Постанова № 58069391, 02.06.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
826/26442/15
Номер документу
58069391
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02 червня 2016 року письмове провадження № 826/26442/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., вирішив адміністративну справу

за позовом Автогаражного кооперативу "Екскаваторник"

до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про скасування вказівки від 03.11.2015 року

ВСТАНОВИВ:

Автогаражний кооператив "Екскаваторник" (далі – позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в якому просить скасувати вказівку № 44/08 від 03.11.2015 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем порушено, як загальні правила проведення перевірок, так і Порядок здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради № 16/890 від 25 вересня 2003 р.

Крім вказаного, в оскаржуваній вказівці не зазначено, яким саме шляхом позивач має усунути зазначені в ній порушення. Даною вказівкою попереджено, що при невиконанні вимог, матеріали будуть направлені до інших контролюючих органів.

Так само у вказівці зазначено, що при невиконанні її у вказаний термін до Київської міської ради буде внесено проект рішення, але який саме проект і щодо чого, також не зазначено.

Представник відповідача проти позову заперечував, вказуючи на безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.

Суд за сумісним клопотанням сторін, відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, ухвалив розглядати справу у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши представників сторін та з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Позивач, Автогаражний кооператив "Екскаваторник" є юридичною особою, зареєстрований за ідентифікаційним кодом юридичної особи 22864652, місцезнаходження юридичної особи: вул. Екскаваторна, буд. 37 А, м. Київ, 03062.

03 листопада 2015 року посадовою особою Департаменту земельних ресурсів була на підставі звернення постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування від 21.09.2015 №08/281-2131 здійснено перевірку земельної ділянки по пров. Екскаваторній, 37-б у Святошинському районі міста Києва, за результатом якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 03.11.2015 №50/08.

Під час проведення перевірки перевіряючим встановлено відсутність у автогаражного кооперативу «Екскаваторник» документів, які посвідчують право оренди земельної ділянки, передбачені ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Також вказано, що земельна ділянка площею близько 1,12 га. використовується для експлуатації та обслуговування гаражних боксів (304). Земельна ділянка охороняється та в'їзд на територію автокооперативу регулюється шлагбаумом. За поданням Департаменту земельних ресурсів рішення щодо передачі земельної ділянки в оренду Київрада не приймала. Документи, що посвідчують право оренди на земельну ділянку у Департаменті земельних ресурсів станом на 31.12.2012 не зареєстровані.

У той же день, 03.11.2015 року, посадовою особою Департаменту земельних ресурсів видано вказівку (попередження) про необхідність усунення порушень вимог земельного законодавства № 44/08, згідно якої позивачу надано строк на усунення виявлених порушення вимог земельного законодавства, зазначених в Акті перевірки у десятиденний строк.

Позивач не погодившись із вказаною вказівкою звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Спірні правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Земельним кодексом України, Законом України «Про охорону земель», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Можливість здійснення самоврядного контролю у галузі земельних відносин передбачена, окрім ст. 189 ЗКУ, ст. 20 Закону України «Про охорону земель».

Порядок здійснення контрольних повноважень органами місцевого самоврядування визначається насамперед Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Зокрема, п. "б" ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» надає виконавчим органам рад повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Закон України «Про державний контроль за використання та охороною земель» закріплює, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності (ч. 1 ст. 10).

Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства визначає процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок ( п. 1.2.).

Департамент земельних ресурсів є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин.

Відповідно до п.2.2. Положення про Департамент земельних ресурсів, затвердженого рішенням Київської міської ради від 9 грудня 2002 року N 182/342 одним із основних завдань Департаменту є здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель відповідно до повноважень, делегованих Київською міською радою, а також координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель у межах функцій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Таким чином, Департамент земельних ресурсів на виконання делегованих повноважень має право здійснювати лише самоврядний контроль за використанням та охороною земель.

Здійснення діяльності щодо самоврядного контролю у м. Києві регламентується Порядком здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 25.09.2003 № 16/890 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2.6. Порядку самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства шляхом перевірок здійснюється планово та позапланово.

Планові перевірки проводяться на підставі планів роботи Головного управління.

Позапланова перевірка - це перевірка, не передбачена планами роботи Головного управління.

У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних чи фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежений термін на її проведення тощо) вона проводиться без попереднього повідомлення за наявності, зокрема, таких обставин:

отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури та інших правоохоронних органів, Київської міської ради, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);

отримання заяв, скарг чи звернень громадян, поданих в установленому законодавством порядку, у яких наведена інформація про порушення земельного законодавства чи можливість виникнення ситуацій, що можуть негативно вплинути на стан земельних ресурсів;

Відповідно до п.3.3. Порядку здійснення самоврядного контролю, посадові особи Головного управління мають право:

вимагати в усній чи письмовій формі від громадян і керівників юридичних осіб усунення порушень земельного законодавства, встановлювати терміни для усунення виявлених порушень;

обстежувати земельні ділянки, в тому числі ті, що перебувають у власності та користуванні юридичних чи фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

давати у межах своєї компетенції обов'язкові для виконання юридичними чи фізичними особами, в тому числі власниками землі і землекористувачами, вказівки (попередження) з питань використання і охорони земель (дотримання вимог та усунення порушень земельного законодавства);

складати акти перевірок дотримання вимог земельного законодавства та подавати в установленому порядку матеріали про результати перевірок до відповідних органів для притягнення винних осіб до відповідальності, а також подавати зібрані документи до Київської міської ради;

викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушеннями земельного законодавства України.

Відповідно до п. 6.1. зазначеного Порядку, Головне управління після виявлення порушень земельного законодавства складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та дає вказівку про необхідність усунення порушень земельного законодавства.

Так, з акту перевірки вбачається, та підтверджується матеріалами справи, що рішенням Київської міської ради народних депутатів № 625 від 19.07.1990 р. земельна ділянка площею 2,2346 га відведена Київському екскаваторному заводу для будівництва ГБК у пров. Екскаваторному.

Відповідно до рішення виконкому Ленінградської районної ради народних депутатів від 24.09.1990 № 483 затверджено у Ленінградському районі гаражний автокооператив "Екскаваторник".

Відповідно до рішення виконкому Ленінградської районної ради народних депутатів від 22.10.1991 № 852 функції замовника по проектуванню та будівництву автомобільного гаража "Екскаваторник" покладено на МП "Партнер".

Згідно з даними міського земельного кадастру земельна ділянка (код ділянки: 75:415:001) площею 1,1242 га. обліковується за СП "Партнер".

На підставі доручення Київради від 28.02.2005 на звернення ПрАТ СП «Партнер» розробляється проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПрА Т СП «Партнер» для експлуатації та обслуговування індивідуальних гаражів і будівництва тунелю для в’їзду та виїзду автотранспорту у пров. Екскаваторному, 37-6 (А-9186).

Київрадою 10.06.2015 ДОЗ-0016 надано дозвіл АГК "Екскаваторник" на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування гаражних боксів у пров. Екскаваторному, 37 б.

Станом на час розгляду справи позивачем не надано суду доказів прийняття рішення Київської міської ради щодо передачі земельної ділянки в оренду, чи документа, що посвідчує право оренди на земельну ділянку або права власності.

Таким чином, вказівка (попередження) департаменту земельних ресурсів від 03.11.2015 року № 44/08 є правомірною та такою, що прийнята у межах повноважень відповідача.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги те, що доводи позивача є необґрунтованими, в задоволенні позову останнього має бути відмовлено.

Керуючись ст. 9, 17, 122, 159, 163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Автогаражного кооперативу "Екскаваторник" відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій