Головуючий у 1 інстанції - Бабіч С.І.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2016 року справа №805/37/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д.,
за участі секретаря судового засідання: Корадо А.А.
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача 1: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 березня 2016 року у справі № 805/37/16-а (головуючий І інстанції Бабіч С.І. ) за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії та стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачених грошових зобовязань ,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство Національна енергетична компанія Укренерго звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач 1), Головного управління державної казначейської служби України у Донецькій області (далі - відповідач 2), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 01.03.2016 року, просить:
-визнати протиправною бездіяльність Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству Національна енергетична компанія Укренерго надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 2 154 563, 00 грн.;
-зобовязати Артемівську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області подати до Головного управління державної казначейської служби України в Донецькій області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 2 154 563, 00 грн.;
-стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго надмірно сплачені грошові зобовязання з податку на прибуток в розмірі 2 154 563, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог, посилаючись на приписи п. 43.4, п. 43.1, п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України (далі - ПК України) позивач зазначив, що податковим органом не вжито заходів щодо повернення з Державного бюджету України позивачу надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 2 154 563, 00 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31 березня 2016 року, позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству Національна енергетична компанія Укренерго надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 2 154 563,00 грн.
Зобовязано Артемівську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області подати до Головного управління державної казначейської служби України в Донецькій області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 2 154 563, 00 грн., з Державного бюджету України.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідач не діяв, у спосіб, прямо встановлений ПК України та не здійснив заходи, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, спрямовані на повернення Державному підприємству Національна енергетична компанія Укренерго надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 2 154 563, 00 грн., а, отже, допустив бездіяльність.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач 1 подав апеляційну скаргу в якій посилається на порушення норм матеріального та процесуального права. В обґрунтування скарги, апелянт зазначив, що для вирішення питання щодо повернення коштів, відповідач 1, звернувся до Міжрегіонального головного управління ДФС Центральний офіс з обслуговування великих платників, з проханням надати інформацію щодо проведених документальних перевірок, з яких вбачається чи підтверджено або не підтверджено суму отриманого прибутку та нарахованих авансових внесків за 2013 рік та суму отриманого збитку за 2014 рік. На даний час відповіді відповідачем 1 не отримано. Просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2016 року та прийняти нове рішення яким відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.
В судовому засіданні представник відповідача 1 скаргу підтримав, а представник позивача проти її задоволення заперечував.
Представник відповідача 2 в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання здійснювалося за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, пояснення сторін перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Державне підприємство Національна енергетична компанія Укренерго (код ЄДРПОУ 00100227), зареєстроване платником податку на додану вартість, місцезнаходження: 01032, Київська область, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25.
Відповідно до п.п. 14.1.115. п. 14.1. ст. 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання (переплата) це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату. Тобто переплатою вважається сума надміру сплачених коштів до відповідного бюджету (залежно від податку).
Станом на 31 травня 2015 року на картці особового рахунку платника податку відокремленого підрозділу ДП НЕК Укренерго - Артемівські магістральні електричні мережі по коду бюджетної класифікації 11020100 Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності обліковується переплата у сумі 666 522, 00 грн., що підтверджується актом звірки № 1414-20 від 12.06.2015 року та по коду 11023100 Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності обліковується переплата у сумі 1 488 041, 00 грн., що підтверджується актом № 1412-20 від 12.06.2015 року.
Вказані обставини не є спірними та не заперечуються сторонами.
Зазначена переплата виникла у звязку зі змінами у законодавстві, які були внесені Законом України № 5083-IV від 05.07.2012 року, так, підприємства з 01.01.2013 року відповідно до статті 57 Податкового кодексу України авансували державний бюджет шляхом сплати авансових внесків з податку на прибуток.
Таким чином, за результатами таких розрахунків з бюджетом, ДП НЕК Укренерго, за свій Відокремлений підрозділ Артемівські магістральні електричні мережі, сплачено до бюджету у 2013 році 3 205 264 грн., задекларовано за 2013 рік податок на прибуток у сумі 1 585 129 грн., при цьому згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України ДП НЕК Укренерго зобовязане було сплатити авансові внески з податку на прибуток у січні лютому 2014 року, отже авансові внески сплачено за 2014 рік у сумі 534 428, грн.
Згідно п.17.1.10. ст.17 Податкового кодексу України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Умови повернення платнику податку помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань визначено нормами ст. 43 ПК України.
Відповідно до вказаної статті помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобовязання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обовязковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Враховуючи викладене, доводи апелянта про те, що відповідна сума податку за заявою платника може бути йому повернута лише після проведення документальної перевірки судом не приймається, оскільки відповідно до ст. 43 ПК України проведення такої перевірки не є умовою повернення платнику відповідних сум.
Державне підприємство Національна енергетична компанія Укренерго звернулось з листом № 05/08-2/7990 від 13.07.2015 року до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області та до Головного управління Держаної казначейської служби України у Донецькій області про повернення на поточний рахунок ДП НЕК Укренерго переплату у сумі 2 154 563,00 грн.
Позивач у вказному листі зазначив, що у разі неможливості повернути кошти на поточний рахунок підприємства, просить перерахувати зазначену суму на код бюджетної класифікації 11020100 Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності на карту особового рахунку ДП НЕК Укренерго.
Артемівська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області листом № 10/05-02-20-02-13-3 від 03.08.2015 року повідомила, що для вирішення питання щодо повернення коштів на поточний рахунок ДП НЕК Укренерго Артемівською обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області 29 липня 2015 року направлено лист до Міжрегіонального головного управління ДФС Центральний офіс з обслуговування великих платників з проханням щодо проведення документальних перевірок згідно, яких підтверджено (не підтверджено) суму отриманого прибутку та нарахованих авансових внесків за 2013 рік та суму отриманого збитку за 2014 рік. На час звернення до суду з адміністративним позовом відповіді на вказаний лист відповідачем отримано не було.
Колегія суддів звертає увагу на те, що станом на момент розгляду даної справи переплата у сумі 2 154 563,00 грн. на рахунок позивача не повернута. Вказана обставина відповідачем 1 не заперечується.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, висновок по відшкодуванню позивачу сум з податку на прибуток в розмірі 2 154 563, 00 грн., до Головного управління державної казначейської служби України в Донецькій області не направлявся та його підготовлено не було.
Таким чином, відповідач не діяв, у спосіб, прямо встановлений ПК України та не здійснив заходи, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, спрямовані на повернення Державному підприємству Національна енергетична компанія Укренерго надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 2 154 563, 00 грн.
Враховуючи встановлені по справі обставини колегія суддів вважає, що рішення суду 1 інстанції прийняте із дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду 1 інстанції і підстави для скасування постанови відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями: 9, 11, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 березня 2016 року у справі № 805/37/16-а залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.
Головуючий суддя Д.В. Ляшенко
Судді Л.В. Ястребова
ОСОБА_4