Справа № 464/5497/13 Головуючий у 1 інстанції: Мичка Б.Р.
Провадження № 22-ц/783/1116/16 Доповідач в 2-й інстанції: Струс Л. Б.
Категорія: 6
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2016 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Львівської області у складі:
головуючого судді - Струс Л.Б.
суддів: Шандри М.М., Шумської Н.Л.
секретаря: Бадівської О.О.
за участю: ОСОБА_2, представників ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради на рішення Сихівського районного суду м. Львова від 25 листопада 2015 року у справі за позовом Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, треті особи ТзОВ «Стимул-Сихів», Львівська міська рада, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_7, Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, про демонтаж самочинно збудованих об'єктів та за зустрічним позовом ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, треті особи ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_7 про визнання права власності,
ВСТАНОВИЛА:
Оскаржуваним рішенням Сихівського районного суду м. Львова від 25 листопада 2015 року в позові Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та зустрічному позові ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 - відмовлено.
Дане рішення оскаржив в.о. голови Сихівської районної адміністрації - Івасюк В. подавши апеляційну скаргу, у якій зазначає, що співвласники квартири АДРЕСА_3 гр.гр. ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_10 самочинно збудували об'єкти до квартири № 2 - коридор (літ. 1), кухню, (літ. 6) гараж-майстерня (літ. «Б») та сарай (літ. «В»). Розпорядженням голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради «Про демонтаж самочинно збудованих об'єктів на АДРЕСА_1» від 11.04.2013р. № 168 зобов'язано гр.гр. ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, співвласників квартири АДРЕСА_4 демонтувати самочинно збудовані об'єкти до квартири № 2, будівництво яких здійснено в межах червоних ліній, без документів на землекористування, погодженої проектної документації розпорядчого документа виконавчого органу та дозволу на виконання будівельних робіт до 01.06.2013р. Також зазначає, що самочинне будівництво порушує права інших осіб, а саме гр. ОСОБА_6, та його сім'ї, який проживає за адресою: АДРЕСА_5 Звертає увагу, що твердження районного суду про те, що земельна ділянка належить Львівській міській раді і вона не підтримує позов районної адміністрації не відповідає дійсності.
Просить скасувати рішення Сихівського районного суду м. Львова від 25 листопада 2015 року та ухвалити нове рішення, яким позов Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради задовольнити.
Також рішення Сихівського районного суду м. Львова від 25 листопада 2015 року оскаржили ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 В апеляційній скарзі зазначають, що добудова та господарські будівлі до квартири № 2 проведені ОСОБА_11 в порушення вимог Закону України від 20 квітня 2000 року № 1699-111 «Про планування і забудову території», без додержання основних вимог і правил - проекту забудови території, дозволу на будівництво та проектування об'єкта будівництва, здійснення проектно-вишукувальних робіт, без додержання дозволу на виконання будівельних робіт, порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єкта та без згоди власника земельної ділянки Львівської міської ради така прибудова та господарські будівлі підлягають знесенню.
Просять рішення Сихівського районного суду м. Львова від 25 листопада 2015 року в частині відмови у задоволенні позову Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_10, треті особи ТзОВ «Стимул-Сихів», Львівська міська рада, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_7 про демонтаж самочинно збудованих об'єктів скасувати та прийняти нове рішення, яким позов Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради задовольнити повністю.
ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_5 ОСОБА_7 представники ТзОВ «Стримул-Сихів», Львівської міської ради, Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області в судове засідання не з'явилися, хоча про розгляд справи були повідомлені належним чином, що підтверджується розпискою (т.2 а.с. 267) та повідомленнями про вручення поштового відправлення (т.2 а.с. 270-278 ) про причини неявки суд не повідомили та з клопотанням про відкладення розгляду справи не зверталися, тому розгляд справи відповідно до ч.2 ст. 305 ЦПК України здійснюється колегією суддів за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, ОСОБА_2, представників ОСОБА_3, ОСОБА_4, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції не в повній мірі відповідає зазначеним вимогам.
Згідно вимог ч.1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, треті особи ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_7 про визнання права власності не оскаржується, а тому згідно вимог ч.1 ст. 303 ЦПК України в цій частині рішення не перевіряється.
Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_14, ОСОБА_10 є співвласниками квартири АДРЕСА_2 та самовільно здійснили добудову до квартири - коридор (літ.1) та кухню (літ.6), а також гараж-майстерню (літ. «Б») та сарай (літ. «В») за даною адресою.
Згідно розпорядження голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради № 168 від 11 квітня 2013 р., «Про демонтаж самочинно збудованих об'єктів на АДРЕСА_1» зобов'язано співвласників квартири АДРЕСА_1 гр.гр. ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_10, демонтувати самочинно збудовані об'єкти - добудовані до квартири коридор (літ.1), кухню (літ.6), збудовані гараж-майстерню (літ. «Б») та сарай (літ. «В»), «будівництво яких здійснено в межах «червоних ліній», без документів на землекористування, погодженої проектної документації, розпорядчого документа виконавчого органу та дозволу на виконання будівельних робіт, оскільки земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 належить до земель комунальної власності.
Порядок будівництва нерухомого майна врегульовано відповідними нормативними актами, а саме: Земельним кодексом України; ЦК України; законами України: "Про основи містобудування", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про архітектурну діяльність", "Про пожежну безпеку", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про екологічну експертизу", "Про охорону культурної спадщини"; Порядком видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 5 липня 2011 року № 103, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за №902/19640.
Будівництво об'єктів нерухомості являє собою взаємопов'язану діяльність різних суб'єктів права, які поєднані єдиною метою, спрямованою на безпосереднє забезпечення та створення об'єкта будівництва, яка включає різні аспекти і етапи будівництва.
Відповідно до ч.1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно із ч. 2 ст. 376 ЦК України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Відповідно до ч. 7 ст. 376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
За змістом частин 4 та 7 ст. 376 ЦК України залежно від ознак самочинного будівництва зазначені в цих пунктах особи можуть вимагати від особи, яка здійснила самочинне будівництво: знесення самочинно збудованого об'єкта або проведення його перебудови власними силами або за її рахунок, приведення земельної ділянки у попередній стан або відшкодування витрат.
З урахуванням змісту вищевказаної правової норми в поєднанні з положеннями статей 16, 386, 391 ЦК України вимоги про знесення самочинно збудованого нерухомого майна на земельній ділянці, власником або користувачем якої є інша особа, можуть бути заявлені власником чи користувачем земельної ділянки або іншою особою, права якої порушено, за умови доведеності факту порушення прав цих осіб самочинною забудовою.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З урахуванням цих правових норм правом звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Відтак, суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи інтереси цих осіб, і, залежно від встановленого, вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
Якщо позов про знесення самочинно збудованого нерухомого майна заявлений суб'єктом владних повноважень на виконання владних управлінських функцій зі здійснення контролю у сфері регулювання земельних відносин, у зв'язку з порушенням забудовником вимог законодавства з питань будівництва (ч. 7 ст. 376 ЦК України), судам слід перевіряти, чи не є відносини між сторонами публічно-правовими та чи підлягає зазначений спір вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Вищенаведена правова позиція викладена також в постановах Верховного Суду України від 17.12.2014 року у справі у № 6-137цс14 та №6-381цс15 від 24 травня 2015 року, які в силу вимог ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковими для всіх судів України.
ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_11 звернулися із позовом до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради в порядку адміністративного судочинства і 04.04.2015 р. Сихівським районним судом м. Львова прийнято постанову, якою скасовано Розпорядження Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради № 168 від 11 квітня 2013р.
Відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2016 року Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради оскаржила постанову Сихівського районного суду м. Львова від 04.04.2016 року.
Районний суд залишив поза увагою те, що позивач Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради звернулася до суду як суб'єкт владних повноважень на виконання владних управлінських функцій у зв'язку з порушенням забудовником вимог законодавства з питань будівництва, а відтак відносини між сторонами є публічно-правовими й зазначений спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 310 ЦПК України, рішення суду підлягає скасуванню в апеляційному порядку із закриттям провадження у справі або залишенням заяви без розгляду з підстав, визначених статтями 205 і 207 цього Кодексу.
З огляду на наведене, рішення суду слід скасувати, а провадження у справі за позовом Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, треті особи ТзОВ «Стимул-Сихів», Львівська міська рада, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_7, Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, про демонтаж самочинно збудованих об'єктів та за зустрічним позовом ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, треті особи ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_7 про визнання права власності - закрити.
Роз'яснити сторонам, що спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 209, п.1 ч.1 ст. 205, п.4 ч.1 ст. 307, ч.1 ст. 310, ст.ст. 313, п.3 ч.1 ст. 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради - задовольнити частково.
Рішення Сихівського районного суду м. Львова від 25 листопада 2015 року скасувати.
Провадження у справі за позовом Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, треті особи ТзОВ «Стимул-Сихів», Львівська міська рада, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_7, Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, про демонтаж самочинно збудованих об'єктів та за зустрічним позовом ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, треті особи ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_7 про визнання права власності - закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий Л.Б. Струс
Судді М.М. Шандра
Н.Л. Шумська