Постанова № 58092612, 03.06.2016, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
03.06.2016
Номер справи
466/4033/16-а
Номер документу
58092612
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 466/4033/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2016 року Шевченківський районний суд м. Львова у складі:

головуючої-судді ОСОБА_1

при секретарі Губач Х.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобовязання витини певні дії,-

встановила:

26.04.16 р. ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від суми середнього місячного заробітку, згідно довідки прокуратури Львівської області від 10.02.2016 №18/116 про заробітну плату (10 823,31 грн), починаючи з 01.01.16р. та без обмеження її максимального розміру.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона працювала в органах прокуратури України на прокурорсько-слідчих посадах з 1979 року по 31.03.15р.

З 02.11.01 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, як отримувач пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про прокуратуру».

Згідно наказу в.о. прокурора Львівської області від 11.03.2015 її звільнено з органів прокуратури Львівської області у звязку з виходом на пенсію за вислугою років та за власним бажанням відповідно до ст.38 Кодексу законів про працю України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з посади старшого прокурора прокуратури Шевченківського району м. Львова.

Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 02.06.15р. задоволено її вимоги та визнано протиправними дії УПФ у Шевченківському районі м. Львова стосовно відмови їй у перерахунку пенсії за вислугу років та зобовязано УПФ у Шевченківському районі м. Львова провести перерахунок ОСОБА_2 пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Львівської області від 01.04.2015 №18/839 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від суми місячного заробітку -7950,61 грн., з 01.04.2015 без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців).

Дана постанова скасована Львівським апеляційним адміністративним судом та 02.06.15р. прийнято нову, якою її позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії УПФ у Шевченківському районі м. Львова стосовно відмови їй у перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми місячного заробітку, згідно ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» та зобовязано УПФ у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, згідно довідки прокуратури Львівської області від 01.04.2015 №18/839 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від суми місячного заробітку 7 950,61 грн., з 01.10.2014 з врахуванням виплачених сум.

05.04.16 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок розміру пенсії у звязку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії і подальших перерахунків пенсії (90% від суми місячної заробітної плати) та довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 01.04.2015 №18-839. На що отримала відповідь листом від 10.04.2015 № 3592/11-07 про те, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, так як Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак відповідний документ з цього приводу ще не прийнято.

Вважає, що внаслідок дій відповідача порушені її конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України, рішеннями Конституційного Суду України, Верховного Суду України і Вищого адміністративного суду України, так як їй неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у звязку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012. Отже право на перерахунок пенсії у неї виникло з 01.07.2012, коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на які посилається у своїй відповіді управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова.

Відповідач був зобовязаний провести перерахунок пенсії на підставі її заяви від 07.04.2015, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Львівської області від 01.04.2015 №18/839 про заробітну плату та частин тринадцятої та вісімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку - 7 950,61 грн. з 01.04.2015 без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час (12 місяців)., а не посилатись на норму закону, яка згідно ст.22 Конституції України не може бути застосована в часі і методику перерахунку Кабінету Міністрів України, якої не існує, оскільки такий документ досі не прийнятий.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю, дала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила повністю посилаючись на письмові заперечення, що долучені до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Судом встановлено, що з 02.11.2001 позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України у Шевченківському районі м. Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Пенсія призначена на умовах ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-Ш «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати 3516,87 грн. та її розмір становив 3165,18 грн.

При призначенні пенсії враховано стаж роботи за вислугу років в органах прокуратури 20 років 3 місяці 19 днів (загальний стаж роботи 31 рік 8 місяців 6 днів).

Згідно наказу в.о. прокурора Львівської області від 11.03.2015, її звільнено з органів прокуратури Львівської області у звязку з виходом на пенсію за вислугою років та за власним бажанням відповідно до ст.38 Кодексу законів про працю України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з посади старшого прокурора прокуратури Шевченківського району м. Львова. На день звільнення, її загальний стаж роботи в органах прокуратури становить 20 років 3 місяці 19 днів (загальний стаж роботи 31 рік 8 місяців 6 днів).

07 квітня 2015 року позивач звернулася до управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова з заявою про перерахунок розміру її пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення мені пенсії, і подальших перерахунків пенсії (90% від суми місячної заробітної плати), долучивши відповідну довідку прокуратури Львівської області про заробітну плату від 01.04.2015 №18/839вих-15.

Листом з управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 10.04.2015 №3592/11-07 їй відмовлено в перерахунку пенсії оскільки Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Разом з тим відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Також, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок. призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день її звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в часі повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.

Так, відповідно до частини 1 ст.58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Так само, зазначена вище правова позиція обґрунтовується рішеннями Конституційного Суду України (від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 11.10.2005 №8-рп/2005, від 09.07.2007 №6-рп/2007) постановами Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та від 17.12.2013 (справа №21-445а-13), що згідно зі статтею 244-2 КАС України є обовязковою для судів, які зобовязані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у звязку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012.

Отже право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.07.2012, коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на які посилається у своїй відповіді управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова.

Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у жовтні 2001 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року), оскільки інших не існує.

Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України (із доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 20.10 2011 №3932-VI) при виборі правової норми, що підлягає до застосуванню до спірних правовідносин, суд зобовязаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатом розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 07.04.2015, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Львівської області від 01.04.2015 №18/839 про заробітну плату та статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку з 01.04.2015 без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час (12 місяців), а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2 є протиправним.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ), ст.ст.2, 6, 14, 17-20, 72, 94, 158- 163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова з приводу відмови ОСОБА_2 у здійснені перерахунку пенсії на підставі довідки № 18/116.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Львівської області № 18/116 від 10.02.2016 10 823,31 грн, починаючи з 01.01.16р. та без обмеження її максимального розміру.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_2 понесені нею витрати на судовий збір в розмірі 551,2 грн.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_1