Справа № 2-а-324-2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Селидове 05 травня 2009 року
Селидівський міський суд Донецької області в складі
- головуючого судді Каніщєвої Н.О.
- при секретарі Конотопчик О.Г.
- за участю:
представника позивачки
ОСОБА_1,
представника відповідача
ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове цивільну справу за адміністративним позовом
ОСОБА_3 до Селидівського управління праці та соціального захисту населення про зобов’язання донарахувати та виплатити додатково суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1595 грн. 54 коп.
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася до суду з позовом про зобов’язання Селидівського управління праці та соціального захисту населення донарахувати та виплатити додатково суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі 1595 грн. 54 коп., в обґрунтування якого зазначила, що згідно із рішенням Конституційного Суду України визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) деякі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007р.», а саме абзац третій частини другої ст. 56 цього Закону, щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому Селидівське управління праці та соціального захисту населення повинно було донарахувати та сплатити позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України «Про загально обов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Але відповідачем цього зроблено не було.
У судовому засіданні представник позивачки уточнила позовні вимоги, та пояснила суду, що 06.03 .2007 р. вона народила дитину. Перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує грошову допомогу, передбачену діючим законодавством України, виплату якої з 07.09.2007р. та по 06.03.2010 р. здійснювало Селидівське управління праці та соціального захисту населення. Також згідно ст. 62 Закону України ?ро Державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 р. № 489-V (далі ЗУ № 489-V) затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну дитину з 1 квітня 2007 року – 463 грн., з 1 грудня 2007 р. – 470 р.. На протязі 2007 року позивач отримувала грошову допомогу на дитину в середньому 40 - 110 грн. на місяць, замість щомісячних виплат у розмірі 463 – 470 грн. щомісячно, встановлених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», які повинно було здійснювати на підставі того, що відповідно до рішення Конституційного Суду України визнано таким, що не відповідає Конституції України абзац третій частини другої ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007р.», щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просила суд зобов’язати Селидівське управління праці та соціального захисту населення донарахувати виплатити позивачеві додатково суму допомоги за доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.10.2007 року по 31.12.2007 р. у розмірі 1373 грн. 06 коп.
Представник відповідача у судовому засіданні вимоги позивача не визнав повністю, пояснив, що Позивач отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України ?еякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.07 № 13.
Суд, вислухав пояснення сторін, вивчив матеріали справи, законодавство, що регулює дані правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_3 , 06.03.2007 р. народила дитину – доньку Олену, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено свідоцтвом про народження серії 1-НО № 111431 від 22.03.2007р..
З 07.09.2007 року позивачу виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно довідки відповідача, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводилася в таких розмірах: у вересні 2007 – 83 грн. 88 коп., у жовтня 2007 року – 104,85 грн., у листопаді 2007 року - 107 грн. 73 коп., у грудні 2007 року - 110 грн. 88 коп.
На підставі ст. 56 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (2811-12) та Закону України ?ро загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим місцевим бюджетам у таких розмірах:
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
На підставі Рішення Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України ( 254к/96-ВР) (с неконституційними), такі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (489-16):
- абзацу третього частини другої статті 56 (489-16) щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, яким визнані неконституційними відповідні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким встановлено обмеження щодо розміру виплат і тому позивачу повинні були проведені з 09.07.2007 р. виплати грошової допомоги у відповідності до ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім`ям з дітьми» в редакції на 01.01.2005 р., а саме «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років».
Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з січня – 434 грн., з 1 квітня – 463 грн., з 1 жовтня – 470 грн.
Таким чином за період з вересня 2007 р. по грудень 2007р. позивачу не доплачено суму державної допомоги в сумі 1373 грн. 06 коп., згідно наступного розрахунку:
за 12 календарних днів вересень 2007 року 370 грн. 40 коп.(463,00 грн.: 30 дні х 24 дня), але повинен за вказаний час сплатити позивачеві 83 грн. 88 коп., тому з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 370 грн. 40 коп. – 83 грн. 88 коп. = 286 грн. 52 коп.;
за жовтень 2007 року відповідач повинен був сплатити позивачеві 470 грн., але сплатив 104 грн. 85 коп., тому за жовтень 2007 року з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 365 грн. 15 коп.;
за листопад 2007 року відповідач повинен був сплатити позивачеві 470 грн., але сплатив 107 грн. 73 коп., тому за листопад 2007 року з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 362 грн. 27 коп.;
за грудень 2007 року відповідач повинен був сплатити позивачеві 470 грн., але сплатив 110 грн. 88 коп., тому за грудень 2007 року з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 359 грн. 12 коп.
А всього повинно стягнуто 1373 грн. 06 коп.
Заперечення представника відповідача суд не може брати до уваги, оскільки відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевою самоврядування. їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської Ради, Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради є виконавчим органом міської ради, що утворюється за рішенням міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є підзвітним і підконтрольним міській раді підпорядковане виконавчому комітету міської ради, міському голові, а з питань здійснення ним делегованих повноважень органів виконавчої влади , підконтрольне головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної держадміністрації .
Управління у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Мінпраці, рішеннями обласної ради, розпорядженнями голови обласної держадміністрації, наказами начальника головного управління праці та соціального захисту населення обласної держадміністрації. Статутом територіальної громади м. Селидове, Регламентом роботи Селидівської міської ради, її виконавчого комітету, рішеннями міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також положенням про управління.
Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, штамп, власний бланк.
На підставі вищевикладеного та керуючись Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законом України ?ро загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" , Закону України ?ро державну допомогу сім'ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України», Постанови Кабінету Міністрів України ?еякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 по спр. №1-29/2007, ст. ст. 9, 159-163, 99, 102, 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд ,-
П о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.
Зобов’язати Селидівське управління праці та соціального захисту населення провести перерахунок та виплату грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на користь ОСОБА_3 в інтересах малолітньої доньки Олени, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з вересня 2007р. по грудень 2007р. в розмірі 1373 грн. 06 коп. , з р/р № 35419016000632 в ГУ ДК у Донецькій обл.., МФО 834016, ЄДРПОУ 25953988, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до місцевого суду протягом десяті днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через місцевий суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя (підпис)
Копія вірна: Суддя