номер провадження справи 31/128/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
26.05.2016 Справа № 908/4683/14
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Гончаренко С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради про визнання наказу господарського суду Запорізької області №908/4683/14 від 16.12.2014 таким, що не підлягає виконанню, по справі
за позовом: Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (вул. Б.Хмельницького, буд. 6, м. Київ, Київська область, 01001, код ЄДРПОУ 20077720),
до відповідача: Комунальне виробниче підприємство «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради (вул. Орджонікідзе, буд. 2«Б», м. Краматорськ, Донецька область, 84300, код ЄДРПОУ 00131133),
у присутності представників сторін:
від позивача: не з’явився;
від відповідача: не з’явився;
про: стягнення суми,
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Запорізької області від 03.12.2014 у справі №908/4683/14 задоволені позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» - з комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради стягнуто 3673268,88грн. заборгованості, 369666,37грн. пені, 192331,21грн. 3 % річних, 646976,73грн. збитків від інфляції, 73080,00грн. судового збору.
16.12.2014 на виконання рішення видано наказ.
До господарського звернулось комунальне виробниче підприємство «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради із заявою про визнання наказу господарського суду Запорізької області №908/4683/14 від 16.12.2014, таким, що підлягає виконанню.
У зв’язку із звільненням судді-доповідача з посади, для розгляду заяви здійснено повторний автоматичний розподіл справи.
Ухвалою суду від 17.05.2016 заяву прийнято до розгляду даним складом суду та призначено судове засідання.
Обґрунтовуючи заяву, комунальне виробниче підприємство «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради посилається на наступне:
Відповідно до п. 13 ст. 18 п. 13 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467-VІ від 08.07.2010 заборгованість теплогенеруючих або теплопостачальних організацій за природний газ спожитий в період з 01.01.2014 по 31.12.2014 (без урахування пені, штрафних та фінансових санкції) не погашена на день набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» № 423-VIII від 14.05.2015, підлягає реструктуризації шляхом розстрочення на 24 місяця на підставі типового договору про реструктуризацію заборгованості. Ця реструктуризація здійснюється за умови погашення в трьохмісячний строк з дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» теплогенеруючими або теплопостачальними організаціями заборгованості за природний газ, спожитий до 01.01.2014 (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягнення на підставі рішення суду). Як зазначає відповідач, така заборгованість у підприємства відсутня.
З огляду на викладене відповідач вважає, що штрафні санкції, які підлягають стягненню на підставі судового наказу № 908/4683/14, а саме пеня в розмірі 369666,37 грн., 3% річних в розмірі 192331,21 грн., інфляційні витрати в розмірі 646976,73 грн. підлягають списанню. Також, відповідач зазначає, що Закон України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467-VІ від 08.07.2010 втрачає свою чинність 30.09.2015, тому пені, штрафні та фінансові санкції повинні бути списані, не зважаючи на укладений договір реструктуризації. Комунальне виробниче підприємство «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради звернулось до публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» з проханням списати пеню, штрафні та фінансові санкції відповідно до вимог чинного законодавства, але отримало необґрунтовану відмову.
Також, комунальне виробниче підприємство «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради направило заяву від 04.11.2015 вих. № 03-01/1496 до відділу примусового виконання рішень Управляння державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області відносно закриття виконавчого провадження № 47723968. 25.11.2015 підприємством було отримано відповідь, в якій зазначено, що у відділу примусового виконання рішень Управляння державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області відсутні підстави для закінчення виконавчого провадження.
Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» у своїх заперечення на заяву зазначає про те, що предметом регулювання Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467-VІ від 08.07.2010 є заборгованість (а відтак, і штрафні санкції нараховані на неї), що залишилась непогашеною на день набрання чинності цим законом - 06.06.2015, за природний газ, спожитий в період з 01.01.2014 до 31.12.2014; та заборгованість за природний газ, спожитий до 01.01.2014, яка була сплачена у період з 06.06.2015 до 06.09.2015.
Заборгованість виникла у відповідача внаслідок неналежного виконання ним умов договору купівлі-продажу природного газу від 28.12.2012 № 13/3387-БО-6. За отриманий за вказаним договором природний газ протягом січня 2013 року - травня 2013 року та жовтня 2013 року - листопада 2013 року, відповідач остаточно розрахувався 18.03.2015. Отже вказане унеможливлює застосування до спірних правовідносин норм Законів України «Про засади функціонування ринку природного газу» та «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в частині списання пені, штрафних та фінансових санкцій.
Також, позивач зазначає, що, із змісту вищевказаної ч.13 ст.18 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», передбачене нею списання пені, штрафних та фінансових санкцій слід розглядати як невід’ємну частину реструктуризації заборгованості теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій за природний газ, спожитий в період з 01.01.2014 по 31.01.2014, не погашеної на день набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» шляхом розстрочення на 24 місяці на підставі типового договору про реструктуризацію заборгованості. Таким чином списання сум пені, штрафних та фінансових санкцій є одним із елементів передбаченої цією частиною процедури реструктуризації заборгованості (на підставі відповідного типового договору про реструктуризацію заборгованості, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України), і не може розглядатися як самостійна підстава для списання поза вищевказаною процедурою, тобто у відриві від контексту всієї ч. 13 ст. 18 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу».
Розглянувши заяву відповідача та оцінивши представлені в обґрунтування заяви докази, суд приходить до висновку, що у задоволені заяви комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради, слід відмовити з наступних підстав.
Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з ст. 115 Господарського процесуального кодексу України господарський суд рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до вимог ст. 117 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, який видав наказ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати наказ таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за наказом. … Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. … Господарський суд ухвалою вносить виправлення до наказу, а у разі якщо його було видано помилково або якщо обов’язок боржника відсутній повністю чи частково у зв’язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, господарський суд визнає наказ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково. Якщо стягнення за таким наказом уже відбулося повністю або частково, господарський суд одночасно на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за наказом.
У п. 3.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» зазначено, що ч.4 ст. 117 Господарського процесуального кодексу України містить підстави визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, за заявами стягувачів або боржників, поданими в порядку зазначеної статті: якщо його видано помилково; якщо обов’язок боржника відсутній повністю чи частково у зв’язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Основною підставою поданої заяви, комунальним виробниче підприємство «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради визначено прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», який набрав чинності 06.06.2015.
Пунктом 3 частини 3 розділу 1 Закону України від 14.05.2015 № 423-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (який набрав чинності 06.06.2015, а змінений 01.10.2015) статтю 18 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» (який втратив чинність повністю з 01.10.2015) доповнено частиною тринадцятою такого змісту:
«Заборгованість теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій за природний газ, спожитий в період з 01.01.14 до 31.01.14 (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), не погашена на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», підлягає реструктуризації шляхом розстрочення на 24 місяці на підставі типового договору про реструктуризацію заборгованості.
Ця реструктуризація здійснюється за умови погашення в трьохмісячний строк з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» теплогенеруючими та/або теплопостачальними організаціями заборгованості за природний газ, спожитий до 01.01.14 (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій, що підлягають стягненню на підставі рішення суду), що залишилася непогашеною на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Зазначені пені, штрафні та фінансові санкції підлягають списанню та не можуть бути предметом подальшого продажу за умови виконання вимог цієї частини. У типовому договорі про реструктуризацію заборгованості визначаються, зокрема, порядок реструктуризації і погашення заборгованості, загальна сума реструктуризованої заборгованості, строк її погашення, розмір щомісячних платежів, права та обов’язки сторін.
Форма типового договору про реструктуризацію заборгованості затверджується Кабінетом Міністрів України».
Виходячи із системного аналізу п. 3 ч. 3 розділу 1 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» предметом його регулювання є заборгованість (а відтак, і штрафні санкції нараховані на неї), що залишилась непогашеною на день набрання чинності цим законом - 06.06.2015, за природний газ, спожитий в період з 01.01.2014 до 31.12.2014; та заборгованість за природний газ, спожитий до 01.01.2014, яка була сплачена у період з 06.06.2015 до 06.09.2015. При цьому, вищевказаним законом не передбачається можливість списання 3% річних та інфляційних взагалі, оскільки ці нарахування не є штрафними або фінансовими санкціями, а є компенсацією кредитору за збитки, понесені внаслідок знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів за період прострочення платежу.
Про компенсаційний характер нарахувань, передбачених ст. 625 Цивільного кодексу України неодноразово вказував Верховний суд України. Зокрема, у постанові від 15.11.2010 №4/720, він зазначає: «Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов’язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3% річних не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника.».
Як вбачається з матеріалів справи, наказ у справі №908/4683/14 стосується стягнення заборгованості, пені, 3% річних та втрат від інфляції за договором №13/3387-БО-6 купівлі-продажу природного газу від 28.12.2012, за спожитий природний газ за період з січня 2013 року по травень 2013 року та з жовтня 2013 року по листопад 2013 року, тобто до 01.01.2014.
Як зазначає позивач та свідчать матеріали справи, відповідач остаточно розрахувався за спожитий природний газ за період з січня 2013 року по травень 2013 року та з жовтня 2013 року по листопад 2013 року – 18.03.2015.
Отже, заборгованість за природний газ, спожитий до 01.01.2014 була відповідачем погашена станом до 06.06.2015, що виводить сторін за межі можливості списання штрафних санкцій.
З огляду на викладене, дія Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» не розповсюджується на спірні правовідносини в контексті визнання наказу господарського суду Запорізької області від 16.12.2014 у справі №908/4683/14 таким, що не підлягає виконанню.
Крім того, які вірно вказує, позивач списання зазначених сум пені, штрафних та фінансових санкцій є одним із елементів передбаченої цією частиною процедури реструктуризації заборгованості (на підставі відповідного типового договору про реструктуризацію заборгованості, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України), і не може розглядатися як самостійна підстава для списання поза вищевказаною процедурою, тобто у відриві від контексту всієї ч.13 ст.18 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу». Іншого порядку списання сум пені, штрафних та фінансових санкцій на сьогодні чинним законодавством не передбачено. Доказів укладення такого договору суду не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 117 Господарського процесуального Кодексу України, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради про визнання наказу 16.12.2014 у справі №908/4683/14 таким, що не підлягає виконанню, відмовити.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Суддя С.А. Гончаренко