Постанова № 58077546, 13.05.2016, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
13.05.2016
Номер справи
369/3757/16-а
Номер документу
58077546
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 369/3757/16-а

Провадження № 2-а/369/334/16

ПОСТАНОВА

іменем України

13.05.2016 року м. Київ

Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Пінкевич Н.С., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області та отримує пенсію за вислугою років, яка була призначена йому на підставі вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 11 березня 2002 року) у розмірі 80 відсотків заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Рішенням УПФУ в Києво-Святошинському районі за № 69-Г-01 від 14 квітня 2016 року йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що Постановою КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, в тому числі і до постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 та виключено пункт 4, відповідно до положень якого у разі підвищення заробітної плати працюючих осіб, проводяться перерахунки пенсій пенсіонерам.

Відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 11 березня 2002 року) позивач вважає, що прийняте рішення пенсійного фонду є неправомірним, оскільки його пенсія була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 11 березня 2002 року), а подальші зміни, які внесені до законів стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Враховуючи викладене, позивач ОСОБА_1 просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови в проведенні перерахунку його пенсії протиправними; скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області № 69-Г-01 від 14 квітня 2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок його пенсії в розмірі 80 відсотків від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 04 квітня 2016 року за № 18-254 вих. № 16, без обмеження її максимального розміру, починаючи з грудня 2015 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області виплатити йому недоплачену різницю між фактично отриманою ним та перерахованою пенсією за період з грудня 2015 року.

Згідно вимог п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 НОМЕР_2.

Згідно довідки прокуратури Луганської області за № 18-254 вих 16 від 04 квітня 2016 року зазначено, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури Луганської області на посаді старшого прокурора прокуратури (на правах начальника відділу) і його заробітна плата з 01 грудня 2015 року складала: посадовий оклад - 3148 грн., класний чин (старший радник юстиції) - 135 грн., вислуга років (25 %) - 820 грн. 75 коп., щомісячна премія на яку нараховується єдиний внесок - 10 464 грн. 56 коп., надбавка за виконання особливо важливої роботи - 2 872 грн. 63 коп., матеріальна допомога на оздоровлення - 581 грн. 36 коп., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб (1/12) - 581 грн. 36 коп., а всього - 18 603 грн. 66 коп..

Своїм рішенням УПФУ в Києво-Святошинському районі за № 69-Г-01 від 14 квітня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, в тому числі і до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року за № 865, зокрема виключено пункт 4, відповідно до якого у разі підвищення заробітної плати працюючих осіб, проводяться перерахунки пенсій пенсіонерам. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Згідно положень ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, чинній на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України № 3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1780-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VI.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законом №3668-VI змін не зазнали.

Так, відповідно до частини тринадцятої ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

За змістом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, однак якщо призначена раніше пенсія перевищує максимальний розмір, то її перерахунок не здійснюється до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.

Враховуючи викладене, слід вважати, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, які змінені не були у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VI.

В даному випадку перерахунок пенсії позивачу має проводитися в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру (у відсотках від заробітної плати), встановленого на час призначення пенсії, з урахуванням визначеної законом граничної межі.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи та інтереси.

Згідно вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії, є такою, що не ґрунтується на чинному законодавстві, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 71, 159, 160, 167, п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області № 69-Г-01 від 14 квітня 2016 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 в розмірі 80 відсотків від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 04 квітня 2016 року за № 18-254 вих № 16, без обмеження її максимального розміру, починаючи з грудня 2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою ним та перерахованою пенсією за період з грудня 2015 року.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.С. Пінкевич