12.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 червня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/298/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Смішливої Т.В.,
при секретарі судового засідання: Кравцовій Т.О.,
за участю
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Тертичної О.З., дов. № 26085 від 10.05.2016
розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Лисичанського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
07 квітня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до ліквідаційної комісії Лисичанського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області (далі - Відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом № 247 о/с від 26.08.2014 позивача звільнено з органів внутрішніх справ України у запас Збройних Сил України з посади старшого слідчого слідчого відділу Лисичанського міського відділу за п. 64 «ж» з 29.08.2014 з календарною вислугою 21 рік 06 місяців 27 днів. Під час звільнення позивачу не видано трудової книжки та не проведено розрахунку.
В січні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління МВС України у Луганській області про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, зокрема видати трудову книжку, витребувати інші документи та виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.05.2015, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2015, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зобов'язано ГУМВС України в Луганській області видати позивачу дублікат трудової книжки днем звільнення, в якій зазначити день видачі трудової книжки, про що в день видачі трудової книжки винести наказ про звільнення ОСОБА_1
14.08.2015 наказом № 282 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України з посади старшого слідчого слідчого відділу за п.64 «ж» без виплати грошового забезпечення за фактичну перерву в роботі з 29.08.2014 по день звільнення.
21.08.2015 ОСОБА_1 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління МВС України у Луганській області про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, зокрема: зобов'язати ГУМВС України у Луганській області внести зміни до наказу № 282 о/с від 13.08.2015 про звільнення, скасувавши в наказі пункти наступного змісту: «без виплати грошового забезпечення за фактичну перерву в роботі з 29.08.2014 по день звільнення» та «висновок ГУМВСУ від 12.08.2015»; зобов'язати ГУМВС України у Луганській області на підставі наданих документів внести записи до дублікату трудової книжки про загальний стаж, а також загальний стаж по окремим періодам навчання, служби та роботи до влаштування на роботу в ОВС; стягнути з ГУМВС України у Луганській області середній заробіток за весь час вимушеного прогулу за період з 30.08.2014 по 14.08.2015 у сумі 52355,52 грн; стягнути з ГУМВС України у Луганській області моральну шкоду у сумі 30000 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.10.2015 по справі № 812/1050/15, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.01.2016, скасовано накази ГУМВС України у Луганській області № 282 о/с від 13.08.2015 та № 295 о/с від 26.08.2015 в частині визначення, що звільнення ОСОБА_1 здійснюється «без виплати грошового забезпечення за фактичну перерву в роботі з 29.08.2014 по 14.08.2015»; зобов'язано ГУМВС України у Луганській області на підставі наданих ОСОБА_1 документів внести записи до дублікату трудової книжки про загальний стаж роботи до прийняття на службу в ОВС; стягнуто з Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 30.08.2014 по 14.08.2015 у сумі 51234,19 грн, з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
29.10.2015 позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з заявою про роз'яснення постанови суду від 23.10.2015 року по справі № 812/1050/15, в якій просив роз'яснити порядок застосування положень ст. 165.5 Податкового кодексу України та постанови КМУ № 44 від 15.01.2004, стосовно виплати ОСОБА_1 грошової компенсації сум податку на доходи фізичних осіб, що були утримані під час стягнення з Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 30.08.2014 по 14.08.2015 у сумі 541234,19 грн, з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.11.2015 ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні заяви про роз'яснення рішення суду з посиланням на те, що постанова суду від 23.10.2015 у справі № 812/1050/15 в частині стягнення з Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області середнього заробітку за час вимушеного прогулу є зрозумілою та додаткового роз'яснення не потребує, так як відповідач, як податковий агент та роботодавець володіє всією необхідною інформацією про наявність у позивача пільг та прав на компенсаційні виплати.
12.02.2016 позивач звернувся до Управління державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області із заявою про прийняття до виконання виконавчого листа 812/1050/15 від 29.01.2016 про стягнення з Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 30.08.2014 по 14.08.2015 у сумі 51234,19 грн, з відрахуванням встановлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
26.02.2016 ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області із заявою, в якій просив перераховувати стягнуті за рішенням суду від 23.10.2015 по справі № 812/1050/15 кошти у сумі 51234,19 грн на його особистий рахунок. Під час відрахування встановлених законом податків та інших обов'язкових платежів просив застосувати положення п. 168.5 статті 168 Податкового кодексу України.
09.03.2016 на особистий рахунок ОСОБА_1 відповідачем були перераховані кошти у сумі 41243,53 грн.
Позивач зазначає, що під час виконання судового рішення відповідачем з належної йому суми 51234,19 грн був утриманий військовий збір у розмірі 1,5 відсотка, а саме - 768,51 грн, та податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків, а саме - 9222,15 грн.
12.03.2016 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області з заявою, в якій просив виплатити йому компенсацію у відповідності до п. 168.5 статті 168 ПК України, однак листом № 45/26071 від 28.03.2016 ОСОБА_1 відмовлено у виплаті вказаної компенсації.
16.03.2016 позивач звернувся до ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області з проханням повернути йому відрахований податок на доходи фізичних осіб у сумі 9222,15 грн. Листом № 2535/12-09-13-01 від 24.03.2016 ДПІ у м. Лисичанську роз'яснено ОСОБА_1, що платіжним дорученням від 09.03.2016 від Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області було перераховано податок на доходи фізичних осіб, утриманий з відшкодування за вимушений прогул, тому право на повернення надміру сплачених податків має податковий агент, тобто Лисичанський МВ ГУМВС України у Луганській області.
ОСОБА_1 вважає, що відповідач необґрунтовано відмовив йому у виплаті грошової компенсації у розмірі суми податку на доходи фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
12.03.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з включенням до неї суми виплаченої за вимушений прогул в період з 30 серпня 2014 року по 14 серпня 2015 року з метою подальшого подання її до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.
28.03.2016 Ліквідаційною комісією Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області видано довідку ОСОБА_1, в якій не включені додаткові види грошового забезпечення з вересня 2014 року по липень 2015 року.
Позивач зазначає, що його грошове забезпечення, з якого проводився розрахунок середньої заробітної плати за липень 2014 року, складало 4014,59 грн, за серпень 2014 року - 5126,89 грн, разом 9141,48 грн.
ОСОБА_1 вважає, що в довідці про щомісячні види грошового забезпечення за період з вересня 2014 року по липень 2015 року повинні бути включені: посадовий оклад - 850 грн, оклад за спеціальним званням - 125 грн, надбавка за вислугу років - 341,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 658,13 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 127,50 грн, премія - 2468,86 грн.
Також позивач зазначає, що в наданій відповідачем довідці невірно зазначені відомості за серпень місяць 2014 року, оскільки судом під час розгляду адміністративної справи № 812/1050/15 встановлено, що заробітна плата ОСОБА_1 в серпні 2014 року склала 5126,89 грн. Таким чином, за серпень 2014 року в довідці повинні бути відображені наступні відомості: посадовий оклад - 850 грн, оклад за спеціальним званням - 125 грн, надбавка за вислугу років - 341,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 658,13 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 127,50 грн, премія - 3025,01 грн.
На підставі вищевикладеного позивач просив суд визнати противоправною бездіяльність відповідача щодо не повернення компенсаційних виплат сум податку на доходи у розмірі 9222,15 грн; стягнути з відповідача компенсаційні виплати сум податку на доходи у розмірі 9222,15 грн; визнати противоправною бездіяльність відповідача щодо невнесення до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням) за період з вересня 2014 року по липень 2015 року; зобов'язати відповідача скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням виплат за час вимушеного прогулу: середньомісячного грошового утримання за час вимушеного прогулу у розмірі 4464,39 грн, щомісячно за період з вересня 2014 року включно по липень 2015 року; зобов'язати відповідача у довідці про додаткові види грошового забезпечення для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказати додаткові види грошового забезпечення за серпень 2014 року у відповідності до нарахованого за цей період грошового утримання у розмірі 5126,89 грн.
Ухвалою суду від 02.06.2016 закрито провадження у справі № 812/298/16 за позовом ОСОБА_1 до Лисичанського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів в частині вимог про визнання противоправною бездіяльності Лисичанського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії щодо невнесення до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням) за період з вересня 2014 року по липень 2015 року; зобов'язання відповідача скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням виплат за час вимушеного прогулу: середньомісячного грошового утримання за час вимушеного прогулу у розмірі 4464,39 грн, щомісячно за період з вересня 2014 року включно по липень 2015 року; зобов'язання відповідача у довідці про додаткові види грошового забезпечення для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказати додаткові види грошового забезпечення за серпень 2014 року у відповідності до нарахованого за цей період грошового утримання у розмірі 5126,89 грн.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, надав суду письмові заперечення (а.с. 72-73), у яких зазначив, що статтею 168.5 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян. Оскільки, у період часу з вересня 2014 року по 14 серпня 2015 року позивач фактично не виконував обов'язків несення служби, а стягнута за рішенням суду сума 51234,19 грн є компенсацією за вимушений прогул, тому, на передбачену ст. 168.5 ПК України компенсацію позивач не має права.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Лисичанський міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України України у Луганській області, (ідентифікаційний код 08670639, 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Леніна, 71), має статус юридичної особи. З 09.11.2015 перебуває в стані припинення за рішенням засновників ( а.с. 71).
Відповідно до частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України з моменту створення до комісії з ліквідації Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області перейшли повноваження щодо управління справами Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області.
З урахуванням зазначеного належним відповідачем у справі є Лисичанський МВ ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що з 01.03.1995 по 14.08.2015 ОСОБА_1 перебував на службі в органах внутрішніх справ України. Наказом ГУ МВС України у Луганській області № 282 о/с від 13.08.2015 ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ. (а.с.26-27)
При цьому, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.10.2015 у справі № 812/1050/15, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.01.2016, скасовано накази ГУМВС України у Луганській області № 282 о/с від 13.08.2015 та № 295 о/с від 26.08.2015 в частині визначення, що звільнення ОСОБА_1 здійснюється «без виплати грошового забезпечення за фактичну перерву в роботі з 29.08.2014 по 14.08.2015»; зобов'язано ГУМВС України у Луганській області на підставі наданих ОСОБА_1 документів внести записи до дублікату трудової книжки про загальний стаж роботи до прийняття на службу в ОВС; стягнуто з Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 30.08.2014 по 14.08.2015 у сумі 51234,19 грн, з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів. (а.с.14-23)
Листом № 03-70/337 від 14.03.2016 управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області повідомило позивача про те, що з Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області на його користь стягнуто за рішенням суду у справі № 812/1050/15 відшкодування середнього заробітку за час вимушеного прогулу у сумі 41243,53 грн. Розмір відрахованих установлених законом податків та інших обов'язкових платежів становив: податок з доходів фізичних осіб - 9222,15 грн, військовий збір в розмірі 1,5% - 768,51 грн. (а.с. 29)
ОСОБА_1 12.03.2016 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виплатити йому компенсацію утриманого податку у відповідності до положень п. 168.5 статті 168 Податкового кодексу України. Листом № 45/26071 від 28.03.2016 відповідач відмовив позивачу у виплаті вказаної компенсації з посиланням на те, що ОСОБА_1 не підпадає під категорію осіб, які вказані в п. 168.5 статті 168 ПК України. (а.с.30-31)
Вирішуючи питання правомірності вказаної відмови суд виходить з такого.
Відповідно до п. 168.5 ст. 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Згідно п. 4-5 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 № 44, виплата грошової компенсації військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Враховуючи, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.10.2015 у справі № 812/1050/15 кошти у розмірі 51234,19 грн стягнуто з відповідача на користь позивача як середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 30.08.2014 по 14.08.2015, тобто за період, коли позивач вважався співробітником органів внутрішніх справ, що підтверджено записами у трудовій книжці ОСОБА_1, Ліквідаційна комісія Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області повинна була виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з вказаного грошового забезпечення.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що період з 30.08.2014 по 14.08.2015 включено до стажу несення позивачем служби в органах внутрішніх справ, а тому до позивача необхідно застосовувати податкову пільгу, передбачену п. 168.5 ст. 168 Податкового кодексу України.
За таких обставин, позовні вимогі позивача про визнання противоправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області щодо не повернення компенсаційних виплат сум податку на доходи у розмірі 9222,15 грн та стягнення з Ліквідаційної комісії Лисичанського МВ ГУМВС України у Луганській області компенсаційних виплат сум податку на доходи у розмірі 9222,15 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Однак, при зверненні до суду з даними позовними вимогами позивачем судовий збір не сплачувався, з огляду на те, що предметом позову є стягнення частини заробітної плати.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати противоправною бездіяльність Лисичанського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії щодо неповернення ОСОБА_1 компенсаційних виплат сум податку на доходи у розмірі 9222,15 грн.
Стягнути з Лисичанського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії (ідентифікаційний код 08670639, 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Леніна, 71) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) компенсаційні виплати сум податку на доходи у розмірі 9222,15 грн. (дев'ять тисяч двісті двадцять дві грн 15 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 03 червня 2016 року.
Суддя Т.В. Смішлива