Постанова № 58040246, 25.05.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2016
Номер справи
823/197/16
Номер документу
58040246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2016 року справа № 823/197/16

м. Черкаси

15 год. 10 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Гараня С.М., суддів: Рідзеля О.А., Тимошенко В.П.,

секретаря Тараненка М.О.,

за участю:

представника позивача комунального підприємства Чигирин Чигиринської міської ради ОСОБА_1 за довіреністю,

представника відповідача Державної фіскальної служби України ОСОБА_2 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом комунального підприємства Чигирин Чигиринської міської ради до Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України про зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернулось комунальне підприємство «Чигирин» Чигиринської міської ради (надалі КП «Чигирин» Чигиринської міської ради), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України (надалі ДФС України) та Державної казначейської служби України (надалі ДКС України) щодо незарахування на рахунок КП Чигирин Чигиринської міської ради у системі електронного адміністрування ПДВ з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до ЗУ Про Державний бюджет України;

- зобовязати Державну фіскальну службу України та Державну казначейську службу України вчинити дії щодо зарахування на рахунок КП Чигирин Чигиринської міської ради № 37511000141524 у системі електронного адміністрування ПДВ платника кошти в сумі 102974 грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач у відповідності до рішення Чигиринської міської ради є виробником та виконавцем послуг з центрального водопостачання та водовідведення для всіх категорій споживачів у м. Чигирин. На підставі договорів про організацію взаєморозрахунків від 23.11.2015 № 49/375 та від 18.12.2015 № 58/375, укладених відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375, підприємством було отримано субвенції з бюджету на погашення заборгованості з різниці у тарифах в розмірі 49891 грн. та 53083 грн., на загальну суму 102974 грн. Вказана сума субвенцій згідно платіжних доручень № 3 від 10.12.2015 та № 5 від 28.12.2015 була направлена на погашення податкової заборгованості з ПДВ. Тобто, грошові кошти отримані підприємством за рахунок вказаних субвенцій є сумою зменшення узгоджених податкових зобовязань підприємства зі сплати ПДВ та, згідно положень п.п.«в» п.2001.4. ст.2001 Податкового кодексу України та п.9 Порядку електронного адміністрування ПДВ повинні бути зараховані в збільшення суми поповнення електронного рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ. Втім, станом на березень 2916 року кошти на загальну суму 102974 грн. на електронний рахунок КП Чигирин Чигиринської міської ради зараховані не були, що і стало підставою звернення з відповідним позовом до суду.

В судовому засіданні представник позивача вимоги КП Чигирин Чигиринської міської ради підтримав повністю та просив їх задовольнити.

Представник ДФС України проти задоволення позовних вимог КП Чигирин Чигиринської міської ради заперечив в повному обсязі, з підстав викладених в запереченні, додатково наголосив, що дії відповідного органу в спірних правовідносинах в повній мірі відповідають вимогам Податкового кодексу України та положенням Порядку електронного адміністрування ПДВ. Додатково зауважив, що вимоги позивача є безпідставними, оскільки на виконання вимог пункту 2001.3 ст. 2001 ПК України та пункту 9 Порядку № 569 ДФС України листом від 18.01.2016 направлено до ДКС України коригуючі реєстри на суми зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платників податку (в тому числі і по КП Чигирин Чигиринської міської ради), не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, в поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку. У відповідності до листа розробника автоматизованої системи Є-Казна TOB Програміка від 25.01.2016 № 02-15/2, наголосив представник ДФС України, підтверджено інформацію щодо коректної передачі до ДКС України коригуючих реєстрів на суми зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань 18.01.2016. Таким чином, ДФС України виконало, визначені нормативно-правовими актами, дії щодо передачі коригуючих реєстрів до ДКС України, що свідчить про не порушення прав, обов'язків та законних інтересів позивача.

Судом в якості другого відповідача була залучена Державна казначейська служба України.

Представник ДКС України до зали судового засідання не прибув, листом від 10.05.2016 зазначив, що від початку функціонування системи електронного адміністрування ПДВ до 12.06.2015 заборгованість по цьому податку, обліковувалась Казначейством у котловій картотеці загальною сумою по кожному платнику без подокументного розподілу. Для коригування такої картотеки передбачались реєстри з ознакою коригування типу 8 коригування суми котлової картотеки. З 13.06.2015 за ініціативи ДФС здійснено перехід на подокументну картотеку, де реєстри обліковуються кожен як окремий документ, який підписаний електронним цифровим підписом посадових осіб ДФС. Відповідно до Протоколу № 1 Угоди про інформаційне співробітництво між ДФС та Казначейством від 12.11.2014 та Специфікації взаємодії з системами ДФС від 12.05.2015 версія 1.12 для коригування подокументної картотеки вперше передбачено реєстри з ознакою коригування типу 9 оновлення документу в картотеці за реєстром. Такий тип реєстру дозволяє коригувати реквізити документу, що обліковується в картотеці системи електронного адміністрування ПДВ, зокрема, суму узгоджених податкових зобов'язань платника податку. Тобто, як наголосив в листі представник ДКС України, ДФС України коригуючи реєстри по позивачу з ознакою коригування типу 9 до Казначейства не надавались. Водночас зазначив, що реєстри з ознакою коригування типу 8 починаючи з 13.06.2015 року не можуть бути прийняті до обробки системою електронного адміністрування ПДВ по технічним причинам.

Заслухавши пояснення представників позивача та ДФС України, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Суд встановив, що КП Чигирин Чигиринської міської ради зареєстроване як юридична особа 08.11.2011, за ідентифікаційним кодом 36783147. Зокрема останнє з 15.03.2012 є платником ПДВ, що підтверджується відповідним свідоцтвом № 200035561 серії НБ № 296573 (а.с.11-12).

У відповідності до рішення Чигиринської міської ради від 06.03.2012 № 2-36 позивач є виробником та виконавцем житлово-комунальних послуг з постачання холодної води та водовідведення для всіх споживачів житлового фонду та підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, які розташовані в м. Чигирин (а.с.10).

На підставі договорів про організацію взаєморозрахунків від 23.11.2015 № 49/375 та від 18.12.2015 № 58/375 (а.с.13-16), укладених відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375, підприємством було отримано субвенції з бюджету на погашення заборгованості з різниці у тарифах в розмірі 49891 грн. та 53083 грн., на загальну суму 102974 грн.

В подальшому, вказана сума субвенцій згідно платіжних доручень № 3 від 10.12.2015 та № 5 від 28.12.2015 (а.с.17-18) була направлена на погашення податкової заборгованості з ПДВ (стала сумою зменшення узгоджених податкових зобовязань підприємства зі сплати ПДВ, яка згідно положень Податкового кодексу України та п.9 Порядку електронного адміністрування ПДВ, повинна бути зарахована в збільшення суми поповнення електронного рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ).

У визначені законом строки кошти на загальну суму 102974 грн. на електронний рахунок КП Чигирин Чигиринської міської ради зараховані не були в звязку з чим позивач листом від 21.01.2016 звернувся за відповідними розясненнями до Камянської ОДПІ та до ГУ ДФС у Черкаській області (а.с.21).

ГУ ДФС у Черкаській області листом від 18.02.2016 № 3656/23-00-15-0212 (а.с.22) повідомило КП Чигирин Чигиринської міської ради, що вирішення порушеного підприємством питання не відноситься до його компетенції, оскільки система електронного адміністрування працює в автоматичному режимі та обслуговується безпосередньо ДФС України та ДКС України.

Вважаючи бездіяльність ДФС України та ДКС України щодо незарахування на рахунок КП Чигирин Чигиринської міської ради у системі електронного адміністрування ПДВ коштів на загальну суму 102974 грн. - протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначені ст.2001 Податкового кодексу України (надалі - ПК України). Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (надалі - Порядок).

Відповідно до п.2001.1. ст. 2001 ПК України, система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: - суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; - суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; - суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; - суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; - інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз.2 п.2001.2. ст.2001 ПК України для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.

Приписами п.2001.4. ст.2001 ПК України встановлено, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти: а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 ст. 2001 цього Кодексу; б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку; в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.

Пункт 2001.5. ст. 2001 ПК України передбачає, що з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах "а" - "в" пункту 2001.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунка платник - сільськогосподарське підприємство, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов'язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість.

На запит платника податку, йому шляхом надсилання електронного повідомлення, надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.

Згідно п.2001.6. ст.2001 ПК України, за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.

Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню: а) або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку; б) або на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.

На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника.

Для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету/на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку платника (у випадку подання заяви платника на повернення коштів на такий рахунок).

На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів після граничного терміну, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати платником сум податкових зобов'язань, здійснює таке перерахування до бюджету/на поточний рахунок платника податку.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, має право надсилати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коригуючі реєстри для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрах.

Пунктом 2001.7. ст.2001 ПК України встановленою, що кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених п.2001.5 ст.2001 цього Кодексу та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.

Таким чином, за звітні податкові періоди, починаючи з лютого 2015 року перерахування сум податку до бюджету здійснюється у порядку, визначеному п.200.2 ст.200 Кодексу, лише з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ.

Крім того, платник податків не має права самостійно розпоряджатися коштами, які знаходяться на такому рахунку.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє суду дійти висновку, що платники податків, які зареєстровані платниками ПДВ, з 1 січня 2015 року повинні сплачувати зобов'язання на електронний рахунок, відкритий Державною казначейською службою України, відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до абз.2 п.1 Порядку субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - заборгованість), за рахунок джерел, зазначених у статті 32 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».

Згідно з п.9 Порядку, у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.

Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.

На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.

У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.

ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.

Зазначені зміни спрямовані на впорядкування податкових відносин при використанні субвенції з державного бюджету для сплати податкових платежів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 04.06.2015 «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню».

За результатами цих змін на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенцій з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 2001.3 ст. 2001 ПК України.

Матеріалами справи встановлено, що ДКС України листами від 11.12.2015 № 9-08/1111-31431 (а.с.62) та від 29.12.2015 № 9-08/1224-33017 (а.с.59) повідомила ДФС України щодо зарахованих 10.12.2015 та 28.12.2015 сум ПДВ за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 по платникам податків, в тому числі і по КП Чигирин Чигиринської міської ради в розмірі 49891 грн. та 53083 грн. відповідно.

Зазначена обставина підтверджена в судовому засіданні представниками сторін.

Суд зясував, що 18.01.2016 коригуючі реєстри типу 8 (в тому числі і по позивачу) були направлені Казначейству в електронному вигляді, відповідно до порядку інформаційного співробітництва між відомствами, про що ДКС України була повідомлено листом ДФС України від 18.01.2016 № 716/5/99-99-23-01-16 (а.с.57).

В свою чергу, листом від 21.01.2016 № 10-08/151-1122 ДКС України повідомила ДФС України, що інформація щодо обробки коригуючих реєстрів зазначених в листі від 18.01.2016 відсутня.

TOB Програміка, що є розробником програмного забезпечення ДФС, листом від 25.01.2016 № 02-15/2 підтвердило, що всі пакети коригуючих реєстрів типу 8 були передані Казначейству 18.01.2016, по всіх пакетах інформаційна система ДФС отримала відповідь про успішну доставку.

Додатково TOB Програміка проінформувало, що відповідно до документу Доопрацювання АС Є-Казна щодо електронного адміністрування ПДВ, специфікації взаємодії з системами автоматизації Державної фіскальної служби успішно переданим вважається пакет, який отримав відповідь від системи Казначейства зі статусом NEW в полі квитанції. Всі пакети коригуючих реєстрів з типом 8, передані Казначейству 18.01.2016, отримали квитанцію зі статусом NEW, що зафіксовано в журналі передачі пакетів інформаційної системи ДФС (а.с.56).

Натомість, як зазначив в своїх запереченнях представник ДКС України, на даний час реєстри з ознакою коригування типу 8 починаючи з 13.06.2015 технічно не можуть бути прийняті до обробки.

З урахуванням вищевказаних обставин суд дійшов висновку, що КП Чигирин Чигиринської міської ради не є і не може бути учасником правовідносин між органами виконавчої влади в особі ДФС України та ДКС України в сфері електронного адміністрування ПДВ. В даному випадку, позивачем, як сумлінним платником податків та зборів у встановлені законом строки була направлена сума субвенцій в розмірі 49891 грн. та 53083 грн. на погашення податкової заборгованості з ПДВ, тобто можна стверджувати, що комунальне підприємство (зі своєї сторони) діяло у відповідності до норм та приписів ПК України. Натомість, встановлені обставини справи, які підтверджені відповідними доказами, свідчить в свою чергу про повну не узгодженість дій у горизонталі відносин між ДФС України та ДКС України, а також дають підстави стверджувати про невиконання останніми п.9 Постанови КМУ від 16.10.2014 р. №569, що є порушенням податкового законодавства та прав КП Чигирин Чигиринської міської ради в розрізі правового регулювання електронного адміністрування з ПДВ.

На думку суду, неузгодженість дій субєктів владних повноважень в даному питанні жодним чином не має впливати на обсяг прав та інтересів позивача (шляхом їх звуження), як сумлінного платника ПДВ.

Таким чином, суд дійшов висновку, що не зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань КП Чигирин Чигиринської міської ради зі сплати ПДВ та, відповідно, не зарахування суми зменшення узгоджених податкових зобовязань зі сплати ПДВ в рахунок поповнення електронного рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ за отриманими відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375 субвенціями, є наслідком невиконання ДФС України та ДКС України покладених на них обовязків, а отже є їхньою бездіяльністю.

Виходячи з приписів ст.19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбаченіКонституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 ч.1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, в даному випадку відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не дотримали вимоги закону про захист охороняємих прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому оскаржувана бездіяльність є протиправною, що дає суду підстави для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України та Державної казначейської служби України щодо незарахування на рахунок комунального підприємства Чигирин Чигиринської міської ради у системі електронного адміністрування ПДВ з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до ЗУ Про Державний бюджет України.

Зобовязати Державну фіскальну службу України та Державну казначейську службу України вчинити дії щодо зарахування на рахунок комунального підприємства Чигирин Чигиринської міської ради № 37511000141524 у системі електронного адміністрування ПДВ платника коштів в сумі 102974 грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь комунального підприємства Чигирин Чигиринської міської ради (ідентифікаційний код 36783147) судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної казначейської служби України на користь комунального підприємства Чигирин Чигиринської міської ради (ідентифікаційний код 36783147) судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий С.М. Гарань

Судді О.А. Рідзель

ОСОБА_3

Повний текст постанови виготовлений 30.05.2016 року