221/2433/16-а
2-а/221/38/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2016 року
Волноваський районний суд Донецької області
в складі головуючого - судді Ковей Л.В.
при секретарі Метьолкіной Н.В.
за участю представників відповідача
УПФУ у Волноваському районі Коваль Т.О. та Макогоненко І.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Волноваха адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16.05.2016 року позивач звернувся з названим позовом до суду. Посилався на те, що він є пенсіонером (інвалідом ІІІ групи - інвалід дитинства, довічно) та знаходиться на обліку в УПФУ в Волноваському районі Донецької області. З дитинства отримує пенсію за інвалідністю, до теперішнього часу продовжує працювати на посаді керівника апарату Волноваського районного суду Донецької області. З 01.04.2015 року відповідачем йому була припинена виплата призначеної пенсії у зв'язку з прийнятим 02.03.2015 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ, який набрав чинності 01.04.2015 року. Проте в порушення вимог закону спеціальний нормативно-правовий акт до 01.06.2015 року про призначення спеціальних пенсій прийнятий не був, а тому відпали передбачені Законом України «Про державну службу» (в редакції Закону №213-VІІІ) підстави для невиплати йому пенсії за інвалідністю. У зв'язку з чим просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області щодо не відновлення виплати йому пенсії за інвалідністю з 1 червня 2015 року та зобов'язати УПФУ відновити виплату вищевказаної пенсії.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні адміністративного позову в повному обсязі наполягав.
Заслухавши думки відповідачів - Коваль Т.О. та Макогоненко І.С., які не заперечували проти розгляду адміністративної справи у відсутність позивача, вважає можливим розгляд адміністративного позову у відсутність позивача - ОСОБА_3
В судовому засіданні представник відповідача - Коваль Т.О. в задоволенні позову просила відмовити, підтримала заперечення на адміністративний позов додані до справи і також пояснила, що позивач звернувся до УПФУ з заявою 12.05.2016 року, але відповідь не є рішенням, а буде надано консультативну відповідь як на звернення громадян. Також зазначила, що Прикінцеві положення » Закону № 213 « не містять даних про поновлення виплати пенсій з 01.06.2015 року, якщо не будуть прийняті відповідні закони.
Представник відповідача - Макогоненко І.К. також підтримала заперечення на адміністративний позов і пояснила, що позивач отримує пенсію згідно ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та ст. 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» тому не відноситься до п.п.4-5 Прикінцевих положень «Закону № 213», в адміністративному позові просила відмовити.
Вислухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є інвалідом 3 групи з дитинства, дана інвалідність йому встановлена безстроково (а.с.8).
У зв'язку із встановленою інвалідністю, позивач знаходиться на обліку в УПФУ в Волноваському районі Донецької області та отримував пенсію за інвалідністю з дитинства.
Станом на 01.04.2015 року та по теперішній час позивач працює на посаді керівника апарату Волноваського районного суду Донецької області, яка віднесена до категорії відповідних посад державних службовців.
У зв'язку із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року, позивачу, як пенсіонеру, який працює на посаді державного службовця припинено виплату пенсії з 01.04.2015 року.
12.05.2016 року позивач звертався до УПФУ в Волноваському районі Донецької області про поновлення виплати пенсії за інвалідністю, оскільки Верховною Радою України досі не прийнято відповідного закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, як того вимагали «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року (а.с.9).
На даний час відповіді від УПФУ в Волноваському районі Донецької області позивач так і не отримав, тому вимушений звернутись з адміністративним позовом до суду за захистом своїх порушених прав.
Ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
З 01.04.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року.
Вказаним Законом внесені зміни й до ст. 85 Закону «Про пенсійне забезпечення», згідно яких на підставі п.5 розділу 1 «тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії, щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про Державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються».
Проте, відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 «у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України».
Вказаний в пункті 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення спеціальних пенсій прийнятий не був до 1 червня 2015 року, тому з 1 червня 2015 року втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення за цим Законом, і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
На даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно до ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених спеціальним законом - Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відпали передбачені Законом України «Про державну службу» (в редакції Закону 213) підстави для невиплати пенсії за інвалідністю, тому дії УПФУ в Волноваському районі Донецької області є незаконними.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути документально підтверджені витрати, понесені зі сплатою судового збору, в сумі 551,20 гривень.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163, 184-186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області щодо не відновлення виплати пенсії ОСОБА_3 за інвалідністю з 1 червня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області відновити ОСОБА_3 виплату раніше призначеної пенсії за інвалідністю з 1 червня 2015 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 551,20 гривень.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Л.В. Ковей