Постанова № 58069054, 31.05.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2016
Номер справи
822/6234/15
Номер документу
58069054
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/6234/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівМайстер П.М. Ніколайчука М.Є. Блонського В.К. при секретарі за участі:Бачку А.М. представника позивача: Войналовича О.М., представника відповідача: Бучковського І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранд-Палас" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України , Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, в якому просить скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 23.11.2015 року №26.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 09.11.2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил Товариством з обмеженою відповідальністю "Гранд-Палас". За результатами перевірки 09.11.2015 року було складено акт, винесено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Вказує, що 23 листопада 2015 року відповідачем - Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №26, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Гранд-Палас" накладено штраф у сумі 13780 грн.

Постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності позивач вважає незаконною та необгрунтованою, винесеною з порушенням норм чинного законодавства, тому звернувся в суд з позовними вимогами про її скасування.

Ухвалою суду від 14 січня 2016 року провадження по справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням №822/6161/15.

Ухвалою суду від 04 травня 2016 року провадження в справі № 822/6234/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранд-Палас" про скасування постанови поновлено, та призначено справу до розгляду на 12 травня 2016 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідачів - Державної архітектурно-будівельної інспекції України та Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Просив суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що 09 листопада 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_7 проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил Товариством з обмеженою відповідальністю "Гранд-Палас" (код ЄДРПОУ 38303679), вул. Свободи, 14, м. Хмельницький. Назва та місцезнаходження об'єкта будівництва: І-ша черга багатоповерхового, 72 - ох квартирного житлового будинку з 4 - ох квартирним пентхаусом та торгівельними приміщеннями по вул. Подільська, 115 у м. Хмельницький.

Згідно направлення для проведення позапланової перевірки від 03.11.2015 року №703, копія якого знаходиться в матеріалах справи, перевірка проведена на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 12.10.2015 року №1091 про проведення планових і позапланових перевірок, та припису Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 26.10.2015 року.

Відповідачем - Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області 09.11.2015 року складено акт перевірки будівництва І - шої черги багатоповерхового, 72 - ох квартирного житлового будинку з 4 - ох квартирним пентхаусом та торгівельними приміщеннями по вул. Подільська, 115 у м. Хмельницькому.

Як зазначено в акті, що за результатами перевірки встановлено: 09 листопада 2015 року о 12 год. 00 хв. директор ТОВ "Гранд-Палас", або уповноважена ним особа, не з'явилась на об'єкті будівництва І - шої черги багатоповерхового, 72 - ох квартирного житлового будинку з 4 - ох квартирним пентхаусом та торгівельними приміщеннями по вул. Подільська, 115 у м. Хмельницькому для участі в перевірці. Тим самим не виконала вимоги припису Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 26 жовтня 2015 року, чим порушено вимоги абз. 2 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23 травня 2015 року.

09.11.2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_7 складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №00174, та винесено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, згідно якого позивача зобов'язано 23 листопада 2015 року в 12 год. 00 хв. бути на об'єкті будівництва І - шої черги багатоповерхового, 72 - ох квартирного житлового будинку з 4 - ох квартирним пентхаусом та торгівельними приміщеннями по вул. Подільська, 115 у м. Хмельницькому для участі в перевірці та надати дозвільну, проектну, правовстановлюючу та виконавчу документацію для перевірки. Про виконання припису повідомити Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області до 23.11.2015 року.

23 листопада 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_7 винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №26, в постановляючій частині якої вказано, що відповідно до п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Гранд-Палас" штраф у сумі 13780 грн.

Вказана постанова винесена на підставі акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 09.11.2015 року будівництва І - шої черги багатоповерхового, 72 - ох квартирного житлового будинку з 4 - ох квартирним пентхаусом та торгівельними приміщеннями по вул. Подільська, 115 у м. Хмельницькому, та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.11.2015 року №00174.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі Порядок № 553).

Згідно п.5 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Відповідно до п.7 Порядку № 553, позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

В силу п.9 Порядку № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Пунктом 11 Порядку № 553 встановлено, що посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (п.14 Порядку № 553).

В силу п. 16 Порядку № 553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

Як передбачено у п.17 Порядку № 553, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

За правилами п. 22 Порядку № 553 постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.

Суд не бере до уваги доводи позивача, щодо його посилання на Закон України №71-VIII від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким встановлено, що у 2015 році - 2016 році перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами (поняття визначене у п. 41.1 статті 41 Податкового кодексу України) здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

На думку суду, зі змісту цих норм прямо випливає, що ці положення стосуються лише перевірок які здійснюються податковими органами і не можуть бути підставою для заборони іншим контролюючим органам призначати та проводити перевірки в межах своїх повноважень, визначених законом.

Таким чином, норми частини третьої Прикінцевих положень Закону №71-VIII не поширюються на перевірки, які проводяться органами державного архітектурно - будівельного контролю, так як в своїй діяльності відповідач керується Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", а не Податковим законодавством України.

Аналогічну позицію з цього питання висловили Державна фіскальна служба України та Міністерство економічного розвитку та торгівлі України у своїх роз'ясненнях від 14.07.2015 року та від 03.07.2015 року.

Крім того, необхідно звернути увагу на те, що також був прийнятий Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28.12.2014 року.

Відповідно до частини 8 "Прикінцевих положень" цього Закону перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

Отже, з 01.07.2015 року мораторій на проведення перевірок втрачає чинність.

Судом встановлено, що перевірка позивача проводилась у листопаді 2015 року, тобто після закінчення вказаного законодавчого обмеження, а отже тих порушень вимог закону, на які посилається позивач, відповідачем під час здійснення перевірки допущено не було.

З матеріалів справи вбачається, що Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, проведеною 09.11.2015 року позаплановою перевіркою дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил будівництва І - шої черги багатоповерхового, 72 - ох квартирного житлового будинку з 4 - ох квартирним пентхаусом та торгівельними приміщеннями по вул. Подільська, 115 у м. Хмельницькому, встановлено, що 26 жовтня 2015 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області позивачу, на підставі встановлених плановою перевіркою дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності ТОВ "Гранд-Палас" порушень, винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, вимоги якого позивачем не виконано.

Не погоджуючись із винесеним 26.10.2015 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил позивач оскаржив його до суду.

Так, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2016 року у справі № 822/6161/15, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.04.2016 року, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранд-Палас" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26.10.2015 року та постанови №21 від 09.11.2015 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у задоволенні позову відмовлено.

Вказана постанова суду набрала законної сили 20 квітня 2016 року.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судом враховано, що матеріали планової перевірки об'єкта будівництва І - шої черги багатоповерхового, 72 - ох квартирного житлового будинку з 4 - ох квартирним пентхаусом та торгівельними приміщеннями по вул. Подільська, 115 у м. Хмельницькому, та повідомлення про те, що розгляд справи призначено на 09.11.2015 року, направлені позивачу відповідачем 26 жовтня 2015 року, та отримані ТОВ "Гранд-Палас" 30.10.2015 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Окрім того, допитаний у судовому засіданні 31.05.2016 року свідок, головний інспектор будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_7, повідомив суду, що директор ТОВ "Гранд-Палас", або уповноважена ним особа, 09 листопада 2015 року, не з'явився на об'єкті будівництва по вул. Подільська, 115 у м. Хмельницькому для участі в перевірці, про дату та час проведення якої попередньо був належним чином повідомлений. Одночасно зазначив, що на об'єкті будівництва були присутні керівник підрядної організації ОСОБА_8 та виконавець робіт, які не допустили його до перевірки, про що ним було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил та здійснено фіксацію об'єкта будівництва за допомогою фотокамери. Фотографії з вказаною датою проведення зйомки в судовому засіданні були пред'явлені сторонам. На фотознімках видно, що на вказаному об'єкті проводяться будівельні роботи.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Відповідно до п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.

Дослідженими у судовому засіданні доказами підтверджується той факт, що позивачем не виконано вимоги припису Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 26.10.2015 року, що є прямим порушенням п.1 ч.6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", а відповідач у свою чергу дотримався порядку здійснення архітектурно-будівельного контролю та накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, суд прийшов до висновку про те, що відповідачем - Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області правомірно з метою усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил накладено штраф. Отже, відповідач - Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області при проведенні позапланової перевірки діяв в межах своїх повноважень та у порядку, визначеному законодавством України.

Судом не встановлено, а позивачем не надано належних доказів в обґрунтування своїх позовних вимог, які б могли бути законною підставою для їх задоволення, а тому у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранд-Палас" слід відмовити.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранд-Палас" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про скасування постанови відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 01 червня 2016 року о 09 год. 10 хв.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/П.М. Майстер М.Є. Ніколайчук В.К. Блонський "Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер