Справа № 367/8062/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2016 року Ірпінський міський суд Київської області в складі
головуючого судді Пархоменко О.В.,
з участю секретаря Григорян Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії із зниженням пенсійного віку ,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що він, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має загальний трудовий стаж на час звернення до відповідача понад 36 років з 1978 року і станом на теперішній час працює слюсарем з механоскладальних робіт 4-го розряду ТОВ Стоїк. В період часу з 31.07.1980 року (наказ № 28-к від 31.07.1980 року) по 17.11.1989 року (наказ № 48-к від 17.11.1989 року) працював електромонтажником у Відокремленому підрозділі Коростенське будівельно-монтажне управління № 4 за адресою Житомирська область, м. Коростень. Відповідно до Додатку № 1 Постанови Кабінету Міністрів Української РСР № 106 від 23.07.1991 року Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - місто Коростень Житомирської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Позивач вказує, що його робота в зоні гарантованого добровільного відселення підтверджується відповідним записом в трудовій книжці, довідкою № 19/856 від 27.05.2015 року, виданої Відокремленим підрозділом Коростенське будівельно-монтажне управління № 4 про те, що він в період часу з 31.07.1980 року (наказ № 28-к від 3.07.1980 року) по 17.11.1989 року (наказ № 48-к від 17.11.1989 року) працював у даному управлінні за адресою Житомирська область, м. Коростень, а також даними паспорту щодо реєстрації та проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 17.01.1989 року, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.
Після досягнення віку з якого він має право на отримання пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ним 15.06.2015 року до відповідача подано заяву про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку та додав до неї у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (з відповідними змінами), у тому числі передбачені і п. п. г п. 7 цього Порядку. Відповідач рішенням № 2954 від 15.06.2015 року відмовив йому у призначенні пенсії за віком у звязку з тим, що за наданими документами термін проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 року становить 3 роки 11 місяців 14 днів, тому право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як потерпілому 4 категорії відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи немає законних підстав.
Вважає, що прийнятим відповідачем рішенням грубо порушені його конституційні права та інтереси як потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, передбачені Конституцією України, Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , а саме рішення є протиправним та прийнятим з порушенням норм законодавства України, яке передбачає порядок призначення пенсій, у т.ч. і потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС.
Позивач вказує, що очевидним є той факт, що він в зоні гарантованого добровільного відселення відпрацював 3 роки 6 місяців 21 день, починаючи з моменту аварії по 17.11.1989 року (включаючи по 31 липня 1986 року), тобто зменшення його пенсійного віку становить 4 роки 9 місяців 10 днів. Оскільки він народився 01.03.1960 року то відповідно 60 років йому виповниться 01.03.2020 року, в звязку з зменшенням пенсійного віку на 4 роки 9 місяців 10 днів його право на отримання пенсії починається з 22.05.2015 року. Вищенаведений розрахунок не враховує час його проживання в зоні посиленого радіологічного контролю у м. Ірпінь з 17.11.1989 року, що станом на 01.01.1993 року становить 3 роки 11 місяців 14 днів і що разом з врахуванням часу його роботи в зоні гарантованого добровільного відселення дає йому право на додаткове зменшення пенсійного віку більше 1 року (абзац 5 п.2 ч.1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 2 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років).
Вказує, що причиною відмови йому в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на думку відповідача є недотримання основних вимог ст.. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , а саме недостатність часу проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю. Вважає, що всі надані ним до заяви документи є належним доказом того, що він в період з 26.04.1986 року по 17.11.1989 року працював у зоні гарантованого добровільного відселення, а в подальшому до 01.01.1993 року проживав в зоні посиленого радіологічного контролю.
Враховуючи, що він надав всі необхідні документи, що передбачені порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій та оформлені відповідно до вимог чинного законодавства, враховуючи, що надані документи підтверджують його особливий статус, а саме те, що він в період з 26.04.1986 року по 17.11.1989 року працював у зоні гарантованого добровільного відселення, а в подальшому до 01.01.1993 року проживав в зоні посиленого радіологічного контролю, що має право на призначення йому пенсії відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а дії Управління Пенсійного фонду України в місті Ірпені Київської області щодо відмови в призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи неправомірними.
В звязку із викладеними обставинами позивач просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області щодо відмови у призначенні йому, ОСОБА_1, пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; зобовязати Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області призначити йому, ОСОБА_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 15.06.2015 року; вирішити питання щодо судових витрат.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов підтримали, підтвердили обставини, викладені у позовній заяві, просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнали, надали суду письмові заперечення, в яких просили відмовити позивачу у позові.
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2, представників відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4, вивчивши матеріали справи, вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився 01 березня 1960 року, що підтверджується копією його паспорта. В період часу з 31.07.1980 року (наказ № 28-к від 31.07.1980 року) по 17.11.1989 року (наказ № 48-к від 17.11.1989 року) позивач працював електромонтажником у Відокремленому підрозділі Коростенське будівельно-монтажне управління № 4 за адресою Житомирська область, м. Коростень, що підтверджується відповідним записом в трудовій книжці, довідкою № 19/856 від 27.05.2015 року, виданої Відокремленим підрозділом Коростенське будівельно-монтажне управління № 4 про те, що він в період часу з 31.07.1980 року (наказ № 28-к від 3.07.1980 року) по 17.11.1989 року (наказ № 48-к від 17.11.1989 року) працював у даному управлінні за адресою Житомирська область, м. Коростень, а також даними паспорту щодо реєстрації та проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 17.01.1989 року, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.
Відповідно до Додатку № 1 Постанови Кабінету Міністрів Української РСР № 106 від 23.07.1991 року Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - місто Коростень Житомирської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Встановлено, що 15.06.2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надав до заяви відповідні документи, однак рішенням № 2954 від 03.09.2015 року відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії, обґрунтовуючи це тим, що за наданими документами право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як потерпілому 4 категорії відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи немає законних підстав та пенсію йому може бути призначено відповідно до статті 26 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування після досягнення ним 60 років.
Наведені обставини підтверджуються поясненнями позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2, представників відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4, матеріалами справи.
У відповідності до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Позивач в зоні гарантованого добровільного відселення відпрацював 3 роки 6 місяців 21 день, починаючи з моменту аварії по 17.11.1989 року, тобто зменшення його пенсійного віку становить 4 роки 9 місяців 10 днів, а оскільки він народився 01.03.1960 року то відповідно 60 років йому виповниться 01.03.2020 року та у звязку з зменшенням пенсійного віку на 4 роки 9 місяців 10 днів його право на отримання пенсії починається з 22.05.2015 року та враховуючи час його проживання в зоні посиленого радіологічного контролю у м. Ірпінь з 17.11.1989 року, що станом на 01.01.1993 року становить 3 роки 11 місяців 14 днів і що разом з врахуванням часу його роботи в зоні гарантованого добровільного відселення дає йому право на додаткове зменшення пенсійного віку більше 1 року, суд вважає, що відповідачем неправомірно було відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому такі дії відповідача слід визнати неправомірними.
У звязку із цим, суд прийшов до висновку, що слід зобовязати Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 15.06.2015 року, тобто із моменту звернення позивача із відповідною заявою до відповідача, задовольнивши позов.
Також суд вважає, що із відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати у розмірі 487,20 гривень.
Таким чином суд задовольняє заявлений позов повністю.
На підставі ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, ст. 26 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ст. 14, 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, керуючись ст. ст. 2, 7, 14, 99,100, 102, 158-163, 167 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 15.06.2015 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 487,20 гривень.
Повний текст постанови буде виготовлений протягом пяти днів з дня закінчення розгляду справи 30.05.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: ОСОБА_5