Постанова № 58054284, 27.05.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
361/2718/16-а
Номер документу
58054284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 361/2718/16-а

Провадження № 2-а/361/181/16

27.05.2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2016 року Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Шинкар А.О. розглянувши у скороченому провадженні у порядку ст. 183-2 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобовязання субєкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в:

У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із заробітної плати у сумі 860,20 крб., одержану за роботу в зоні відчуження за період з 01.05.1986 року по 06.05.1986 року; зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести їй перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із заробітної плати в сумі 860,20 крб. одержану за роботу в зоні відчуження за період з 01.05.1986 року по 06.05.1986 року, починаючи з 01.11.2015 року з урахуванням вже проведених виплат.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що з 01.05.1986 року по 06.05.1986 року вона, працюючи на посаді медсестри у Чорнобильській центральній районній лікарні приймала участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у Чорнобильському районі по наданню медичної допомоги населенню району. На даний час перебуває на обліку у Броварському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року з 01.01.2012 року проведено перерахунок пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1990 роках і які були визнані інвалідами.

Відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 1210 пенсія за бажанням особи може призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

З метою захисту свого права на належний соціальний захист та враховуючи положення вищевказаних норм, вона звернулася до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії із заробітної плати за роботу в зоні відчуження.

Листом від 01.04.2015 року отримала відмову у проведенні перерахунку із посиланням на відсутність належним чином завіреної довідки про заробітну плату та копії особового рахунку нарахування заробітної плати за 1986 рік.

Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 12.05.2016 року відкрито скорочене провадження.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

26.05.2016 року області Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області подало заперечення на адміністративний позов про зобовязання вчинити певні дії.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом ІІ групи захворювання повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчать відповідні довідки.

Відповідно до трудової книжки та архівної довідки від 18.03.2013 року ОСОБА_1 станом на 1986 рік працювала на посаді медичної сестри у Чорнобильській центральній районній лікарні

З довідки № 147 від 06.05.1986 року, виданої Чорнобильською центральною районною лікарнею вбачається, що ОСОБА_1 з 26.04.1986 року по 06.05.1986 року працювала у Чорнобильському районі Київської області по наданню медичної допомоги населенню району у період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні радіаційного забруднення.

16.03.2015 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ у м. Бровари та Броварському районі Київської області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності ЧАЕС, виходячи із заробітної плати отриманої у зоні відчуження.

Листом від 01.04.2015 року відповідач відмовив позивачці у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на відсутність належним чином завіреної довідки про заробітну плату та копії особового рахунку нарахування заробітної плати за 1986 рік.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ч. 1 ст. 54 цього Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ У N 112 (112-2014-п) від 25.03.2014 був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків. відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах повинні мати, а отже й надавати, виключно підприємства, де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Інші підприємства, органи державної влади тощо не можуть надавати довідок про заробіток по конкретних особах, які не працювали і не працюють у цих підприємствах, органах державної влади.

Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, донарахування провадяться при наявності табеля робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, що відповідали за проведення конкретних робіт в зоні відчуження, чи іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного у рік виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Заробітна плата була нарахована та виплачена без урахування всіх тарифних ставок, премії та доплат, які були встановлені нормативно-правовими актами СРСР та УРСР, розрахунок заробітної плати за час роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був проведений невірно, оскільки не були використані нормативні документи з грифом «таємно» і для «службового використання», що передбачають оплату праці працівників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 3-й, 2-й, 1-й зоні небезпеки відповідно в чотирьох, трьох, двохкратному розмірі понад збережену заробітну плату, встановлену по основному місцю роботи, а також оплату праці за роботу у вихідні дні в подвійному розмірі.

Відповідно до підпункту 3 п.1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (порядок виплати премії визначено ОСОБА_2 СРСР №1512-р від 24.06.1986 року) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб.

У разі коли підприємством, установою, організацією було неправильно проведено оплату праці осіб, які в період 1986 - 1990 роки брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в даний час підприємство, установа, організація повинні провести перерахунок заробітної плати згідно з чинним законодавством, що передбачено листом Міністерства праці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 року № 09-3751.

Таким, чином розрахунок заробітної плати за участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 01.05.1986 року по 06.05.1986 року складає: годинна тарифна ставка складає: 85 крб. : 144 = 0,59 крб.; оплата праці за дні роботи в зоні ЧАЕС складає: 254,88 крб. ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17.05.1986 р. № 964 були встановлені зони небезпеки, де оплата праці працівників підприємств, установ і організацій, розташованих в межах 30-кілометрової зони ЧАЕС, розташованих на III, ІІ і І зону небезпеки, провадилась відповідно у 5,4, 3 - кратному розмірі тарифних ставок (посадових окладів). Місто Чорнобиль відносилось до II зони небезпеки. 0,59 крб. 18 год.*6 днів* 4 (кратність) = 254,88 крб.

Доплата за понад нормові години роботи складає: 77,88 крб. Оплаті праці доплату за роботу в надурочний час проводили в розмірі 50% тарифної ставки погодинникам за перші дві години такої роботи, а починаючи з третьої години у розмірі 100% тарифної ставки погодинникам певного розряду: 0,59 крб. * 3 дні * 2 год * 4 кратність * 0,5 = 7,08 крб.: 0,59 крб. * 3 дні * 10 год * 4 кратність * 1 = 70,80 крб. Доплата за роботу у вихідні та святкові дні: 0,59 крб. * 3 дні * 18 год * 4 кратність = 127,44 крб. Одноразова винагорода в розмірі 400,00 крб. Відповідно до підпункту 3 п.1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (порядок виплати премії визначено ОСОБА_2 СРСР №1512-р від 24.06.1986 року) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб. Всього: 254, 88 + 77,88 + 127,44 + 400,00 = 860,20 крб.

Статтею 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача довідок про заробіток за роботи (службу) в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами за основним місцем роботи працівників того часу.

Згідно із вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.

Враховуючи всі вищевикладені обставини, позовні вимоги про перерахунок пенсії із заробітку в зоні відчуження в розмірі 860,20 крб. ґрунтуються на вимогах ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, якими встановлено, що пенсії за бажанням громадянина можуть призначатися із заробітку, одержаного ним за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Дії Управління ПФУ щодо відмови позивачці є неправомірними та суперечать вимогам закону.

Статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок повинен проводитись з дня звернення до Управління ПФУ за таким перерахунком пенсії. Позивач просить здійснити їй перерахунок з 01.11.2015 року, тобто з урахуванням шестимісячного строку, встановленого законом для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.

Керуючись ст. ст. 6-15, 69-72, 94, 99, 159 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із заробітної плати у сумі 860,20 крб., одержану за роботу в зоні відчуження за період з 01.05.1986 року по 06.05.1986 року.

Зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із заробітної плати в сумі 860,20 крб. одержану за роботу в зоні відчуження за період з 01.05.1986 року по 06.05.1986 року, починаючи з 01.11.2015 року з урахуванням вже проведених виплат.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А. О. Шинкар