Постанова № 58068533, 25.05.2016, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2016
Номер справи
816/235/16
Номер документу
58068533
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2016 року м. ПолтаваСправа №816/235/16

Полтавський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

суддів: Удовіченка С.О., Ясиновського І.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,

представника позивача - Буряка Д.М.,

представника відповідача /Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації/ - Малька А.П.,

представника відповідача /Головного управління Державної казначейської служби України в Полтавській області/ - Ткаченко А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Воскобійники" до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації, Головного управління Державної казначейської служби України в Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Державна казначейська служба України про визнання бездіяльності протиправною, стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

25 лютого 2016 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Воскобійники" (надалі - позивач, СТОВ "Воскобійники") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України (надалі - Мінагрополітики), треті особи: Державна казначейська служба України, Департамент агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації, Головне управління Державної казначейської служби України в Полтавській області (надалі - ГУ ДКС України в Полтавській області) та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 28.03.2016 /а.с. 89-91/ просили суд:

- визнати протиправною бездіяльність Мінагрополітики щодо непогашення перед Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Воскобійники" (код ЄДРПОУ 03770721) кредиторської заборгованості у розмірі 7 843 900,00 грн (сім мільйонів вісімсот сорок три тисячі дев'ятсот гривень) за бюджетною програмою КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва";

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мінагрополітики на користь СТОВ "Воскобійники" (код ЄДРПОУ 03770721) кредиторську заборгованість у розмірі 7 843 900,00 грн за часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів відповідно до наказу Мінагрополітики від 25.12.2014 №501.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у 2014 році СТОВ "Воскобійники" отримали право на часткове відшкодування з Державного бюджету України вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів за бюджетною програмою КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва" у відповідності до приписів Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.2010 №900. Наказом Мінагрополітики від 25.12.2014 №501 затверджено розподіл бюджетних коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів, зокрема, позивачу - 7 843 900,00 грн. Однак, у зв'язку з фактичною відсутністю відповідних бюджетних асигнувань відшкодування СТОВ "Воскобійники" не проведено та рахується як кредиторська бюджетна заборгованість.

Мінагрополітики позов не визнало, у письмових запереченнях проти позову представник відповідача посилався на виконання Міністерством вимог Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів, а саме - проведення у 2014 році розподілу коштів за бюджетною програмою КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва". Зазначав, що законами України про державний бюджет на 2015-2016 роки не передбачено виділення коштів на погашення кредиторської заборгованості за бюджетною програмою КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва". Водночас наголошував, що Мінагрополітики вживає дії щодо погашення кредиторської заборгованості шляхом направлення листів до Міністерства фінансів України з проханнями передбачити у Державному бюджеті України видатки для відповідних цілей.

Департамент агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації, процесуальний статус якого змінено з третьої особи на відповідача ухвалою суду від 28.04.2016, позов не визнав, у письмових запереченнях зазначив, що ним підготовлено та 26.12.2014 подано до ГУ ДКС України в Полтавській області платіжне доручення №20 про перерахування СТОВ "Воскобійники" коштів у розмірі 7 843 900,00 грн, однак у зв'язку з відсутністю фінансування дане платіжне доручення повернуто без виконання. За твердженням відповідача ним вживаються дії щодо погашення кредиторської заборгованості перед СТОВ "Воскобійники", а саме - направлено до Мінагрополітики ряд листів про необхідність виділення додаткових коштів для погашення заборгованості.

ГУ ДКС України в Полтавській області, процесуальний статус якого змінено з третьої особи на відповідача ухвалою суду від 28.04.2016, надало до суду письмові пояснення, у яких зазначило, що платіжне доручення Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації від 26.12.2014 №20 не виконано у зв'язку з відсутністю на дату його надходження ліміту технічного субрахунку єдиного казначейського рахунку та спрямуванням коштів на здійснення соціальних платежів відповідно до вимог пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 №65 "Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету". Станом на 01.05.2016 в обліку ГУ ДКС наявна бюджетна кредиторська заборгованість минулих періодів за коштами спеціального фонду державного бюджету за КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва" загалом у розмірі 8 789 210,00 грн, у тому числі, перед СТОВ "Воскобійники" - 7 843 900,00 грн.

Державна казначейська служба України письмових пояснень щодо позовних вимог СТОВ "Воскобійники" до суду не надала.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представники Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації та ГУ ДКС України в Полтавській області проти позову заперечували, наполягали на відмові у задоволенні позовних вимог.

Представник Мінагрополітики у судове засідання не з'явилась, про розгляд справи повідомлена належним чином.

Державна казначейська служба України явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, про розгляд справи повідомлена належним чином.

Зважаючи на положення ч. 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу за даної явки.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів встановила такі факти та відповідні до них правовідносини.

Колегією суддів встановлено та не спростовано відповідачами, що позивач у 2014 році набув права на отримання часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів у розмірі 7 843 900,00 грн.

Так, на момент виникнення спірних відносин механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів було визначено Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.2010 №900.

Як визначено пунктом 3 названого Порядку, бюджетні кошти виділяються для відшкодування суб'єктам господарювання до 50 відсотків вартості (без урахування податку на додану вартість) завершених у поточному та двох попередніх роках етапів будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, у яких згідно з проектом повинно утримуватися не менш як 500 голів великої рогатої худоби, або не менш як 1200 свиноматок, або не менш як 1 млн. голів птиці, та до 30 відсотків вартості (без урахування податку на додану вартість) завершених у поточному та двох попередніх роках етапів будівництва та реконструкції підприємств з виробництва комбікормів.

При цьому, відповідно до пункту 2 згаданого Порядку, головним розпорядником бюджетних коштів є Мінагрополітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є Мінагрополітики Автономної Республіки Крим, головні управління (департаменти) агропромислового розвитку обласних і управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій.

Мінагрополітики для здійснення розподілу та виплати відшкодування утворює комісію з питань розподілу бюджетних коштів (далі - комісія) та затверджує положення про неї /пункт 4 Порядку №900/.

Згідно з пунктом 10 Порядку №900 комісія (...) проводить розподіл бюджетних коштів між суб'єктами господарювання, які претендують на відшкодування вартості об'єктів відповідно до пункту 8 цього Порядку, та інформує про прийняте рішення протягом п'яти днів розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Матеріалами справи підтверджено, що наказом Мінагрополітики від 25.12.2014 №501 "Про затвердження Розподілу коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів" затверджено розподіл коштів за програмою КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва", зокрема, передбачено відшкодування СТОВ "Воскобійники" коштів у загальному розмірі 7 843 900,00 грн /а.с. 61-64, 122-125/.

Представником Мінагрополітики надано роздруківку розподілу відкритих асигнувань з рахунка №90721280000001 від 25.12.2014 №1196, яким передбачено спрямування коштів у розмірі 7 843 900,00 грн ГУ ДКС України у Полтавській області на рахунок Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації /а.с. 58-60, 120-121/.

Відповідно до абзацу третього пункту 400 Порядку №900, розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня подають на підставі рішення комісії органам Казначейства реєстр і платіжні доручення для виплати відшкодування на відкритий у банку поточний рахунок суб'єкта господарювання.

Колегією суддів встановлено, що Департаментом агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації 26.12.2014 підготовлено та подано до ГУ ДКС України у Полтавській області платіжне доручення №20 про перерахування СТОВ "Воскобійники" коштів у розмірі 7 843 900,00 грн /а.с. 24/.

Однак, як пояснили у судовому засіданні представники відповідачів, у зв'язку з відсутністю на момент надходження до Казначейства даного платіжного доручення ліміту технічного субрахунку єдиного казначейського рахунку його повернуто без виконання.

При цьому, за твердженням представника ГУ ДКС України у Полтавській області, наведене відбулось у зв'язку з виконанням Казначейством вимог пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 №65 "Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету", відповідно до якого Державній казначейській службі доручено здійснювати платежі за іншими видатками, крім видатків, зазначених в абзаці першому цього підпункту, та наданням кредитів державного бюджету - з урахуванням ресурсної забезпеченості загального фонду державного бюджету, наявних та прогнозних залишків коштів на єдиному казначейському рахунку, зареєстрованих бюджетних зобов'язань та пріоритетності проведення видатків і надання кредитів. Оскільки при здійсненні обслуговування за видатками розпорядників і одержувачів коштів державного бюджету Казначейство у першочерговому порядку забезпечувало виконання захищених статей видатків, а за іншими видатками - здійснювало платежі з урахуванням ресурсної забезпеченості бюджету та наявних залишків коштів на єдиному казначейському рахунку, станом на кінець грудня 2014 року фінансові зобов'язання Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації перед СТОВ "Воскобійники" у розмірі 7 843 900,00 грн залишились неоплаченими.

У зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування зобов'язання Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації перед позивачем у розмірі 7 843 900,00 грн станом на 01.01.2015 зареєстровані ГУ ДКС України у Полтавській області як бюджетна кредиторська заборгованість.

Оскільки упродовж 2015-2016 років відкриті асигнування для погашення зазначеної бюджетної кредиторської заборгованості ГУ ДКС України у Полтавській області не надходили, відповідне зобов'язання залишилось непогашеним.

Позивач неодноразово звертався до Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації, Мінагрополітики з листами щодо виплати кредиторської заборгованості, однак такі звернення не призвели до вирішення спору по суті /а.с. 12-14/.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, колегія суддів виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

У спірних відносинах головним розпорядником бюджетних коштів за бюджетною програмою КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва" є Мінагрополітики, а розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня - Департамент агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації.

За приписами частини третьої статті 20 Бюджетного кодексу України бюджетні програми визначаються головними розпорядниками бюджетних коштів з урахуванням положень частини другої статті 21 і пункту 2 частини п'ятої статті 22 цього Кодексу.

А відповідно до частини четвертої вказаної статті відповідальний виконавець бюджетних програм визначається головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом). Відповідальним виконавцем бюджетних програм може бути головний розпорядник бюджетних коштів за бюджетними програмами, виконання яких забезпечується його апаратом, та/або розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, який виконує бюджетні програми у системі головного розпорядника.

Відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.

Як визначено частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

При цьому частиною четвертою згаданої статті передбачено, що витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, яке дає право провадити їх виключно в межах і за рахунок фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу), якщо цим Кодексом та/або законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.

А відповідно до частини сьомої статті 23 названого Кодексу, у межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету Міністерство фінансів України (місцевий фінансовий орган), за обґрунтованим поданням головного розпорядника бюджетних коштів здійснює перерозподіл бюджетних асигнувань, затверджених у розписі бюджету та кошторисі, в розрізі економічної класифікації видатків бюджету, а також в розрізі класифікації кредитування бюджету - щодо надання кредитів з бюджету.

З урахуванням наведених вище положень, можливо погодитись з доводами відповідачів про те, що остаточне одержання позивачем з бюджету часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів відповідно до наказу Мінагрополітики від 25.12.2014 №501 поставлено у пряму залежність від наявності відповідних бюджетних призначень.

Окрім того, беручи до уваги встановлені вище фактичні обставини справи, колегія суддів підтверджує, що відповідачі у справі - Мінагрополітики та Департамент агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації, як розпорядники бюджетних коштів та відповідальні особи, формально виконали вимоги Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів.

Однак, це не призвело до отримання позивачем відповідного відшкодування з бюджету.

У свою чергу, варто акцентувати увагу на тому, що остаточним результатом бюджетної програми за КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва" є фактичне одержання сільськогосподарським підприємством коштів. А тому, допоки не настане такий результат, відсутні підстави стверджувати про повне виконання компетентними державними органами своїх зобов'язань за вказаною державною програмою щодо підтримки галузі тваринництва.

На переконання колегії суддів, тлумачення положень чинного законодавства у спірних відносинах в інший спосіб призведе до нівелювання будь-якої суті та значення згаданої державної програми, основоположним завданням якої є підтримка сільськогосподарського товаровиробника шляхом компенсації з державного бюджету коштів, інвестованих таким виробником у господарську діяльність.

Колегія суддів зауважує, що реалізація особою права на отримання бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних відносин положеннях нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Згідно з частиною першою статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною другою вказаної статті визначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

За приписами статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, у пункті 26 рішення від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини зазначив, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

У світлі викладеного, не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог СТОВ "Воскобійники" доводи відповідачів про відсутність достатніх бюджетних асигнувань, оскільки праву позивача на отримання часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів кореспондує обов'язок держави у особі її компетентних органів передбачити відповідне фінансування у Державному бюджеті України та провести таку компенсацію.

За таких обставин, зобов'язання Мінагрополітики та Департаменту, як компетентних органів держави у спірних відносинах, будуть вважатись виконаними лише після фактичного одержання позивачем коштів у розмірі 7 843 900,00 грн.

На дату розгляду справи у суді, відповідні обставини не настали, а тому згадане зобов'язання відповідачів є невиконаним.

Пунктом 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №884, визначено, що погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства, здійснюється в установленому законодавством порядку.

За приписами пункту 2.1 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 20.03.2012 за №419/20732, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів), враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства.

Обсяг бюджетних зобов'язань, узятих установою протягом бюджетного періоду, повинен забезпечити зменшення рівня заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих періодів та недопущення виникнення заборгованості за бюджетними зобов'язаннями в поточному році.

Як пояснив у судовому засіданні представник Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації, Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" було передбачено видатки за бюджетною програмою "Державна підтримка галузі тваринництва" у розмірі 250000,00 тис. грн. При цьому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України і Міністерства фінансів України від 22.12.2015 №487/1163 "Про затвердження паспорта бюджетної програми на 2015 рік" було передбачено лише видатки на поточний рік, а необхідність погашення кредиторської заборгованості попередніх періодів не враховано /а.с. 165-166/.

У свою чергу, Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" передбачені видатки за бюджетною програмою "Державна підтримка галузі тваринництва" у розмірі 50000,00 тис. грн. Паспортом бюджетної програми на 2016 рік за КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва", затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України і Міністерства фінансів України від 04.03.2016 №80/319 передбачені видатки за напрямом "часткове відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення телиць, нетелей, корів вітчизняного походження та племінних телиць, нетелей, корів молочного, молочно-м'ясного напряму продуктивності, племінних свинок та кнурів (класу еліта), племінних вівцематок, баранів, ярок" /а.с. 168-169/. За іншими напрямами, у тому числі, на погашення бюджетної кредиторської заборгованості попередніх періодів бюджетні асигнування не передбачено.

Таким чином, упродовж 2015-2016 років у Державному бюджеті України було передбачено кошти для фінансування програми КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва", однак у рамках такої програми розпорядниками бюджетних коштів не враховано необхідність погашення бюджетної кредиторської заборгованості попередніх періодів, у тому числі, заборгованості перед СТОВ "Воскобійники".

Механізм розрахунку показників проекту Державного бюджету України на плановий бюджетний період та прогнозу Державного бюджету України на наступні за плановим два бюджетні періоди як і порядки складання, розгляду та аналізу бюджетних запитів встановлені Інструкцією з формування бюджетних запитів, затвердженою наказом Мінфіну від 06.06.2012 № 687 (надалі - Інструкція № 687).

За змістом пункту 1.2 вказаної Інструкції головний розпорядник бюджетних коштів організовує та забезпечує складання бюджетного запиту і подає його до Міністерства фінансів України в паперовому та електронному вигляді з використанням автоматизованої системи ведення державного бюджету (АІС «Держбюджет») за встановленими формами.

При цьому ці запити повинні відображати і зареєстровану кредиторську заборгованість.

З урахуванням наведеного, колегія суддів зауважує, що відповідачі не вжили достатніх заходів з метою погашення бюджетної кредиторської заборгованості перед позивачем. При цьому, враховуючи викладені вище положення чинного законодавства, саме лише листування щодо необхідності погашення такої заборгованості не є належним способом виконання Міністерством та Департаментом своїх обов'язків як розпорядників бюджетних коштів.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про наявну протиправну бездіяльність Мінагрополітики та Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації щодо непогашення перед СТОВ "Воскобійники" кредиторської заборгованості у розмірі 7 843 900,00 грн за бюджетною програмою КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва".

Наведене, у свою чергу, є свідченням наявності порушення у спірних публічно-правових відносинах прав та законних інтересів позивача.

Так, поняття "охоронюваний законом інтерес" розтлумачено Конституційним Судом України у Рішенні від 01.12.2004 у справі №1-10/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес). Зокрема, Судом зазначено, що цей термін треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Окрім того, Конституційний Суд України у Рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зазначив, що "правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах" (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).

Вирішуючи питання про ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, колегія суддів враховує, що невиконання компетентними державними органами вимог чинного законодавства в частині проведення СТОВ "Воскобійники" фактичного відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів є доволі триваючим та набуло системного характеру.

На дату розгляду справи у суді ГУ ДКС України у Полтавській області, відповідно до вимог Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, зареєстровано за Департаментом агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації бюджетну кредиторську заборгованість перед СТОВ "Воскобійники" у розмірі 7 843 900,00 грн.

Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

В силу положень пункту 4 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Приймаючи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, колегія суддів, з метою повного та всебічного захисту законних інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та прийняти постанову про стягнення бюджетної кредиторської заборгованості у розмірі 7 843 900,00 грн з Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації, оскільки саме за останнім органами Казначейства зареєстровано таку заборгованість.

А відтак, позов СТОВ "Воскобійники" належить задовольнити частково.

Згідно з частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

При цьому в силу положень частини першої згаданої статті, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 7-11, 69-71, 86, 94, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Воскобійники" до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації, Головного управління Державної казначейської служби України в Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Державна казначейська служба України про визнання бездіяльності протиправною, стягнення коштів задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України, Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації щодо непогашення перед Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Воскобійники" (код ЄДРПОУ 03770721) кредиторської заборгованості у розмірі 7 843 900,00 грн (сім мільйонів вісімсот сорок три тисячі дев'ятсот гривень) за бюджетною програмою КПКВ 2801540 "Державна підтримка галузі тваринництва".

Стягнути з Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00732619) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Воскобійники" (код ЄДРПОУ 03770721) кредиторську заборгованість у розмірі 7 843 900,00 грн (сім мільйонів вісімсот сорок три тисячі дев'ятсот гривень) за часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 грудня 2014 року №501.

У іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства аграрної політики та продовольства України (код ЄДРПОУ 37471967) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Воскобійники" (код ЄДРПОУ 03770721) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378,00 грн (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00732619) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Воскобійники" (код ЄДРПОУ 03770721) витрати зі сплати судового збору у розмірі 117658,50 грн (сто сімнадцять тисяч шістсот п'ятдесят вісім гривень п'ятдесят копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 26 травня 2016 року.

Головуючий суддя Л.О. Єресько

суддя С.О. Удовіченко

суддя І.Г. Ясиновський