Постанова № 58077956, 30.05.2016, Рокитнянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
30.05.2016
Номер справи
375/23/16-а
Номер документу
58077956
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №375/23/16-а

Провадження № 2а/375/12/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.05.2016 року Рокитнянський районний суд Київської області у складі головуючого судді Нечепоренка Л.М., при секретарі Куць В.А., за участю позивачки ОСОБА_1 та представника відповідача Мовчан О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Рокитне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії,-

УСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася з вказаним позовом до суб»єкта владних повноважень, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області щодо відмови їй у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з врахуванням матеріальної допомоги, на яку було нараховано та сплачено страхові внески, просить зобов»язати відповідача здійснити їй перерахунок і виплату пенсії, починаючи з 12.07.2015 року та зарахувати до стажу державної служби період роботи з 01.06.1984 по 15.05.1987 р.р. на посаді головного бухгалтера Ромашківської сільської ради народних депутатів Рокитнянського району Київської області.

В судовому засідані позивачка підтримала свої позовні вимоги та пояснила, що вона з 01.03.1991 працює на посаді директора Рокитнянського районного центру зайнятості і з 25.07.2006 отримує пенсію державного службовця. При ознайомленні із пенсійною справою встановила, що відповідач безпідставно не зарахував до її стажу державної служби період роботи на посаді головного бухгалтера Ромашківської сільської ради з 01.06.1984 по 15.05.1987, який складає 2 роки 11 міс. 14 днів і тому стаж державної служби безпідставно зменшений до 19 р. 3 міс. 24 днів, а повинен 22 р. 3 міс. 8 днів, що призвело до зменшення надбавки до пенсії за кожний повний рік роботи з 90% до 89%. Відповідач вирішив, що вона працювала в централізованій бухгалтерії сільської ради і тому не зарахував вказану роботу до державної служби, хоча, як вбачається із запису у її трудовій книжці, вона працювала головним бухгалтером Ромашківської сільської ради, а надані протоколи засідань виконкому та сесій Ромашківської сільської ради містять протилежні записи - то вона бухгалтер сільської ради, то бухгалтер централізованої бухгалтерії сільської ради. Фактично ні в якій централізованій бухгалтерії вона не працювала і відповідач цього документально не довів. Крім того, у лютому 2008 року їй була виплачена матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2097,04 грн., що збільшило її заробітну плату до 6365,79 і з вказаної суми були сплачені страхові внески. Але відповідач у лютому 2008 року відповідно до Постанови КМУ від 06.02.08 №34 провів перерахунок пенсії із суми 4268,79 грн., не зарахувавши суму допомоги? що зменшило розмір пенсії.

Просить визнати протиправною відмову відповідача щодо перерахування їйпенсії державного службовця з урахуванням суми матеріальної допомоги, на яку було нараховані та сплачені страхові внески та єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та виключення із стажу державної служби період роботи на посаді головного бухгалтера Ромашківської сільської ради та зобов»язати відповідача здійснити їйперерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначеної в довідці Рокитнянського районного центру зайнятості № 2061-04 від 02.07.2015 року суми матеріальної допомоги за лютий 2008 року в розмірі 2097,04 грн., починаючи з 12.07.2015 року та зобов»язати зарахувати до її стажу державної служби період роботи з 01.06.1984 по 15.05.1987 р.р. на посаді головного бухгалтера Ромашківської сільської ради народних депутатів Рокитнянського району Київської області, починаючи з 12.07.2015 року.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що позивачка перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію із 25.07.2006 року на підставі Закону України «Про державну службу». 02.07.2015 року вона звернулася до управління із заявою про проведення перерахунку пенсії та подала при цьому довідку Рокитнянського районного центру зайнятості № 2061-04 від 02.07.2015 року про заробітну плату за лютий 2008 року, в яку включена матеріальна допомога. Їй було відмовлено у перерахунку її пенсії з врахуванням вказаної матеріальної допомоги, так як згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.15 внесені зміни до деяких законодавчих актів та Закону України «Про державну службу» та встановлено, що з 01.06.15 раніше призначені пенсії державним службовцям не перераховуються. Також немає підстав для включення до стажу державної служби роботу на посаді головного бухгалтера Ромашківської сільської ради, так як позивачка працювала в централізованій бухгалтерії при виконавчому комітетові, яка була на той час самостійною бюджетною установою і не належала до органу місцевого самоврядування і тому дія Закону України «Про державну службу» на працівників централізованої бухгалтерії не поширюється.

Окрім того, відповідач посилається на відсутність підстав для врахування при обрахуванні розміру пенсії сум матеріальної допомоги, оскільки остання не є складовими заробітної плати, які визначені положеннями ст.ст. 2, 33 Закону України «Про державну службу» та п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суду показали, що у 1984-1987 р.р. працювали в Рокитнянській районній раді, а ОСОБА_1 працювала в Ромашківській сільській раді на посаді головного бухгалтера. Заробітну плату вона отримувала у сільській раді і ніякої централізованої бухгалтерії на той час в Ромашківській сільській раді не було.

Заслухавши сторони, свідків, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка з 01.03.1991 працює на посаді директора Рокитнянського районного центру зайнятості і з 25.07.2006 отримує пенсію державного службовця. При призначенні пенсії позивачці відповідач не зарахував до стажу її державної служби період роботи на посаді головного бухгалтера Ромашківської сільської ради з 01.06.1984 по 15.05.1987, який складає 2 роки 11 міс. 14 днів і тому стаж державної служби зменшений до 19 р. 3 міс. 24 днів з 22 р. 3 міс. 8 днів, що призвело до зменшення надбавки до пенсії за кожний повний рік роботи з 90% до 89%, так як, на думку відповідача, позивачка працювала в централізованій бухгалтерії сільської ради, яка не є державним органом чи органом місцевого самоврядування і тому не зарахував вказану роботу до стажу державної служби. Крім того, у лютому 2008 року позивачці була виплачена матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2097,04 грн., що збільшило її заробітну плату до 6365,79 і з вказаної суми були сплачені страхові внески. Але відповідач у лютому 2008 року відповідно до Постанови КМУ від 06.02.08 №34 провів перерахунок пенсії позивачки із суми 4268,79 грн., не зарахувавши суму допомоги? що зменшило розмір пенсії.

02.07.2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії у зв»язку з тим, що у заробіток при перахунку пенсії у лютому 2008 року не була включена нарахована їй матеріальна допомога, на яку було нараховані та сплачені страхові внески та єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування і яка мала бути включена до заробітної плати, з якої розраховується пенсія державного службовця.

Листом від 10.07.2015 року за № 3855/04 відповідач відмовив позивачці у перерахунку її пенсії, посилаючись на відсутність для цього правових підстав.

Суд не погоджується із такою позицією відповідача та вважає, що у даному випадку останній діяв неправомірно, порушивши вимоги ст.41 Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».

Із довідки Рокитнянського районного центру зайнятості № 2068-04 від 02.07.15 вбачається, що до заробітної плати позивачки у лютому 2008 року включена, зокрема, матеріальна допомога на загальну суму 2097,04 грн., яка не була врахована при розрахунку пенсії позивачки. Також з цієї довідки вбачається, що на всі види виплат, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов»язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Отже, матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої даної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суд визнає протиправним рішення відповідача щодо відмови позивачці у перерахунку її пенсії з урахуванням довідки Рокитнянського районного центру зайнятості № 2068-04 від 02.07.15 оскільки матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця. Таке рішення відповідача є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають витрати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таку правову позицію висловив Верховний Суд України в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, в якій зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». Положення Законів України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та Закону України від 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» щодо спірних відносин є загальними.

Вказані обставини щодо порушення прав позивачки при призначенні пенсії підтверджуються: зверненням позивачки до відповідача про перерахунок пенсії від 02.07.2015, довідкою Рокитнянського районного центру зайнятості № 2068-04 від 02.07.15, листом відповідача від 10.07.2015 року за № 3855/04, а також письмовим запереченням відповідача на позов та поясненнями представника останнього у судовому засіданні в тім, що при призначенні пенсії позивачці, а саме при обрахуванні її розміру, не було враховано розмір отриманої позивачкою матеріальної допомоги, оскільки вказані виплати не є складовою частиною заробітної плати і підстави для їх врахування при обчисленні розміру пенсії Законом не передбачені.

Суд вважає, що вимоги позивачки про перерахунок пенсії з урахуванням довідки Рокитнянського районного центру зайнятості № 2068-04 від 02.07.15 підлягають задоволенню у зв»язку з неправомірністю дій відповідача при перерахунку пенсії у лютому 2008 року та відмови останнього у проведенні перерахунку пенсії за її зверненням.

При вирішенні даного спору суд керується положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, а тому посилання відповідача на те, що необхідно керуватись пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, є безпідставним.

Крім того, виключення відповідачем із стажу державної служби позивачки період роботи з 01.06.1984 по 15.05.1987 р.р. на посаді головного бухгалтера Ромашківської сільської ради народних депутатів Рокитнянського району Київської області суд також вважає незаконним, так як в судовому засіданні не доведено представником відповідача, що запис у трудовій книжці позивачки про зарахування її з 01.06.1984 року головним бухгалтером Ромашківської сільської ради, а згодом і звільнення з вказаної посади з 15.05.1987 року на підставі рішеннь виконкому Ромашківської сільської ради народних депутатів зроблений невірно і що вона дійсно працювала головним бухгалтером централізованої бухгалтерії Ромашківської сільської ради, так суду не надано рішення органу місцевого самоврядування про створення централізованої бухгалтерії району чи окремої сільської ради, в тому числі і Ромашківської сільської ради.

Надані ж суду протоколи засідань виконкому Ромашківської сільської ради від 27.06.1984 та від 26.05.1987, де прийнято рішення про прийняття на роботу та звільнення позивачки підтверджують прийняття та звільнення саме на посаду та з посади головного бухгалтера Ромашківської сільської ради.

При винесенні постанови суд враховує вимоги ст.99 КАСУ і тому задовольняє вимоги в межах строку позовної давності, тобто з 12.07.2015 року.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 71, 99, 159-163 КАС України, ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108-95 ВР, ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області щодо перерахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням суми матеріальної допомоги, на яку було нараховано та сплачено страхові внески та єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та виключення із стажу державної служби період роботи на посаді головного бухгалтера Ромашківської сільської ради.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначеної в довідці Рокитнянського районного центру зайнятості № 2061-04 від 02.07.2015 року суми матеріальної допомоги за лютий 2008 року в розмірі 2097,04 грн., починаючи з 12.07.2015 року та здійснювати нарахування та виплату в повному обсязі та у такому ж розмірі у подальшому.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської областізарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 01.06.1984 по 15.05.1987 р.р. на посаді головного бухгалтера Ромашківської сільської ради народних депутатів Рокитнянського району Київської області, починаючи з 12.07.2015 року та здійснювати нарахування та виплату в повному обсязі та у такому ж розмірі у подальшому.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області на користь ОСОБА_1 1157 грн.52 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова в повному обсязі виготовлена 02.06.16.

Суддя