ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/1086/16-а
провадження № 2-а/0285/83/16
01.06.2016 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді………………Літвин О.О.
за участю секретаря……………..ОСОБА_1
сторін:
позивача………………………….Примака В.О.
представника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Новоград-Волинського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирської області
про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Новоград-Волинського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирської області (далі пенсійний орган) з вимогою визнати його дії щодо відмови у відновленні виплати призначеної пенсії за віком протиправними та зобовязати відповідача відновити виплату пенсії з 01.06.2015 року.
В обґрунтування позову зазначив, що з лютого 2012 року йому призначена і виплачувалась пенсія за віком на підставі Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-II від 07.06.2001 року (далі Закон № 2493-ІІ). На даний час він є сільським головою Броницькогутянської сільської ради. З квітня 2015 року відповідач, на його думку, незаконно припинив виплату раніше призначеної пенсії, а в березні 2016 року відмовив у відновленні пенсійних виплат. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити його позов.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, просив його задовольнити.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю, надав письмові заперечення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, позивач по справі, перебуває на обліку в пенсійному органі з 10 лютого 2012 року та отримує пенсію за віком за нормами Закону № 2493-ІІ з урахуванням положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року (далі Закон № 796-ХІІ).
Після призначення пенсії позивач продовжує працювати на посаді сільського голови Броницькогутянської сільської ради, яка віднесена до посади державного службовця.
У звязку з набранням чинності Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 року (далі Закон № 213-VІІІ), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VІІІ від 24.12.2015 року (далі Закон № 911-VІІІ) як пенсіонеру, який працює в органах місцевого самоврядування та є їх посадовою особою, виплату пенсії позивачу було припинено з 01.04.2015 року та з 01.01.2016 року.
В березні 2016 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про відновлення йому виплати пенсії.
Листом від 14.03.2016 року пенсійний орган відмовив у відновленні виплати пенсії, посилаючись на те, що позивач є посадовою особою місцевого самоврядування, передбаченою Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», тому немає підстав для відновлення виплати його пенсії.
Така відмова відповідача є неправомірною з огляду на наступне.
01 квітня 2015 року та 01 січня 2016 року набули чинності Закон № 213-VІІІ, Закон 911-VІІІ, відповідно до яких (розділ І пункт 9 Закону № 213-VІІІ, розділ І пункт 17 Закону 911-VІІІ) були внесені зміни до Закону № 2493-ІІ, якими з 01 квітня 2015 року встановлено, що «тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року та з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються».
На цій підставі пенсійним органом з 01 квітня 2015 року тимчасово припинено виплату пенсії позивачу, призначену за нормами Закону № 2493-ІІ та з урахуванням положень Закону № 796-ХІІ, у зв'язку із тим, що він обраний сільським головою Броницькогутянської сільської ради та є посадою особою місцевого самоврядування.
Поряд із зазначеним, відповідно до пункту 5 розділу III Закону № 213-VІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до, окрім інших, Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Такий закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у звязку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цими Законами не призначаються.
На теперішній час особам, які підпадають під дію Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у зв'язку з чим, передбачені Законом № 2493-ІІ підстави для невиплати ОСОБА_3 пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали і з 1 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні.
З огляду на вказане суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії підлягає відновленню у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати. При цьому суд вважає, що поновити права та інтереси позивача іншим шляхом, ніж відновлення виплати цієї пенсії неможливо.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Запроваджені Законом № 213-VІІІ та Законом 911-VІІІ тимчасові обмеження щодо виплати пенсії особам, що працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» суперечать статті 14, статті 1 Першого протоколу Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» щодо дискримінації при виплаті пенсії в залежності від роду занять та позбавленні права на належне майно у формі призначених пенсійних виплат; статтям 22, 46, 58 Конституції України щодо недопустимості звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод в тому числі і в сфері соціального захисту та пенсійних виплат; основоположним принципам, закріпленим у Законі № 2493-ІІ щодо рівноправності осіб при отриманні пенсійних виплат.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що з 01 червня 2015 року (з урахуванням позовних вимог, строку звернення позивача до суду та приписів ст.99 КАС України) та з 01 січня 2016 року виплата пенсії, призначеної ОСОБА_3 відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з урахуванням положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підлягає відновленню у звязку з відсутністю підстав для її невиплати.
З відповідача також належить стягнути судовий збір, понесений позивачем при подачі даного позову до суду в сумі 551,20 грн.
Керуючись статтями 94, 161-163, 257 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Новоград-Волинського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у відновленні виплати пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобовязати Новоград-Волинське обєднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з урахуванням положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року та з 01 січня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір за подання позову у розмірі 551 (пятсот пятдесят одної) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя О.О.Літвин