Дата документу 02.06.2016
ЄУ № 420/596/16-ц
Провадження №2/420/415/16
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2016 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі головуючого судді Стеценко О.С.
за участю секретаря Рожкової Л.В.
прокурора Губан І.С., представника третьої особи ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Новопсков цивільну справу за позовною заявою Першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -служба у справах дітей Новопсковської районної державної адміністрації,
в с т а н о в и в:
Перший заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, в якому просив зобов'язати відповідача взяти ОСОБА_2 на першочерговий квартирний облік.
В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилався на те, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, обліковується як сирота, розпорядженням голови Новопсковської районної державної адміністрації № 135 від 16.03.2009 їй встановлено статус дитини сироти. ОСОБА_2 не зареєстрована як власник чи співвласник житла. Служба у справах дітей Новопсковської районної державної адміністрації неодноразово зверталась до Танюшівської сільської ради з клопотанням зарахувати на квартирний облік громадянина, який потребує поліпшення житлових умов, саме дитину сироту ОСОБА_2, яка до влаштування в інтернатний заклад проживала у АДРЕСА_1, що знаходиться у територіально-адміністративних межах вказаної сільської ради. Однак, відповідачем в порушення вимог чинного законодавства не вжито заходів щодо зарахування на квартирний облік дитини - сироти ОСОБА_2
Прокурор у судовому засіданні просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник третьої особи у судовому засіданні також просила позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень (судових повісток), причини неявки суду не повідомив.
Суд, враховуючи думку прокурора та третьої особи, вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Законний представник неповнолітньої дитини також до судового засідання не прибула, у заяві № 335 від 04.05.2016 просить справу розглянути без її участі, просить позов задовольнити у повному обсязі.
Вивчивши письмові докази, матеріали справи, заслухавши прокурора та представника третьої особи, з'ясувавши обставини справи та дослідивши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 батьками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є мати - ОСОБА_3 та батько - ОСОБА_4.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько дитини ОСОБА_4, про що Танюшівською сільською радою Новопсковського району Луганської області видано свідоцтво про смерть НОМЕР_2; 25.01.2007 померла мати дитини ОСОБА_3, про що Танюшівською сільською радою Новопсковського району Луганської області видано свідоцтво про смерть НОМЕР_3.
Розпорядженням Новопсковської районної державної адміністрації № 135 від 16.03.2009 встановлено ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, статус дитини-сироти.
Згідно опису майна дитини - сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування від 06.04.2010 ОСОБА_2 майна не має.
З обліково-статистичної картки дитини № 0079547 від 14.03.2016 вбчається, що дитина - сирота ОСОБА_2 не має житла, яке належить їй на праві власності.
Відповідно до довідки Бюро технічної інвентаризації Новопсковської районної ради № 152 від 29.03.2010 ОСОБА_2 в Новопсковському РБТІ не зареєстрована як власник чи співвласник житла.
Як вбачається з довідки Ананьївської загальноосвітньої школи - інтернату І-ІІІ ступенів № 11 від 12.01.2016 ОСОБА_2 навчається і проживає в комунальному закладі «Ананьївська загальноосвітня школа - інтернат І-ІІІ ступенів» з 29.08.2014 по теперішній час та знаходиться на повному державному забезпеченні.
Згідно ст. 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.
Як вбачається з матеріалів справи, Служба у справах дітей Новопсковської районної державної адміністрації неодноразово зверталась до Танюшівської сільської ради з клопотаннями про взяття дитини-сироти ОСОБА_2 на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов (листи № 395 від 14.07.2015, № 649 від 29.12.2015).
Згідно пояснень сільського голови Танюшівської сільської ради дитину - сироту ОСОБА_2 не взято на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з причин відсутності на балансі сільської ради житлового фонду.
Відповідно до ч. 5 ст. 25 Закону України «Про охорону дитинства» діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які до передачі під опіку чи піклування, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе внаслідок його знищення чи пошкодження або з інших поважних причин, що унеможливлюють проживання там цих дітей, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, відповідні заклади в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приписами ст. 31 Житлового кодексу України передбачено, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Згідно ст. 36 Житлового кодексу України облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Житлового кодексу України поза чергою жиле приміщення надається, зокрема, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім'ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
Частиною 3 ст. 46 Житлового кодексу України передбачено, що громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
Згідно ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, в рамках делегованих повноважень, вирішують питання про надання пільг і допомоги, пов'язаних з охороною материнства і дитинства.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, схваленої резолюцією 44-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН № 44/25 від 20.11.1989, держави - учасниці Конвенції зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Враховуючи те, що дитина - сирота ОСОБА_2 не є власником житла, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 як дитина - сирота має бути постановленою на першочерговий квартирний облік.
Статтею 10 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи те, що відповідач не взяв дитину-сироту ОСОБА_2 на першочерговий квартирний облік, викладені прокурором у позовній заяві доводи в обґрунтування позовних вимог знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають, відповідач проти позовних вимог не заперечив, а тому суд вважає, що позов Першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -служба у справах дітей Новопсковської районної державної адміністрації підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України судовий збір слід стягнути з відповідача на користь заявника позову.
Керуючись ст.ст. 10, 60, ч.2 ст.158, ст. ст. 212-215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позовні вимоги Першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -служба у справах дітей Новопсковської районної державної адміністрації задовольнити повністю.
Зобов'язати Танюшівську сільську раду взяти ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на першочерговий квартирний облік.
Стягнути з Танюшівської сільської ради на користь прокуратури Луганської області, розрахунковий рахунок 35211068000839, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909921, код класифікації видатків бюджету 2800, судовий збір у сумі 1378 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано апеляційному суду Луганської області через Новопсковський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення складений 02.06.2016.
Суддя: О.С. Стеценко