ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 травня 2016 року № 826/24974/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві Чеснакової А.О., третя особа: Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська федерація танцювального спорту» про визнання протиправними дії, скасування державної реєстрації
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Чеснокової Алли Олександрівни, третя особа: Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська федерація танцювального спорту» про визнання протиправним дій щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме: зміни керівника та зміни складу підписантів; скасування державної реєстрації до відомостей про юридичну особу, а саме: зміни керівника та зміни складу підписантів вчиненої 25.02.2015 номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 16091070011024265.
Позов обґрунтовано тим, що позивач є дійсним членом та президентом Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація танцювального спорту», проте відповідачами внесено запис від 25.02.2015 №16091070011024265 на підставі протоколів, які є незаконними, отже вказана реєстраційна дія та запис є протиправними та вчиненими з порушенням норм Законів України «Про громадські організації» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Представник Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Чеснакової Алли Олександрівни клопотав про вирішення справи без його участі.
Головне територіальне управління юстиції у м. Києві явку представника в судове засідання не забезпечило, хоча було належним чином повідомлене про час, дату та місце судового вирішення справи.
Третя особа - Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська федерація танцювального спорту» - заперечувала проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, з яких вбачається, що ОСОБА_1 не є належним позивачем у справі та останнім обрано невірний спосіб захисту порушених прав.
В судовому засіданні ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ВСТАНОВИВ:
Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська федерація танцювального спорту» (далі - ВГО «ВФТС») зареєстрована 04 грудня 2008 року (свідоцтво №3006).
Судом встановлено, що Статут ВГО «ВФТС» затверджено Установчою конференцією ВГО «ВФТС» від 18 листопада 2008 року (протокол №1) та зареєстровано наказом Міністерства юстиції України №2104/5 від 04 грудня 2008 року. У матеріалах справи міститься копія Протоколу №1 позачергової Конференції ВГО «ВФТС» від 09 лютого 2015 року, згідно з яким, крім іншого, вирішено обрати Президентом ВГО «ВФТС» - ОСОБА_4; внести зміни до Статуту та затвердити нову редакцію статуту; встановити нове місцезнаходження організації (АДРЕСА_1, 02206), затвердити і ввести в дію нову печатку ВГО «ВФТС» (а.с.67, Т. 1).
12 лютого 2015 року до Оболонського управління юстиції в місті Києві надійшло повідомлення про видачу дубліката свідоцтва та статуту Федерації, зміни у складі керівних органів Федерації, зміни статуту та місцезнаходження Федерації за підписом ОСОБА_4.
18 лютого 2015 року наказами «Про зміни у складі керівних органів ВГО «ВФТС» №46, «Про видачу дубліката оригіналу статуту та свідоцтва про реєстрації ВГО «ВФТС» №47, «Про зміни до статуту, зміни місцезнаходження ВГО «ВФТС» №48 прийнято рішення про прийняття повідомлення про зміни у складі керівних органів - зокрема, щодо обрання Президентом ОСОБА_5, про видачу дублікату оригіналу свідоцтва про реєстрацію та оригіналу статуту; про зміну місцезнаходження громадської організації. У зв'язку з викладеним, 25.02.2015 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб ат фізичних осіб - підприємців внесено запис від 25.02.2015 №16091070011024265 про зміни у складі керівних органів - зокрема, щодо обрання Президентом ОСОБА_5, про видачу дублікату оригіналу свідоцтва про реєстрацію та оригіналу статуту; про зміну місцезнаходження громадської організації.
В подальшому, 11 березня 2015 року реєстраційна справа ВГО "ВФТС" була передана до Дніпровського районного управління юстиції у місті Києві у зв'язку зі зміною місцезнаходження.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань, є Закон України "Про громадські об'єднання".
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Згідно з частиною першою статті 14 Закону України "Про громадські об'єднання" внесення змін до відомостей про громадське об'єднання як юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснюється у порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до частин другої та третьої 14 Закону України "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання повідомляє уповноважений орган з питань реєстрації, в якому знаходиться реєстраційна справа громадського об'єднання (далі - реєстраційна справа) або повідомлення про утворення громадського об'єднання, про зміни до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання.
Зареєстроване громадське об'єднання вносить зміни до статуту громадського об'єднання, до складу керівних органів, місцезнаходження громадського об'єднання в порядку, визначеному статутом цього об'єднання, з урахуванням норм цього Закону.
Також, частиною четвертою статті 14 Закону України "Про громадські об'єднання" визначено, що зареєстроване громадське об'єднання для внесення змін до відомостей про склад керівних органів подає (надсилає) такі документи: 1) заяву довільної форми; 2) заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 3) засвідчений печаткою громадського об'єднання примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення вищого органу управління громадського об'єднання про зміну зазначених осіб, прийнятого в порядку, визначеному статутом громадського об'єднання, та оформленого з дотриманням пунктів 1, 2, 6, 8 частини другої статті 9 цього Закону, та/або примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення; 4) засвідчений печаткою громадського об'єднання примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) протоколу засідання керівного органу громадського об'єднання, на якому відповідно до статуту було скликано засідання вищого органу управління, якщо зміни прийняті вищим органом управління; 5) відомості про керівні органи.
Документи, зазначені в пунктах 1, 2 і 5 цієї частини, підписує керівник громадського об'єднання.
Відповідно до частини восьмої статті 14 Закону України "Про громадські об'єднання" вимога подання інших документів про зміни у складі керівних органів, зміни особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміни місцезнаходження та зміни до статуту не допускається.
Частина дев'ята статті 14 Закону України "Про громадські об'єднання" визначає, що уповноважений орган з питань реєстрації протягом п'яти робочих днів з дня отримання документів, зазначених у частинах четвертій - сьомій цієї статті, приймає одне з таких рішень: 1) про прийняття повідомлення про зміни у складі керівних органів, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження, зміни до статуту; 2) про відмову у прийнятті повідомлення про зміни у складі керівних органів, зміни до статуту - у разі порушення статуту громадського об'єднання; 3) про відмову у прийнятті повідомлення про зміни до статуту - за наявності підстав, передбачених частиною десятою статті 12 цього Закону (крім порушення вимог статті 7 цього Закону); 4) про направлення висновку за результатами правової експертизи - за наявності підстав, передбачених пунктами 1, 2 (крім невідповідності документів вимогам статей 8, 9 цього Закону), 3 частини чотирнадцятої статті 12 цього Закону; 5) про залишення документів без розгляду по суті - за наявності підстав, передбачених у пунктах 3 - 5 частини сімнадцятої статті 12 цього Закону.
Згідно з частиною десятою статті 14 Закону України "Про громадські об'єднання" уповноважений орган з питань реєстрації у разі прийняття рішення, зазначеного в пункті 1 частини дев'ятої цієї статті: 1) вносить до Реєстру громадських об'єднань відомості про зміни у складі керівних органів, особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження та про зміни до статуту і забезпечує внесення відомостей про зазначені зміни щодо громадських об'єднань із статусом юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 2) видає (надсилає рекомендованим листом з повідомленням про вручення) громадському об'єднанню свідоцтво про реєстрацію, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та один примірник статуту з відміткою про прийняття повідомлення про зміни до статуту - у разі зміни назви, мети та місцезнаходження громадського об'єднання; 3) видає (надсилає рекомендованим листом з повідомленням про вручення) громадському об'єднанню виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - у разі змін у складі керівних органів громадського об'єднання.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців» державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця зобов'язаний сформувати реєстраційну справу. Реєстраційна справа має реєстраційний номер, який присвоюється при внесенні запису про проведення державної реєстрації до Єдиного державного реєстру.
У реєстраційній справі юридичної особи зберігаються: документи, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, зокрема один примірник оригіналів установчих документів; документи, що подаються для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, зокрема один примірник оригіналів змін до установчих документів та/або один примірник установчих документів у новій редакції; документи, що подаються для внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про відокремлені підрозділи юридичної особи; документи, що подаються для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи; документи, що подаються для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи; судові рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; документи, що подаються для внесення до Єдиного державного реєстру судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; копії повідомлень, зокрема про відмову у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів; документи про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
У статтях 6, 11, 17, 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців» встановлено обов'язок державного реєстратора у відмові здійснення реєстраційних дій, якщо подані документи не відповідають встановленому порядку подання.
У ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначається перелік документів, які подаються для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
За приписами ч. 2 ст. 19 вказаного Закону при внесенні змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язаних із зміною керівника або осіб, що обираються до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про громадські об'єднання» громадське об'єднання вносить зміни до складу керівних органів в порядку, визначеному статутом цього об'єднання, з урахуванням норм цього Закону.
Отже, відповідач зобов'язаний не тільки формально досліджувати відповідність чи невідповідність поданих заявником документів встановленому переліку щодо кількості, а й досліджувати процедуру прийняття рішень щодо зміни керівних органів.
Згідно з положеннями Статуту ВГО "ВФТС" (як у редакції затвердженій 04 грудня 2008, так і у редакції, затвердженій 18 лютого 2015 року), Конференція Федерації обирає, серед іншого: Президію Федерації, Президента.
Відповідно до ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України, зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з моменту з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах з третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.
Отже, на правовідносини, які виникли до затвердження Конференцією статуту у новій редакції, застосовуються положення, викладені у Статуті ВГО "ВФТС" від 04 грудня 2008 року.
Згідно із п. 5.1. Статуту ВГО "ВФТС", зареєстрованого 04.12.2008 року ( в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин), вищим керівним органом Федерації, є Конференція. Рішення Конференції приймаються простою більшістю голосів від числа присутніх делегатів за винятком випадків, особливо зазначених у цьому Статуті, Конференція вважається правомочною, якщо в її роботі беруть участь делегати, що представляють більшість осередків Федерації. Рішення Конференції ухвалюється відкритим голосуванням із усіх питань. Процедура виборів викладається в регламенті Конференції затвердженому рішенням Конференції.
За правилами п. 5.2 Статуту (в редакції від 04.12.2008 року), Позачергова Конференція Федерації може бути скликана за рішенням Президії, Ревізійної комісії або з ініціативи більше ніж третини членів Федерації.
Крім того, як вбачається з витягу протоколу № 1 Засідання Президії Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація танцювального спорту» від 06 лютого 2015 року було вирішено: за численні порушення статутних вимог перешкоджанню діяльності ВГО «ВФТС» та перешкоджанню ВГО «ВФТС» статутних завдань, за дії, які наносять шкоду авторитету ВГО «ВФТС» на міжнародній арені так і в Україні, та несплату членських внесків, згідно п. 3.9 Статуту виключити ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зі складу членів ВГО «ВФТС».
За п. 3.76 Статуту ВГО «ВФТС» (в редакції від 04.12.2008 року) брати участь у діяльності Федерації мають члени Федерації.
Як вбачається зі змісту Протоколу №1 позачергової Конференції ВГО «ВФТС» від 09 лютого 2015 року, крім іншого, вирішено обрати Президентом ВГО «ВФТС» та Головою Конференції - ОСОБА_4, секретарем Конференції ОСОБА_6, які проводили підрахунок голосів при голосуванні за рішення, що приймаються на конференції та підписували протокол Конференції.
Таким чином, станом на 09 лютого 2015 року у Позачерговій Конференції ВГО «ВФТС» приймали участь особи, які були виключені із членів ВГО «ВФТС», що являється порушенням п. 3.7.1, 3.7.6 Статуту ВГО «ВФТС» (в редакції від 04.12.2008 року).
Доказів того, що станом на 07.02.2015 року чи 09.02.2015 року членство у Федерації ОСОБА_4 та ОСОБА_6 було поновлено, суду не надано, за таких обставин приймати участь у Зборах ініціативної групи та Конференції вони не мали законних підстав.
Крім того, відповідно до спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 09.02.2015 (дата прийняття оскаржуваних протоколів) керівником ВГО «ВФТС» був ОСОБА_8. Проте конференція була скликана ініціативною групою та проведена без участі останнього під керівництвом вже нового президента.
З огляду на викладене, порушення законодавства з боку відповідача полягає у наступному: 1) не було перевірено кількісний склад ініціативної групи членів ВГО «ВФТС»; 2) не було взято до уваги, що печатка, яка була поставлена на документах відрізняється від зареєстрованої; 3) не взято до уваги, що ініціативною групою вирішено питання віднесене до виключної компетенції Президії ВГО «ВФТС» (щодо встановлення норм представництва); 4) не було відмовлено у реєстрації змін керівних органів, незважаючи на те, що конференцією керує президент, якого ще не обрано; 5) не було встановлено конфлікту інтересів; 7) було проведено реєстрацію зміни керівника ВГО «ВФТС» на підставі протоколу конференції, не дивлячись на те, що конференція була скликана ініціативною групою під керівництвом вже нового президента.
Вчинення реєстраційних дій з порушеннями вказаних приписів Закону, тягне за собою їх скасування як незаконних.
Разом з цим суд не вбачає правових підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дій щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме: зміни керівника та зміни складу підписантів ВГО «ВФТС» оскільки способом реалізації такого повноваження є вчинення оскаржуваного реєстраційного запису отже належним способом захисту прав позивача є саме скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 25.02.2015 номер запису 16091070011024265, а саме щодо: зміни керівника та зміни складу підписантів юридичної особи Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська федерація танцювального спорту».
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 69-71, 72, 94, 159-165, 171, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію "Внесення змін до відомостей про юридичну, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" вчинену щодо юридичної особи Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська федерація танцювального спорту» на підставі якої внесено запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 25.02.2015 номер запису 16091070011024265 державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Чеснаковою Аллою Олександрівною.
3. Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда