Копія
Справа № 822/548/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріГнидюк І.А. за участі:позивача,представників сторін та третьої особирозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Летичівського районного управління юстиції , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державного підприємства "Летичівське лісове господрство" про визнання протиправним і скасування рішення №22368611 від 25.06.2015 року, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Летичівського районного управління юстиції, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державного підприємства (далі - ДП) "Летичівське лісове господарство", в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить визнати протиправним і скасувати рішення №22368611 від 25.06.2015 року про реєстрацію за ДП "Летичівське лісове господарство" права власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: вул. Зарічна, 21/2, с. Головчинці, Летичівського району Хмельницької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вказане нерухоме майно надано йому в користування, як працівнику Летичівського державного лісогосподарського підприємства, правонаступником якого є ДП "Летичівське лісове господарство". Вказує, що проживає у даному будинку з 1992 року по даний час. З огляду на наявну технічну документацію, зазначене вище нерухоме майно, є житловим приміщенням, а тому рішення про державну реєстрацію за ДП "Летичівське лісове господарство" права власності на нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: вул. Зарічна, 21/2, с. Головчинці, Летичівського району Хмельницької області є протиправним та підлягає скасуванню.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд позов задовольнити з підстав, що вказані в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, вказав, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому просив відмовити в їх задоволенні. Детально позиція відповідача викладена в письмових запереченнях проти позову, які долучені до матеріалів справи.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ДП "Летичівське лісове господарство" в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив. Вказав, що при прийнятті оскаржуваного рішення №22368611 від 25.06.2015 року відповідачем не допущено жодних порушень, а тому підстави для його скасування відсутні.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін та третьої особи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_3 з 1992 року та на момент розгляду справи судом, проживає у будинку по вул. Зарічній, 21/2, в с. Головчинці Летичівського району Хмельницької області. Вказане нерухоме майно було надане позивачу після закінчення його будівництва для проживання як працівнику Летичівського державного лісогосподарського підприємства.
За період проживання у вище названому будинку позивач сплачував квартирну плату, котра вираховувалась з його заробітної плати, а з січня 2013 року таку плату він вносив самостійно готівкою у касу ДП "Летичівське лісове господарство". Наведене підтверджується довідкою щодо здійснення оплати за проживання за період з 1992 року по 2015 року.
Поданими позивачем матеріалами підтверджується, що на вказаний будинок, 22.12.1992 року Хмельницьким обласним об'єднаним бюро технічної інвентаризації складено план, виготовлена технічна документація, в тому числі експлікація внутрішніх площ до плану житлового будинку.
Суд встановив, що 24.06.2015 року до реєстраційної служби Летичівського районного управління юстиції від представника ДП "Летичівське лісове господарство" надійшла заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме - нежитлових приміщень, які знаходиться за адресою вул. Зарічна, 21/2 с. Головчинці, Летичівського району Хмельницької області загальною площею 302,9 кв. м. До заяви було додано необхідний пакет документів для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень: технічний паспорт на нежитлове приміщення виготовлений товариством з обмеженою відповідальністю "БУД-ТЕХ ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ" 30.03.2015 року, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи заявника, довіреність, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, довідка Требуховецької сільської ради про дату закінчення будівництва будинку, рішення виконавчого комітету Требуховецької сільської ради та документ про сплату державного мита.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Летичівського районного управління юстиції №22368611 від 25.06.2015 року за ДП "Летичівське лісове господарство" зареєстровано право власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: вул. Зарічна, 21/2 в с. Гловчинці Летичівського району Хмельницької області.
Частиною 1 ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон; тут і далі в редакції чинній на момент проведення державної реєстрації) визначено порядок державної реєстрації прав та їх обтяжень, зокрема: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3)прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до вимог ст.9 Закону, державним реєстратором було вжито заходів спрямованих на встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяжень. Зокрема, державним реєстратором зроблено відповідні запити та пошуки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
Частиною 3 ст.19 Закону передбачено, що для здійснення державної реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 05 серпня 1992 року, проведення технічної інвентаризації не потребується. Документом, що замінює технічний паспорт у разі його відсутності, є виписка з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою.
Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об'єкти нерухомості документами, що посвідчують речові права на земельні ділянки під такими об'єктами, можуть також вважатися рішення відповідної сільської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.
Державна реєстрація прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, щодо яких раніше не здійснювалася державна реєстрація прав власності, для осіб, за якими закріплені особові рахунки в погосподарських книгах відповідних сільських рад, здійснюється на підставі поданої заяви та виписки із зазначених книг, наданої виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою, а також інших документів, визначених у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до вимог п.6 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 року (чинного на момент проведення державної реєстрації; далі - Порядок), документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами. Відповідальність за достовірність відомостей, які містяться у документах, поданих для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, несе заявник, а отже до компетенції державного реєстратора не входять повноваження давати оцінку достовірності поданих документів.
Враховуючи те, що будівництво даного об'єкта нерухомості було завершено в травні 1992 року про, що свідчить довідка №114 від 05.06.2015 року, видана Требухівецькою сільською радою, то правовстановлюючими документами для проведення державної реєстрацію були документи, що підтверджували права користування (власності) земельною ділянкою на якій розташований об'єкт нерухомості та технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна, як це передбачено п.49 Порядку.
Судом також встановлено, та підтверджується матеріалами справи, що згідно отриманої інформації з вищевказаних реєстрів та наявних документів у реєстраційній справі, які відповідали вимогам Закону та Порядку, підстав для прийняття рішення про відмову у державній реєстрації, передбачених ст. 24 Закону у державного реєстратора не було.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, необхідно враховувати, що при оцінюванні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд дотримується вимог частини третьої статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За ч.ч.1-2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що згідно технічного паспорта, здійснювалась державна реєстрація нежитлових приміщень, у тому числі і будинку загальною площею 137,6 кв. м., а до компетенції державного реєстратора не входять повноваження щодо оцінки достовірності поданих документів, суд дійшов висновку, що дії державного реєстратора відповідали вимогам норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства України.
Крім того, суд зауважує, що позивач у позовній заяві не наводить жодної правової норми, яку б, на його думку, порушив відповідач під час виконання своїх обов'язків. Посилання на наявність технічної документації на зазначене нерухоме майно як на житловий будинок вказує на спір про право на користування об'єктом нерухомості, який виник між ОСОБА_3 та третьою особою, а тому має вирішуватись в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, оскільки суд під час розгляду даної справи повинен давати правову оцінку діям (бездіяльності) державного реєстратора під час проведення державної реєстрації речового права, суд вважає, що оскільки в діях відповідача відсутні порушення, тому позовні вимоги ОСОБА_3 до Летичівського районного управління юстиції, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ДП "Летичівське лісове господарство" про визнання протиправним і скасування рішення №22368611 від 25.06.2015 року про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: вул. Зарічна, 21/2 в с. Гловчинці Летичівського району Хмельницької області необхідно залишити без задоволення .
Керуючись ст.ст.11, 71, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Летичівського районного управління юстиції, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державного підприємства "Летичівське лісове господарство" про визнання протиправним і скасування рішення №22368611 від 25.06.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: вул. Зарічна, 21/2 в с. Гловчинці Летичівського району Хмельницької області - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 02 червня 2016 року 15:08.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук