Справа № 686/245/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючої - судді Логінової С.М.,
при секретарі Ленчицькый А.Б.,
за участю позивача ОСОБА_1,
за участю представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії, посилаючись на те, що йому з 24.04.2015 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Хмельницькій області було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 61 % від суми грошового забезпечення. Проте при розрахунку пенсії до заробітної плати було враховано лише посадовий оклад, оклад за військове знання, відсоткову набавку за вислугу років, середньомісячну суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в тому числі: надбавку за роботу з таємними документами, надбавку за високі досягнення у праці та щомісячна премія, а також премії до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальну допомогу до відпусток, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію до розрахунку включено не було.
24.11.2015 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області з проханням здійснити розрахунку пенсії з урахуванням премії до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Листом від 03.12.2015 р. вих. № 624/В-8 Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови включити в заробітну плату при обчисленні йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених у військової служби та деяких інших осіб» суми премій до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нарахувати та виплачувати йому пенсію з 24 квітня 2015 року і в подальшому в розмірі 61%, включивши до грошового забезпечення (заробітної плати), з якої нараховується пенсія, суми премій до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації відповідно до довідки Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 18.11.2015 р. № 267/10/22-01-05.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області проти позову заперечив, посилаючись на те, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо призначення пенсії є правомірними, просила відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24.04.2015 р. призначена пенсія по інвалідності з урахуванням вислуги років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07 листопада 2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Дана правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.03.2015 року № 21-70а15 у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Запорізького обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Судом встановлено, що при призначені ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» для розрахунку пенсії було враховано лише посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткову надбавку за вислугу років, середньомісячну суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, а інші виплати, а саме: суми премій до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації до розрахунку не включені.
Суд приходить до висновку, що право ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення порушене.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Враховуючи, що за перерахунком пенсії ОСОБА_1 звернувся у листопаді 2015 року, то позовні вимоги підлягають задоволенню з 1 грудня 2015 року.
Суд приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови у включенні в заробітну плату при обчисленні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених у військової служби та деяких інших осіб» сум премій до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації є протиправними.
Слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.12.2015 року, включивши до грошового забезпечення (заробітної плати), з якої нараховується пенсія, суми премій до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації відповідно до довідки Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 18.11.2015 р. № 267/10/22-01-05.
Керуючись ст.ст. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07 листопада 2007 року,
постановив:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Хмельницькій області щодо відмови у включенні в заробітну плату при обчисленні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених у військової служби та деяких інших осіб» сум премій до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Хмельницькій області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, включивши до грошового забезпечення (заробітної плати), з якої нараховується пенсія, суми премій до державних, професійних свят та ювелірних дат, матеріальної допомоги до відпусток, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації відповідно до довідки Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 18.11.2015 р. № 267/10/22-01-05, починаючи з 01.12.2015 року.
У решті позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанови суду подається протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду з моменту його проголошення.
Суддя Логінова С.М.