезпечення.
Ст. 14 ч. 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1 або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 02.12.92 N 674 (далі - Порядку N 674), належать громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї відносяться: до категорії 3 - особи, які складали ядерні заряди і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, а також ті, які переопромінились при охороні ядерних полігонів під час випробувань.
Згідно пункту 4 Порядку N 674 особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до категорії на підставі довідки, що підтверджує їх участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, виданої відповідною військовою частиною або Центральним військовим архівом Співдружності Незалежних Держав.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Ст. 49 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (на яку посилається позивач) пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише безпосереднім учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
Надані позивачем архівні довідки свідчать про те, що він відноситься до категорії 3 у відповідності до п. 2 Порядку N 674. Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Вказані посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими згаданим Законом.
Згідно з вимогами ст.ст. 14, 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї надано право на отримання пільг і компенсацій, встановлених законодавством.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на отримання державної пенсії мають лише особи, віднесені до категорії 1, які отримали інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, у контексті Порядку N 674 лише особам, віднесеним згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до категорії 1, надано право на отримання державних пенсій. При цьому слід зазначити, що державна пенсія не відноситься до пільг чи компенсацій, а є заходом соціального захисту конкретних категорій осіб.
Враховуючи те, що позивач не брав безпосередньої участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не є потерпілим від Чорнобильської катастрофи та не віднесений до категорії 1, правові підстави для призначення йому державної пенсії у відповідності зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні.
З огляду на викладене оспорюване позивачем рішення відповідача є правомірним.
Відтак підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Судові витрати по справі слід віднести на рахунок позивача.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 159, 160-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Миколаївської області про визнання протиправним рішення № 8/1 від 06.04.2016 року про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Миколаївської області призначити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988-1990 роках залишити без задоволення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський районний суд Миколаївської області.
Суддя Д.В. Стрєльніков
25.05.2016