Постанова № 58053365, 01.06.2016, Звягельський міськрайонний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
285/843/16-а
Номер документу
58053365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

Справа № 285/843/16-а

провадження № 2-а/0285/76/16

01.06.2016 року м. Новоград-Волинський

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді………………Літвин О.О.

за участю секретаря……………..ОСОБА_1

сторін:

ОСОБА_2

представника ОСОБА_3

представника ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_5

до Новоград-Волинського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Новоград-Волинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі пенсійний орган) з вимогою визнати неправомірною його відмову у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії за віком та зобовязати відповідача здійснити нарахування йому пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату Акціонерного товариства «Виробниче обєднання «Керчрибпром» (далі Товариство) № 44 від 09.10.2015 року.

В обґрунтування позову зазначив, що працював з січня 1982 року по травень 1988 рік у Товаристві, яке розташоване на території Автономної ОСОБА_6 Крим. В листопаді 2015 року звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії та зарахування в страховий стаж період часу, відпрацьованого в Товаристві, та отриману за час цієї роботи заробітної плати, проте йому було відмовлено з посиланням на Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян на правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VІІ від 15.04.2014 року (далі Закон №1207-VІІ) відповідно до якого, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами на тимчасово окупованій території є недійсним.

Вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити його позов.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позові, просили його задовольнити.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю, надав письмові заперечення. Окрім того, зауважив, що надані позивачем довідки для перерахунку пенсії, підписані не уповноваженою особою Товариства.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_5, позивач по справі, з 05.01.1982 року по 14.05.1988 року працював матросом у Товаристві, що підтверджується: копіями сторінок його трудової книжки; довідкою про заробіток для обчислення пенсії № 44 від 09.10.2015 року (далі Довідка № 44) та архівною довідкою №45 від 09.10.2015 року (далі Довідка № 45), виданими Товариством.

03.11.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням наданих ним Довідок № 44 та № 45, які відображають стаж роботи в Товаристві та отриману за час роботи заробітну плату.

Рішенням комісії по розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, № 118 від 27.11.2015 року (далі Рішення № 118) позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до Закону №1207-VІІ, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами на тимчасово окупованій території є недійсним.

Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.

З 20.02.2014 року Законом № 1207-VІІ територія Автономної ОСОБА_6 Крим віднесена до тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, проте вона є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, умови та порядок перерахунку призначених пенсій громадянам за віком визначаються відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058- VІ від 09.07.2003 року (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами від 24.11.2015 року, далі Закон № 1058- VІ), відповідно до статтей 42, 45 якого, щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік. Пенсія за віком провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно до ст. 8 Закону № 1058- VІ Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку.

Як вбачається з матеріалів справи та слідує з змісту позовної заяви, на момент звернення до пенсійного органу позивач досяг встановленого законодавством пенсійного віку повних 62 роки, що у відповідності до ст. 26 Закону № 1058- VІ дає йому право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 24, 27 ЗУ № 1058- VІ визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок та нарахування пенсії за віком з урахуванням Довідок №44 та №45, які відображають отриману в Товаристві заробітну плату та здобутий під час роботи на ньому страховий стаж, оскільки працював він на ньому в період, коли ОСОБА_6 Крим вважалась невідємною частиною України та безпосередньо входила до її складу, а з набранням чинності Закону № 1207-VІІ, територія Криму хоч і віднесена до тимчасово окупованої, проте досі залишається невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання (стаття 134 Конституції України), тому посилання пенсійного органу про недійсність будь-яких актів виданих органами та/або особами на тимчасово окупованій території є безпідставними і не можуть вважатися вагомими причинами відмови для виплати пенсії позивачу, оскільки це порушує норми його конституційних прав і свобод.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22 Конституції України).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що кожен громадянин України має право на соціальний захист, що, крім іншого, включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, пенсійний орган безпідставно не взяв до уваги усі надані ним документи та діяв не на підставі, не в межах повноважень і не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Відтак позовна вимога в частині зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу є обґрунтованою, доведеною і підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України допускається вихід суду за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін.

Своїми діями відповідач допустив звуження змісту та обсягу прав та свобод позивача, які підлягають відновленню, а тому для повного захисту прав позивача у даних спірних правовідносинах суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати Рішення № 118.

Оскільки призначення чи перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, то перерахунок та виплату позивачу пенсії слід проводити саме з 01.11.2015 року.

Вимоги ж про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є надлишковими і такими, що охоплюються скасуванням самого рішення. Суд зазначає, що така позовна вимога не направлена на захист порушеного права позивача, адже юридичний наслідок у вигляді відмови у перерахунку пенсії позивачу обумовлений безпосередньо не бездіяльністю відповідача, а прийнятим Рішенням № 118 (яке визнається судом протиправним та у зв'язку з чим здійснюється захист порушеного права позивача). Відтак в цій частині позову суд вважає за необхідне відмовити.

Керуючисьстаттями 161-163, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області № 118 від 27.11.2015 року.

Зобовязати Новоград-Волинськеобєднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії відповідно до довідки про заробітну плату № 44 від 09.10.2015 року Акціонерного товариства «Виробниче обєднання «Керчрибпром», починаючи з 01.11.2015 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_5 сплачений судовий збір за подання позову у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Постанову суду допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Головуючий суддя О.О.Літвин