Ухвала суду № 58041645, 26.05.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
26.05.2016
Номер справи
802/1206/15-а
Номер документу
58041645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2016 року м. Київ К/800/53519/15

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Єрьоміна А.В.(головуючий); Кравцова О.В., Цуркана М.І.,

секретар судового засідання Вишняк О. М.,

за участю:

представників позивача Тімінського Д.Л.,

Голубенко Д.К., представника третьої особи ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою "NIBULON S.A." на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року у справі за позовом "NIBULON S.A." до реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції, державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінограй Ірени Володимирівни, треті особи - учасник товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька Промислова Група" ОСОБА_9, товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницька Промислова Група", про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2015 року "NIBULON S.A." (далі - позивач) звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції, державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінограй Ірени Володимирівни, треті особи - учасник товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька Промислова Група" ОСОБА_9, товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницька Промислова Група", про визнання протиправними дій державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області Вінограй Ірени Володимирівни щодо внесення запису №11741120018000086 від 1 листопада 2012 року до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців припинення ТОВ "Вінницька Промислова Група"; визнання недійсним з моменту вчинення та скасування запису №11741120018000086 від 1 листопада 2012 року, внесеного до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців щодо припинення ТОВ "Вінницька Промислова Група", та зобов'язання реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області внести до Єдиного державного реєстру запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ "Вінницька Промислова Група".

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправними дії державного реєстратора виконавчого комітету Вінницької міської ради Віно грай Ірени Володимирівни щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису №11741120018000086 від 1 листопада 2012 року про припинення юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницька промислова група» в результаті реорганізації.

В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року апеляційні скарги державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області Вінограй Ірени Володимирівни, учасника товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька Промислова Група" ОСОБА_9 задоволено.

Постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року скасована в частині задоволених позовних вимог.

Прийняти в цій частині нова постанова, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.

В решті постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року залишена без змін.

У касаційній скарзі, позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вищезазначене судове рішення, та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідача, вислухавши пояснення сторін, перевіривши оскаржувані рішення судів та матеріали справи в межах доводів касаційних скарг, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, рішенням загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька Промислова Група" №77 від 16 січня 2012 року вирішено реорганізувати товариство шляхом перетворення в приватне підприємство "Вінницька Промислова Група", внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідний запис щодо прийнятого рішення.

Для проведення реєстрації перетворення юридичної особи державному реєстратору було подано реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення форми №8 від 19 липня 2012 року та передавальний акт від 31 травня 2012 року, затверджений протоколом №78 від 1 червня 2012 року загальних зборів учасників ТОВ "Вінницька Промислова Група".

Державним реєстратором виконавчого комітету Вінницької міської ради Вінограй І.В. 1 листопада 2012 року здійснено державну реєстрацію припинення ТОВ "Вінницька Промислова Група" в результаті реорганізації шляхом перетворення та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідний запис №11741120018000086.

Не погодившись з діями державного реєстратора щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що державний реєстратор виконавчого комітету Вінницької міської ради Вінограй І.В. здійснила державну реєстрацію припинення юридичної, без одночасної державної реєстрації новоутвореної юридичної особи, як це передбачено нормою статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Суд апеляційної інстанції обгрунтовано не погодився з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно із частиною першою статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", (в редакції станом на час виникнення спірних відносин) для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;

- підписаний головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірник оригіналу передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, чи розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу, або їх нотаріально засвідчені копії;

- довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;

- документ про узгодження плану реорганізації з органом державної податкової служби (за наявності податкового боргу);

- довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;

- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.

Відповідно до частини другої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", у випадках, що встановлені законом, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається висновок аудитора щодо достовірності та повноти передавального акта або розподільчого балансу.

У реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа зазначають та підтверджують своїм особистим підписом, що ними вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення юридичної особи, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування).

У разі державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення документи, які передбачені абзацами четвертим - сьомим частини першої цієї статті, державному реєстратору не подаються (частини третя, четверта статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

Передавальний акт або розподільчий баланс повинен бути затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи. Нотаріальне посвідчення справжності підписів голови та членів комісії з припинення юридичної особи на передавальному акті або розподільчому балансі у такому разі не вимагається.

Відповідно до частини шістнадцятої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено статтями 24-27 цього Закону. При перетворенні юридичної особи до неї не застосовуються обмеження, встановлені частиною другою статті 35 цього Закону. Перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.

Згідно із частиною першою статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;

- два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник);

- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом;

- інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, державному реєстратору були надані такі документи: реєстраційна картка форми №8, підписана головою комісії з припинення ОСОБА_11; оригінал передавального акту від 31 травня 2012 року, підписаний головою та членами комісії з припинення та затверджений протоколом №78 загальних зборів учасників ТОВ "Вінницька Промислова Група" від 1 червня 2012 року.

Документи на проведення державної реєстрації юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення (правонаступника), до державних реєстраторів відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції не подавалися.

Після отримання поданих головою комісії з припинення ТОВ "Вінницька Промислова Група" ОСОБА_11 документів, державний реєстратор реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінограй І.В. здійснила державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ "Вінницька Промислова Група".

Для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення були надані усі документи, перелік яких визначено частиною першою статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Згідно із частиною шостою статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення, якщо вони не передбачені цією статтею.

Підстави для залишення поданих документів без розгляду або відмови у здійсненні державної реєстрації припинення юридичної особи внаслідок перетворення в порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", у державного реєстратора були відсутні.

Суд апеляційної інстанції обгрунтовано не взяв до уваги доводи позивача про те, що передавальний акт від 31 травня 2012 року був складений з порушенням вимог частини другої статті 107 Цивільного кодексу України, оскільки не містив в собі повного переліку кредиторських вимог, в тому числі і кредиторських вимог позивача, оскільки перевірка таких обставин не належить до повноважень державного реєстратора.

Державний реєстратор перевіряє поданий для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення передавальний акт лише з огляду на дотримання вимог, встановлених частиною четвертою статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Суд апеляційної інстанції також обгрунтовано відхилив доводи позивача про те, що державна реєстраційна дія з припинення ТОВ "Вінницька Промислова Група" була проведена на підставі неповного комплекту документів, а саме: за відсутності документів для проведення державної реєстраційної дії щодо реєстрації новоутвореної юридичної особи в результаті перетворення ТОВ "Вінницька Промислова Група".

Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", чинним станом на час виникнення спірних правовідносин, не передбачено обов'язку одночасного подання документів для здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з перетворенням та документів для державної реєстрації новоутвореної юридичної особи.

Державна реєстрація припинення юридичної особи у зв'язку з перетворенням була здійснена державним реєстратором на підставі повного комплекту документів, визначеного Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для здійснення такої реєстраційної дії.

Відповідно до частини шістнадцятої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.

Чинним законодавством не встановлено строку, протягом якого повинна бути зареєстрована юридична особа - правонаступник.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про те, що державний реєстратор під час здійснення державної реєстрації припинення ТОВ "Вінницька Промислова Група" та внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", а тому підстави для визнання його дій протиправними відсутні.

Судом апеляційної інстанції повно встановлено обставини справи, дано належну оцінку доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права та обґрунтовано відмовлено в задоволенні адміністративного позову, тому підстави для скасування оскаржуваного судового рішення суду відсутні.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу "NIBULON S.A." залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: