Справа № 643/5004/16-а
Провадження № 2-а/643/154/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.06.2016 року Суддя Московського районного суду м. Харкова Довготько Т.М., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона з 10.03.2011 року одержує пенсію державного службовця згідно з Законом України «Про державну службу». 29.02.2016року вона до Управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова подала заяву про перерахунок пенсії разом з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 25.02.2016року за № 11-33/141 виданою Державною Фінансовою Інспекцією в Харківській області з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, а також премій. Листом Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова від 11.03.2016 р. їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що с 01.06.2015р. раніше призначені пенсії не перераховуються, відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.
Після уточнення позовних вимог, просить суд визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 29.08.2015 року як державному службовцю з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, а також премії до державних та професійних свят відповідно до довідки про складові заробітної плати №11-33/141 від 25.02.2016року із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 82%.
Відповідач надіслав до суду заперечення, в яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова з 10.03.2011року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Позивачка 29.02.2016року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації та матеріальної допомоги згідно наданої довідки №11-33/141 від 25.02.2016року про складові заробітної плати. Протоколом Управління про розгляд спірних питань від 01.03.2016р. їй було відмовлено у перерахунку пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
За змістом ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що премії, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» до складу заробітної плати державного службовця, з розміру якої обчислюється чи перераховується пенсія, підлягають включенню всі суми виплат, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна індексація заробітної плати та грошова компенсація за невикористану відпустку, премії з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року №213, про те, що у разі неприйняття до 01 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», суд не бере до уваги, оскільки пенсія ОСОБА_1 була призначена 10.03.2011року.
Враховуючи, що в даних спірних правовідносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд вважає необхідним: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, та зобов'язати відповідача провести позивачці перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначених соціальних виплат.
Разом з тим, позивач просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 29.08.2015 року.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Отже, оскільки позивач звернувся до суду 27.04.2016 року, суд розглядає позовні вимоги з 27.10.2015 року, тобто в межах шестимісячного строку, а вимоги поза межами строку підлягають залишенню без розгляду.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 4 - 12, 86, 99, 100, 158 - 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, а також премії згідно наданої довідки з 29.08.2015року по 26.10.2015р. залишити без розгляду.
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням премії, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань з 27.10.2015 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, а також індексації заробітної плати, згідно наданої довідки №11-33/141 від 25.02.2016року з 27.10.2015року, з урахуваннях проведених виплат, із застосуванням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011році у розмірі 82%.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова в 10-ти денний строк з дня її проголошення.
Суддя - Т.М.Довготько