ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
про закриття провадження у справі
26 травня 2016 року м. Київ№ 826/3369/16Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Качура І.А., за участю секретаря судового засідання Артеменко Я.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Вільної профспілки медичних працівників України
до Національної академії медичних наук України
третя особа Кабінет Міністрів України
про визнання протиправним та скасування рішення
за участю представників сторін:
від позивача: Шеляг Н.С.; Панасенко О.О.;
від відповідача: Прилипко Ю.Л.;
від третіх осіб: Станецька О.В.;
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов Вільної профспілки медичних працівників України (надалі - позивач) до Національної академії медичних працівників України (надалі - відповідач), третя особа: Кабінет Міністрів України, в якому просить суд:
1. Визнати протиправними та скасувати рішення Загальних зборів Національної академії медичних наук України від 15.01.2016 р. про переобрання президента, віце-президентів, головного вченого секретаря і членів Президії Національної академії медичних наук України.
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.03.2016 відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
Водночас, через відділ документального обігу та контролю суду до судді Окружного адміністративного суду м. Києва Качура І.А. від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі.
Зокрема, в обґрунтування поданого клопотання, відповідачем було зазначено, що дана справа не належить до розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Так, в судовому засіданні 26.05.2016 р. судом було поставлено на обговорення учасників процесу клопотання про закриття провадження у справі.
Розглянувши клопотання про закриття провадження у справі №826/3369/16, заслухавши в судовому засіданні думку представників сторін, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для його задоволення та закриття провадження у справі, з огляду на наступне.
Так, ч.1 ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно п.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.7 ст.3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Основними ознаками правовідносин, з яких виникають публічно-правові спори, є підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень та участь у публічно-правовому спорі з однієї сторони суб'єкта, наділеного владними повноваженнями, який здійснює владні управлінські функції, при цьому ці функції та повноваження повинні здійснюватись цим суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Водночас, ч.1 та ч.2 ст.17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, як вбачається з вищезазначених норм чинного законодавства, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем оскаржується рішення Загальних зборів Національної академії медичних наук України від 15.01.2016 р. про переобрання президента, віце-президентів, головного вченого секретаря і членів Президії Національної академії медичних наук України.
Водночас, як вбачається зі змісту Статуту Національної академії медичних працівників України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.1999 р. №1913, Національна академія медичних працівників України є державною науковою організацією з проблем медицини та охорони здоров'я, заснованою на державній власності, яка діє відповідно до законодавства на самоврядній основі.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що Національна академія медичних працівників України у розумінні приписів чинного процесуального законодавства не є суб'єктом владних повноважень та не здійснює щодо позивача владних управлінських повноважень.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, щодо наявності підстав для закриття провадження в адміністративній справі №826/3369/16.
Керуючись положеннями п.1 ч.1 ст.157, ст.158-163, 167, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Закрити провадження в адміністративній справі №826/3369/16 за позовом Вільної профспілки медичних працівників України до Національної академії медичних наук України про визнання протиправним та скасування рішення.
2. Роз'яснити Вільній профспілці медичних працівників України про її право на звернення із вказаним позовом до відповідного суду, в порядку передбаченому Цивільно-процесуальним кодексом України, а також вказати на те, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження у справі, не допускається.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.185-187 КАС України.
Суддя І.А. Качур