Ухвала суду № 58040907, 01.06.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
706/44/16-а
Номер документу
58040907
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 706/44/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Олійник М.Ф. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

У Х В А Л А

Іменем України

01 червня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Губської Л.В., секретаря судового засідання Самсонової М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області на постанову Христинівського районного суду Черкаської області від 18 лютого 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

16.01.2016 року позивач звернулася до суду із вказаним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області (далі - Управління), в якому просила суд визнати протиправною відмову відповідача в проведенні донарахування раніше призначеної пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та донарахування пенсії з 12.03.2013 року з урахуванням інших виплат, визначених у довідці про складові заробітної плати із загальним процентом розрахунку пенсії від заробітку 80 %.

Вважає, що відмова відповідача щодо включення сум інших виплат в перерахунок пенсії як державному службовцю є наслідком порушення вимог норм чинного законодавства.

Постановою Христинівського районного суду Черкаської області від 18 лютого 2016 р. позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області в проведенні донарахування раніше призначеної пенсії з урахуванням інших виплат; та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та донарахування пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2015 року з урахуванням інших виплат, визначених у довідці про складові заробітної плати із загальним процентом розрахунку пенсії від заробітку 80 %. У задоволені решти вимог позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, Управління подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до вимог ст. 33 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) «Інші виплати» не є складовими заробітної плати державного службовця, тому враховувати їх при розрахунку пенсії державного службовця немає законних підстав. Крім того, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених в т.ч. Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

27.11.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії включаючи інші виплати за 24 місяці, що передують первинному зверненню, та надала довідку Управління соціального захисту населення Христинівської районної державної адміністрації № 1847/04 від 27.11.2015 року.

У вказаній довідці, зокрема зазначено суми матеріальної допомоги та індексації. На всі виплати, перелічені в цій довідці нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Управління листом за № 40/с-10 від 27.11.2015 року повідомило позивача, що згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок та відмовило позивачу у задоволенні заяви, зробивши висновок, що законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати, то і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчислені пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» немає.

Одночасно листом повідомлено позивача, що право на перерахунок призначеної пенсії вона матимете лише в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що отримані особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії та зауважив, що при вирішенні зазначеного спору перевагу мають спеціальні норми, які визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: .ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин ( далі - Закон № 3723-XII ), «Про оплату праці» ( далі - Закон № 108/95-ВР ), «Про пенсійне забезпечення» ( далі - Закон № 1788-XII ), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон № 1058-IV ), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 ( далі - Порядок № 22-1 ).

Частиною 1 статті 1 Закону № 108/95-ВР передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону № 3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У ст. 41 Закону № 1058-IV визначено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII у редакції, яка була чинною станом на 27.12.2009 р., тобто на момент призначення позивачу пенсії за віком на підставі цього Закону, було визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, з викладених правових норм також вбачається, що отримувані державним службовцем суми виплат, на які фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічні висновки були викладені Верховним Судом України в рішенні від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, яке у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, що застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, який містить зазначені норми права.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що суми «Інших виплат» повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Доводи апелянта з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, що з 1 червня 2015 року пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, колегією суддів не приймається, оскільки було порушено право ОСОБА_3. на належну пенсію ще 05.11.2009 року при її призначенні, так як встановлений невірний її розмір, а саме без урахування сум «Інших виплат». Отже суть даного спору не призначення, не перерахування раніше призначені пенсії, а саме відновлення права позивача на належну вже призначену їй пенсію.

Відповідно до положень ст. 94 КАС України з Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області підлягають стягненню судові витрати у розмірі 606,32 грн. (шістсот шість грн.32 коп.)

Керуючись ст.41, 195, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області на постанову Христинівського районного суду Черкаської області від 18 лютого 2016 р., залишити без задоволення.

Постанову Христинівського районного суду Черкаської області від 18 лютого 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, залишити без змін.

Стягнути судові витрати з Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області у розмірі 606,32 грн. (шістсот шість грн.32 коп.) на розрахунковий рахунок - 31211206781007, код ЄДРПОУ - 38004897, МФО банку - 820019, отримувач - УДКСУ у Печерському районі, банк - ГУДКСУ у м. Києві, призначення платежу - *;101;Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський апеляційний адміністративний суд, Код класифікації доходів бюджету 22030001.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

Л.В. Губська

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Губська Л.В.

Епель О.В.