Постанова № 58060795, 02.06.2016, Драбівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
692/442/16-а
Номер документу
58060795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 692/442/16-а

Провадження № 2-а/692/13/16

02.06.2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2016 року Драбівський районний суд

Черкаської області

у складі: головуючого судді - Фай В.Г.

при секретарі Медведенко С.О.

за участю: - позивачки - ОСОБА_1

- представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до

Управління Пенсійного фонду України

в Драбівському районі Черкаської області

про визнання дій неправомірними

та зобовязання здійснити перерахунок пенсії , -

в с т а н о в и в :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області про зобовязання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії державному службовцю, в якому просить суд визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області щодо перерахунку їй пенсії з врахуванням нарахованих та виплачених допомог на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, допомог на вирішення соціально-побутових потреб та фактично отриманих сум індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне (пенсійне) страхування, неправомірною; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, з дати її призначення, тобто з 29.09.2011 року, відповідно до довідки фінансового управління Драбівської районної державної адміністрації № 201 від 08.04.2016 року, в розмірі 90 % сум заробітної плати, з врахуванням нарахованих та виплачених допомог на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, допомог на вирішення соціально-побутових потреб та фактично отриманих сум індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне (пенсійне) страхування, та виплатити заборгованість за період часу з 29.09.2011 року, із нарахуванням компенсації втрати частини доходів з 29.09.2011 року відповідно до Закону України № 2050-ІІІ від 19.10.2000 року «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням строків їх виплати»; судові витрати просила покласти на відповідача, а також звернути постанову суду до негайного виконання в порядку ст. 256 КАС України. Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що вона перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 29 вересня 2011 року. Розмір її пенсії визначено без врахування нарахованих та виплачених їй сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. На своє звернення щодо перерахунку пенсії від 12.04.2016 року вона отримала відмову.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримала і просила суд їх задоволити з підстав, викладених в адміністративному позові.

Представник відповідача ОСОБА_2 заявлені позовні вимоги не визнає і просить суд відмовити позивачці ОСОБА_1 у задоволенні її адміністративного позову. В своїх запереченнях проти задоволення позову звертає увагу суду, що позивачка ОСОБА_1 30 вересня 2011 року при зверненні за призначенням пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», надала для розрахунку пенсії довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», але в цих довідках у розділі «Інші виплати» не було зазначено відомостей щодо нарахування та виплати позивачці жодних виплати. Таким чином, управлінням Пенсійного фонду України в Драбівському районі було призначено пенсію відповідно до діючого на той час законодавства та на підставі тих документів, які були надані власноручно позивачкою.

Також представник відповідача звернулася до суду із клопотанням про залишення адміністративного позову без розгляду у звязку з пропущенням строків звернення до суду.

Вивчивши та оцінивши надані сторонами докази на підставі повного, всебічного та обєктивного їх дослідження, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Відповідно ч. 1ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає їх право на забезпечення у разі їх повної, часткової або тимчасової втрати працездатності...

Із наданих сторонами документів вбачається, що позивачка перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 30 вересня 2011 року.

12 квітня 2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в Драбівському районі Черкаської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме : допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, оскільки при призначенні пенсії ці виплати не були враховані при нарахуванні пенсії як державному службовцю.

Рішенням УПФ України в Драбівському районі Черкаської області від18 квітня 2016 року позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції закону, що діяла на момент призначення пенсії,пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зважаючи на вище викладене, суд вважає що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.

Саме така правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.

Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, суд вважає, що позов підлягає до задоволення в межах шестимісячного строку від часу звернення особи до суду, тобто з 17 листопада 2015 року включно.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 60, 69, 70, 86, 158, 160, 163,186, 254 КАС України, ст.ст. 8, 16, 22, 50, 64 Конституції України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.

Зобовязати відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 17 листопада 2015 року з врахуванням інших виплат, а саме: включити до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 4556 (чотири тисячі пятсот пятдесят шість) гривень 01 коп., індексацію заробітної плати за 2009-2011 роки в розмірі 7362 (сім тисяч триста шістдесят дві )гривні 52 коп. згідно Довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за № 201 від 08.04.2016 року.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області про зобовязання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії державному службовцю за період з 29.09.2011 року по 17.11.2015 року - залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з часу її проголошення.

Головуючий: