Постанова № 58058912, 01.06.2016, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
610/2016/16-а
Номер документу
58058912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА Іменем Україним. Балаклія 01 червня 2016 року Справа № 610/2016/16-а 2-а/610/72/2016

Балаклійський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Купіна В.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області

про визнання дій протиправними, визнання рішення протиправним та його скасування, а також зобовязання вчинити певні дії,

установив:

19.05.2016 р. позивач звернулась суду з позовом до відповідача, в якому просила:

1) визнати дії УПФУ в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні пенсії по інвалідності на пенсію у звязку з втратою годувальника за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника протиправними.

2) зобов`язати відповідача перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника, розрахунок якої провести із розміру всіх складових заробітної плати, з якої призначалась, перераховувалась і виплачувалась пенсія померлого годувальника ОСОБА_2, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який помер 13.05.2015 р., відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та положень чинного законодавства в розмірі 50% від пенсії померлого годувальника, починаючи з 02 грудня 2015 року та проводити відповідні виплати.

3) визнати протиправним та скасувати Рішення № 142950/1 від 18.04.2016 року УПФУ в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію у звязку з втратою годувальника за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника.

Позивач посилалась на те, що вона є дружиною померлого ОСОБА_2, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліда ІІ групи внаслідок захворювання, повязаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧЕАС, який помер 13.05.2015 року.

До дня смерті чоловіка позивач проживала з ним за адресою по вул. Придорожній б.38 в с. Шевелівка. До смерті чоловіка позивач знаходилась на його утриманні.

Позивач 02 грудня 2015 року звернулась до УПФУ із заявою про перехід на пенсію у звязку з втратою годувальника учасника ліквідації наслідків ЧАЕС за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника відповідно до положень ст.ст. 49,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», актів Кабінету Міністрів України виходячи з розміру 50% пенсії, яку отримував чоловік позивача на час смерті.

Рішенням № 142950/1 від 18.04.2016 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії по втраті годувальника, але в дужках вказано, що цією відмовою їй відмовили в переході з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника, згідно з наданою нею заявою від 02.12.2015 р. з посилання на те, що відсутні первинні підтверджуючі документи про виїзди в зону ЧАЕС на померлого чоловіка позивача.

Позивач вважає дії відповідача незаконними, протиправними та такими, що порушують його права.

Відповідачем 27.05.2016 р. були подані суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідач посилався на те, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У пенсійні справі ОСОБА_2 відсутня довідка за ф. 122. У разі неможливості подання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідка про період роботи в зоні ЧАЕС, табель обліку робочого часу за період роботи в зоні ЧАЕС, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати. У пенсійній справі ОСОБА_2 відсутній табель обліку робочого часу за період роботи в зоні ЧАЕС, тому на думку відповідача правові підстави для задоволення позову відсутні.

Крім того, у запереченнях відповідач вказав додатки копія пенсійної справи позивача, однак насправді жодних додатків до заперечень суду надано не було.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС, справа розглянута в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, судом установлено наступне.

ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліда ІІ групи внаслідок захворювання, повязаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧЕАС. Причиною інвалідності ОСОБА_2 були захворювання, що пов'язані з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_2 перебував на обліку Управління Пенсійного Фонду України в Балаклійському районі Харківської області та отримував пенсію на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", мав відповідні пільги і компенсації.

ОСОБА_1 (позивачка) була дружиною ОСОБА_2.

Позивачка є непрацездатною, має другу групу інвалідності з 19.04.2007р., і отримує пенсію по інвалідності.

ОСОБА_2 помер 13.05.2015 року.

Захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним висновком № 28 від 15.09.2015р. Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України.

Позивачка перебувала на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 до дня його смерті, що підтверджується довідкою Шевелівської сільської ради Балаклійського району Харківської області № 498 від 18.11.2015

Указані обставини не заперечуються сторонами.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

02.12.2015р. позивачка звернулася до УПФУ в Балаклійському районі Харківської області із заявою та іншими документами з метою переведення на інший вид пенсії, а саме на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідач рішенням від 11.01.2016 р. № 142950 відмовив у перерахунку пенсії по втраті годувальника.

Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 12.03.2016 р. позовні вимоги позивачки задоволено частково. Скасовано рішення УПФУ в Балаклійському районі Харківської області № 142950 від 11.01.2016 р. про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії. Констатовано, що заява про переведення пенсії з одного виду на інший не була вирішена відповідачем. Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду і не прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 02.12.2015 р. про переведення пенсії на інший вид. Зобов`язано відповідача розглянути і прийняти рішення за заявою ОСОБА_1 від 02.12.2015 р. про переведення пенсії на інший вид. Постанова суду набрала законної сили.

Рішенням № 142950/1 від 18.04.2016 р. позивачці відмовлено у перерахунку пенсії по втраті годувальника, але в дужках вже вказано, що цією відмовою їй відмовлено в переході з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника, згідно з наданою нею заявою від 02.12.2015 р. з посилання на відсутність первинних підтверджуючих документів про виїзди в зону ЧАЕС на померлого чоловіка позивача.

Статтею 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до положень Закону № 796-ХІІ позивач має право на отримання щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст. 52) та державної пенсії у зв'язку з втратою годувальника (ст. 54).

Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Частиною 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Порядок визначає механізм обчислення пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п. 1 Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з п. 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсії становить: для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.

Статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, згідно з якими пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону. Члени сім'ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. Позивач є дружиною померлого годувальника та досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

З огляду на положення ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач в зв'язку з втратою годувальника має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника як непрацездатний член сім'ї годувальника, який перебував на його утриманні, одержував від померлого годувальника допомогу, що була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування.

Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» від 25.11.2005р. № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Пунктом 2.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначений вичерпний перелік документів необхідних для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п. 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

Враховуючи положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктів 2.3., 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є в пенсійній справі.

Аналізуючи норми чинного законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи, суд приходить до висновку, що позивачка надала документи необхідні для переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що призначається за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

До того ж, згідно п. 2.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій до заяви про призначення пенсії сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.

Відтак, враховуючи зміст ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», положення пунктів 2.3., 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій у випадку переведення з одного виду пенсії на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи заробіток для розрахунку пенсії визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника.

Довідкою про заробіток для обчислення пенсії, виданою АТП -16337 від 24.01.1995 р. визначається заробіток померлого годувальника, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі якого обчислювалася пенсія померлого годувальника, здійснювалися систематичні перерахунки його пенсії, що не заперечується відповідачем та підтверджується матеріалами архівної пенсійної справи. Зазначена довідка відповідає вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

Доказом зазначеного є розпорядження УПФ України в Балаклійському районі Харківської області № 130706 від 23.04.2002р., згідно з яким якого при переведенні пенсії ОСОБА_2 брався до уваги його заробіток за період з 12.01.1988р. по 13.02.1988р., тобто заробіток за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії по інвалідності.

До дня смерті ОСОБА_2 у відповідача не було претензій щодо повноти документів на підставі яких йому здійснювалась виплата пенсії.

Таким чином посилання відповідача на відсутність первинних підтверджуючих документів про виїзди в зону ЧАЕС на ОСОБА_2 є необґрунтованими, а відмова у переведенні позивачки на обраний нею вид пенсійного забезпечення не відповідає закону.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що пенсійний орган був зобов'язаний визначити заробіток для призначення пенсії по втраті годувальника за документами, що знаходяться у пенсійній справі померлого годувальника.

Таким чином є доведеними обставини, що підтвердженні належними та допустимими доказами, про право позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому відмова суб'єкта владних повноважень у переведенні пенсії позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника є неправомірною.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем на підтвердження правомірності свого рішення не надано жодного доказу. Взагалі крім заперечень на двох аркушах до суду від відповідача нічого не надійшло.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що відмова відповідача у переведенні позивача з пенсії по інвалідності на пенсію у звязку з втратою годувальника є протиправною, а тому рішення відповідача про це слід скасувати та зобовязати його перевести позивачку на обраний нею вид пенсійного забезпечення, задовольнивши позовні вимоги в цій частині.

Разом із тим, оскільки протиправна поведінка відповідача виразилась у прийнятті ним оскаржуваного рішення, визнавати протиправним слід саме це рішення, а не дії відповідача взагалі, а тому позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача задоволенню не підлягає.

За таких обставин, адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим і підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС.

Керуючись стст. 8-12, 17-19, 70, 71, 159-163, 256 КАС,суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення № 142950/1 від 18.04.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_3 у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію у звязку з втратою годувальника.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника, розрахунок якої провести із розміру всіх складових заробітної плати, з якої призначалась, перераховувалась і виплачувалась пенсія померлого годувальника ОСОБА_2, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який помер 13.05.2015 р., відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та положень чинного законодавства в розмірі 50% від пенсії померлого годувальника, починаючи з 02 грудня 2015 року та проводити відповідні виплати.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на користь держави судовий збір в сумі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В. В. Купін