Постанова № 58086684, 03.06.2016, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
03.06.2016
Номер справи
641/4291/16-а
Номер документу
58086684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Провадження № 2-а/641/83/2016 Справа №641/4291/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2016 року Комінтернівський районний суд м. Харкова під головуванням судді Григор*єва Б.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити певні дії,-

В с т а н о в и в:

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду м. Харкова від 27.05.2016 року відкрито скорочене провадження у справі.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Позивач остаточно просить:

Визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Харківської області 01.04.2016 про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку на підставі довідки, наданої Державною фінансовою інспекцією в Харківській області від 30.03.2016 №11-33/194 «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків, в яку включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку у загальній сумі 21895,94 грн., на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків з коригуванням заробітної плати з 30. 03.2016 довічно з урахуванням у складі заробітку матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, зазначених у колонці інших виплат у довідці від 30.03.2016 №11-33/194, виданій Державною фінансовою інспекцією в Харківській області «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу», у загальній сумі 21895,94 грн. та залишити мені виплату індексації пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових коштів населення», яка нараховується з 01.02.2011 і в лютому 2016 року складає 368,21 грн. з подальшим нарахуванням.В обґрунтування позову вказує про те, що отримує пенсію державного службовця, рішенням відповідача їй було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, що вважає незаконним.

Відповідач надав письмові заперечення проти позову з тих підстав, що Постановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 не передбачено включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов*язків при обчисленні розміру середньомісячної заробітної плати державним службовцям, також за теперішнім законодавством неможливий перерахунок раніше призначених пенсій.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова з 06.04.2009 року і отримує пенсію згідно до Закону «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати, відповідно до довідки № 11-33/204 від 06.04.2009 року.

30.03.2016 року позивач подала заяву про перерахунок пенсії з урахування допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати.

Однак, за рішенням відповідача позивачу було відмовлено з тих підстав, що Постановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 не передбачено включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов*язків при обчисленні розміру середньомісячної заробітної плати державним службовцям та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому призначені державним службовцям пенсії не перераховуються.

Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.

У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92 Конституції України).

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Згідно ст. Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовця: призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиній внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 33 ч. 2 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідне до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат,доходу).

Згідно ст. 41 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету-статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 06.04.2009 року, тобто до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.

Зміни, які відбулися у статті 37 Закону України «Про державну службу» стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаються після набрання чинності змін до Закону, і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.

З урахуванням вказаного, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог і задоволення позову в частині визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язання відповідача здійснити з 18.06.2015 року належним чином перерахунок його пенсії, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму, оскільки законом вказані віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, і них нараховані і виплачені страхові внески, отже, ці виплати підлягають включенню в заробітну плату для призначення пенсії позивача.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд не приймає доводи відповідача, що вказані виплати не можуть бути включені в заробітну плату для призначення позивачу пенсії тому, що з 01.06.2015 року припинено призначення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу», а раніше призначені пенсії не перераховуються, оскільки такі підстави не передбачені пенсійним законодавством.

Внаслідок задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158, 159, 183-2 КАС України, -

П о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Харківської області 01.04.2016 про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку на підставі довідки, наданої Державною фінансовою інспекцією в Харківській області від 30.03.2016 №11-33/194 «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків, в яку включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку у загальній сумі 21895,94 грн., на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків з коригуванням заробітної плати з 30.03.2016 року з урахуванням у складі заробітку матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, зазначених у колонці інших виплат у довідці від 30.03.2016 №11-33/194, виданій Державною фінансовою інспекцією в Харківській області «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу», у загальній сумі 21895,94 грн. та залишити виплату індексації пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових коштів населення», яка нараховується з 01.02.2011 і в лютому 2016 року складає 368,21 грн. з подальшим нарахуванням.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова судовий збір у розмірі 551,20 гривень на користь ОСОБА_1.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова, шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.

Суддя - Б. П. Григор'єв