ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ВІДСТРОЧЕННЯ ВИКОНАННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ
19 квітня 2016 року
Справа № 808/1178/15
(16 год. 00 хв.)
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Сацького Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву відповідача про відстрочення виконання судового рішення у справі
за позовною заявою: Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі міжрегіонального головного управління Міндоходів
до: Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України»
про: стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
21.04.2015 у справі №808/1178/15 Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (далі – Запорізький облавтодор, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 1 464 610,54 грн.
За результатами розгляду адміністративної справи прийнято постанову від 21.04.2015, якою адміністративний позов задоволено у повному обсязі. Стягнуто з відповідача податковий борг по податку на додану вартість у сумі 1 464 610,54 грн.
15.04.2016 на адресу суду від Запорізького облавтодору надійшла заява про відстрочення виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 21.04.2015 у справі №808/1178/15.
Заявник просить відстрочити виконання постанови від 21.04.2015 у справі №808/1178/15 до 31.12.2016 включно.
В обґрунтування заяви зазначає, що у підприємства не має можливості своєчасно розраховуватись з постачальниками матеріалів, а з першочергових платежів - виплатити заробітну плату, та сплатити обов’язкові платежі та збори бюджету (збори до Пенсійного фонду, податок на прибуток, ПДВ тощо). Так, Запорізький облавтодор на даний момент знаходиться в дуже важкому фінансовому становищі, його кредиторська заборгованість становить 34 547 000, 00 грн. Заборгованість перед банком за кредитним договором становить 19 505 000, 00 грн. Заборгованість по виплаті заробітної плати з травень-липень 2015 року складає 5 277 000, 00 грн., заборгованість по платежам до бюджету (по сплаті єдиного соціального внеску в сумі – 4 403 700,0, по податку на додану вартість – 13 526 173,35 грн.
Представник заявника в судове засідання не з’явився але надіслав до суду клопотання в якому просив розглянути заяву про відстрочення рішення суду в письмовому провадженні, вимоги зазначені в заяві підтримує повністю.
Представник Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі міжрегіонального головного управління ДФС в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, але надіслав до суду пояснення.
Насамперед в письмових поясненнях Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі міжрегіонального головного управління ДФС зазначено, що відповідно до п. 100.8 ст. 100 Податкового кодексу України, рішення про розстрочення та відстрочення податкового боргу у межах одного бюджетного року, стосовно загальнодержавних податків та зборів, приймаються керівником контролюючого органу(його заступником).
Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі міжрегіонального головного управління ДФС, з урахуванням п. 100.8 ст. 100 Податкового кодексу України, не заперечує проти відстрочення виконання судового рішення у межах бюджетного 2016 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ст. 41 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне розглянути заяву за наявними в справі матеріалами, за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява про відстрочення виконання судового рішення, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання постанови в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такої постанови.
Отже, відстрочення виконання рішення – це перенесення його виконання на більш пізній час у зв’язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника або інших осіб. Відстрочення виконання судового рішення застосовується на захист інтересів боржника. Підставами для відстрочення виконання може бути, зокрема, тимчасове скрутне матеріальне становище.
Із матеріалів справи вбачається, що Запорізький облавтодор перебуває у складному матеріальному становищі та є збитковим.
Таким чином, зважаючи на складне матеріальне становище підприємства, значну суму податкового боргу та обставини, викладені в заяві про відстрочення виконання судового рішення, відсутність заперечень з боку Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі міжрегіонального головного управління ДФС щодо відстрочення виконання судового рішення по справі № 808/1178/15 суд вважає, за можливе задовольнити заяву про відстрочення виконання судового рішення.
Керуючись статтями 158-163, 263 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» про відстрочення виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.04.2015 у справі №808/1178/15 задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.04.2015 у справі №808/1178/15 за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі міжрегіонального головного управління Міндоходів до ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу у розмірі 1 464 610,54 грн. строком до 31 грудня 2016 року включно.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Сацький