Постанова № 58039594, 26.05.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2016
Номер справи
812/337/16
Номер документу
58039594
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 травня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/337/16

Луганський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Борзаниці С.В.

за участю секретаря Жданової Г.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу від 11.03.2016 № Ф-Ф-180-У,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі за текстом позивач) до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (далі за текстом відповідач, Рубіжанська ОДПІ), в якому позивач просить визнати вимогу відповідача від 11.03.2016 № Ф-Ф-180-У про сплату боргу (недоїмки) у сумі 22699,57 грн. незаконною та скасувати її.

В обґрунтування позову посилається на таке.

22.03.2016 позивач отримав від Рубіжанської ОДПІ вимогу від 11.03.2016 № Ф- Ф-180-У про сплату боргу (недоїмки) у розмірі - 22699,57 грн. 28.03.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням розписати борг по місячно та по рокам. 09.04.2016 він отримав лист від 04.04.2016р. № 1004- 1301, у якому була неповна відповідь відповідача на його заяву від 28.03.2016. Вказану вимогу позивач вважає незаконною, та такою, що підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Відповідач предявив борг у сумі 9991,19 грн. станом 01.10.2013 перед Пенсійним фондом України. ОСОБА_2 борг виник за період до 2013 року, тобто, на думку позивача, на даний час сплинув встановлений діючим законодавством три річний строк позовної давності. Тому відсутні законні підстави з боку відповідача вимагати сплатити борг (недоїмку), що виник до 2013 року.

Відповідач пред'явив позивачу вимогу про сплату недоїмки у розмірі 5071,80 грн. зі сплати єдиного внеску за період 2014 року та суму недоїмки у розмірі 5293,88 грн. зі сплати єдиного внеску за період 2015 року.

Відповідно до підпункту «б» пункту 8 частини 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» ОСОБА_3 України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014р. № 1669-УІІ (редакції, що діяла до кінця 2015 року) визначено, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 ОСОБА_3 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17), які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_3 України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (1669-18), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 (405/2014), звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_3 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Відповідно до статті 12 ОСОБА_3 України «Про боротьбу з тероризмом» наказом АТЦ при СБУ від 07 жовтня 2014 року № 33/б/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції (АТО) та термінів її проведення» - територія м. Рубіжного Луганської області з 07 квітня 2014 року визначена районом проведення АТО. Рішення про закінчення проведення АТО на території м. Рубіжного Луганської області ще не приймалося.

Також Розпорядженням № 1275-р від 02.12.2015р. КМУ «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» - м. Рубіжне Луганської області входить до переліку населених пунктів, на території якого здійснювалася антитерористична операція (АТО).

Тому, у зв'язку з проведенням на території м. Рубіжного Луганської області антитерористичної операції, на думку позивача, немає законних підстав з боку відповідача вимагати сплатити борг (недоїмку), який виник у період з 14 квітня 2014 року та на протязі 2015 року.

На підставі викладеного, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Позивач заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав.

Порядок нарахування, обчислення і оплати єдиного внеску визначається ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - ОСОБА_2 № 2464) та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Пунктом 3-1 частини 1 статті 1 ОСОБА_3 № 2464 визначено, що органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Частиною 12 статті 9 ОСОБА_3 № 2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

З огляду на норму, викладену у п.1 ч. 1 ст. 4 ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464-VI, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та несе обов'язки з нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску в установлені строки та в повному обсязі.

Згідно з п.1 частини 2 статті 6 ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464-УІ платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з п.4 частини 2 статті 6 ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з ч. 8 ст. 9 ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього ОСОБА_3, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно п. 5 частини 1 статті 1 ОСОБА_3 України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати на розмір внеску встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та підлягає сплаті щомісяця.

Пунктом 6 частини 1 статті 1 ОСОБА_3 України № 2464 визначено, що своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим ОСОБА_3, сума єдиного внеску є недоїмкою.

Згідно з п.4 ст. 25 ОСОБА_3 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку вимогу про її сплату.

Пунктами 2, 3, 4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953) визначено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені ОСОБА_3, обчислена фіскальними органами у випадках, передбачених ОСОБА_3, є недоїмкою. Якщо платник має на кінець місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску фіскальний орган (орган доходів і зборів) надсилає платнику вимоги про сплату недоїмки. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Стосовно посилання позивача на те, що згідно статті 102 ОСОБА_5 кодексу України застосовуються строки давності.

Як зазначалося вище, порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами. ОСОБА_5 кодексу України не застосовуються до нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платникам податків, в тому числі фізичним особам-підприємцям.

Згідно частини 16 статті 25 ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень-Закону України від 04.07.2013 № 406-VII „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" Пенсійний фонд України передає, а Міністерство доходів і зборів України одержує:

-сальдо розрахунків платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині недоїмки, штрафів, пені та авансових платежів/переплат;

-інформацію з карток особових рахунків платників щодо розстрочення сум боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

-інформацію з карток особових рахунків платників, які приймають добровільну участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні.

Передача даних згідно ОСОБА_3 України від 04.07.2013 № 406-V1I „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язну з проведенням адміністративної реформи" здійснюється станом на 01.10.2013 року на центральному рівні в електронному вигляді.

Згідно акту передачі даних з карток особових рахунків платників єдиного внеску від 17.10.2013 року з Управління Пенсійного фонду України в м.Рубіжному Луганської області до Рубіжанської ОДПІ відбулася передача інформації з карток особових рахунків платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Станом на 01.10.2013 року УПФУ м. Рубіжному до Рубіжанської ОДПІ були передані залишки боргу по сплаті єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 у сумі 9991,19 грн. В подальшому обов'язок по нарахуванню та обчисленню єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладений на Рубіжанську ОДПІ, яка, в свою чергу, згідно із ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464-VI здійснила нарахування єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 за останній квартал 2013 року, 2014 та 2015 роки.

Відповідно до норм частини 4 статті 4 ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464-VI особи, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони; є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. ОСОБА_1, як пенсіонер у Рубіжанській ОДПІ не значиться, підтверджуючих документів, а саме: пенсійного посвідчення позивач не має.

У зв'язку з цим Рубіжанською ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області на законних підставах винесено вимогу про сплату боргу- від 11.03.2016 № Ф-Ф-180-У фізичній особі- підприємцю ОСОБА_1.

Стосовно посилання позивача на те, що згідно з вимогами ОСОБА_3 України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669- VII він звільняється від виконання обов'язку, визначених частиною 2 статті 6 ОСОБА_3 України "'Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, відповідач зазначає таке.

Пунктом 9-4 Прикінцевих та перехідних положень ОСОБА_3 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 ОСОБА_3 України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_3 України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_3 України «Про збір та облік єдиного внеску; на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим ОСОБА_3 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_3 України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де провадилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому ОСОБА_5 кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Згідно із статті 10 ОСОБА_3 України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього ОСОБА_3 єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс- мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Зі змісту статті 101 ОСОБА_5 кодексу України (далі Кодексу) та положень Порядку списання безнадійного боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 577 вбачається, що документом - підставою для прийняття керівником (заступником керівника) контролюючого органу рішення про списання безнадійного боргу, що виник внаслідок обставину непереборної сили (форс-мажорних обставин), є відповідний сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати, що засвідчує настання форс-мажорних обставин у податкових правовідносинах та використовується при списанні безнадійного податкового боргу відповідно до статті 101 Кодексу.

Відповідно до статті 101 Кодексу, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Під терміном "безнадійний" розуміється: зокрема, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (п.п. 101.2.4 п. 101.2 ст. 101 ПК України).

Відповідно до пункту 2.1. Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013 року № 577 (далі Порядок № 577), під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти: зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс- мажорних обставин). Такий факт непереборної сили підтверджується: Торгово-промисловою палатою України про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України (пункт 2.1).

Пунктом 4.1 Порядку № 577 визначено, що у. випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.

До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

З огляду на зазначене, платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилась АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на період АТО, у встановленому порядку, звільняються від своїх обов'язків, зокрема щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, подання звітності тощо.

Таким чином, позивач звертає увагу суду на те, що ОСОБА_2 України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не скасовує обов'язків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_3 № 2464, а надає можливість платникам єдиного внеску на період проведення антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Позивачем відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України до Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області не надавався, тобто форс-мажорні обставини не підтверджені.

Згідно пункту 28 розділу І ОСОБА_3 України від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зміни, внесені ОСОБА_3 України від 02.09.2014 № 1669-УІІ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» до розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень ОСОБА_3 України від 08.07.2010 № 2464 VІ втратили чинність.

У задоволенні адміністративного позову просив відмовити в повному обсязі.

Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 11.03.2016 № Ф- Ф-180-У (далі за текстом Вимога), яка винесена Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області, остання вимагає від позивача сплатити заборгованість зі сплати єдиного внеску, яка станом на 29.02.2016 складає 22699,57 грн. (а.с.7).

28.03.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо боргу, з проханням розписати борг по місячно та по рокам (а.с.8).

Згідно листа від 04.04.2016р. № 1004-1301 Рубіжанської ОДПІ (а.с.9) ОСОБА_1, як пенсіонер, у Рубіжанській ОДПІ не значиться, тобто підтверджуючі документи пенсійне посвідчення відсутні. Станом на 01.04.2016 заборгованість по єдиному внеску на обовязкове державне пенсійне страхування складає у сумі 22699,57 грн. Заборгованість виникла за періоди, а саме:

-на 01.10.2013 були передані Рубіжанським Пенсійним фондом залишки боргу у сумі 9991,19 грн.;

-нараховано за третій та четвертий квартали 2013 року у сумі 2412,70,

-5071,80 грн. нараховано за 2014 рік,

-5293,88 грн. нараховано за 2015 рік.

Згідно заяви від 28.04.2016 позивач звернувся до відповідача з вимогою звільнити його від сплати єдиного соціального внеску на підставі п. 9-4 ОСОБА_3 № 2464, оскільки він здійснює підприємницьку діяльність в м. Рубіжне Луганської області.

Відповідач листом від 10.05.2016 № 1436-1301 відмовив позивачу у задоволенні його заяви від 28.04.2016.

Позивач є платником єдиного податку з 15.10.1994, що підтверджується свідоцтвом ОСОБА_6 В03 № 347464, згідно з яким місце проживання фізичної особи-підприємця є: Луганська область, м. Рубіжне, пр-т Кірова, буд.30 А, кв.10.

Статтею 1 Конституції України встановлено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Згідно статті 2 Конституції України суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. ОСОБА_3 та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Статтею 17 Конституції України закріплено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Згідно статті 107 Конституції України ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України.

Рада національної безпеки і оборони України координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони.

ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України є Президент України.

Персональний склад ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України формує Президент України.

До складу ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України за посадою входять Прем'єр-міністр України, Міністр оборони України, ОСОБА_4 Служби безпеки України, Міністр внутрішніх справ України, Міністр закордонних справ України.

У засіданнях ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України може брати участь ОСОБА_4 Верховної ОСОБА_4 України.

Рішення ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України вводяться в дію указами Президента України.

Компетенція та функції ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України визначаються законом.

Пункт 9-4 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_3 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування має наступну редакцію.

Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 ОСОБА_3 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_3 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_3 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим ОСОБА_3 за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Преамбулою ОСОБА_3 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, який набув чинності 15.10.2014, визначено, що цей ОСОБА_2 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 1 ОСОБА_3 № 1669 (Визначення термінів) встановлено наступне.

Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України Про рішення ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Статтею 11 ОСОБА_3 № 1669 (Прикінцеві та перехідні положення) визначено, що цей ОСОБА_2 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (14.10.2014), і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення цього ОСОБА_3.

Дія цього ОСОБА_3 поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

ОСОБА_3 та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому ОСОБА_3.

Частиною 5 статті 11 ОСОБА_3 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (Прикінцеві та перехідні положення) визначено наступне.

Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього ОСОБА_3:

забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього ОСОБА_3;

затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення;

у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим ОСОБА_3;

забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього ОСОБА_3.

Відповідно до п. 3 Указу Президента України Про рішення ОСОБА_4 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Зазначений Указ Президента України був опублікований у офіційному виданні Офіційний вісник Президента України від 14.04.2014.

Таким чином, Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014.

Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_3 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (ОСОБА_2 N 1669-VII) був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.

Згідно Додатку в розділі Луганська область 1. Міста обласного значення: під номером 11 зазначено м. Рубіжне (Рубіжанська міська рада).

Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Розпорядженням КМУ від 02 грудня 2015 року № 1275-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_3 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.

Згідно Додатку в розділі Луганська область 1. Міста обласного значення: під номером 11 зазначено м. Рубіжне (Рубіжанська міська рада).

Також пунктом 3 визнано такими, що втратили чинність:

розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція;

розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053.

Таким чином, з аналізу норм ОСОБА_3 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції відносно спірних правовідносин можна зробити наступні висновки.

ОСОБА_2 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції.

Оскільки Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014, відповідно до ч. 1 ст. 1 ОСОБА_3 № 1669-VII від 02.09.2014 можна достовірно стверджувати, що період проведення антитерористичної операції розпочався. Оскільки Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не видавався, можна достовірно стверджувати, що проведення антитерористичної операції триває.

Якщо достовірно встановлено, що антитерористична операція триває, відповідно обовязково повинна бути територія проведення такої операції.

Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначене місто Рубіжне та місто Кремінна. При цьому, в самому змісті цього розпорядження прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 ОСОБА_3 № 1669-VII від 02.09.2014.

Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053-р. При цьому в самому змісті цього розпорядження відсутнє будь-яке нормативне обґрунтування.

Розпорядженням КМУ від 02 грудня 2015 року № 1275-р визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 та від 05.11.2014 № 1079 та знову був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначене місто Рубіжне. При цьому знову в самому змісті цього розпорядження (№ 1275-р від 02.12.2015) прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 ОСОБА_3 № 1669-VII від 02.09.2014.

Прийнявши розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, Кабінет Міністрів України до 02.12.2015 не прийняв жодного іншого розпорядження, яким би був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Наявність такого розпорядження обумовлена фактом тривання в цей період антитерористичної операції відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та дією норм ОСОБА_3 № 1669-VII від 02.09.2014, зокрема, частини 5 статті 11.

Таким чином, в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 (дата набрання чинності розпорядження № 1275-р від 02.12.2015) розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р суперечило ОСОБА_3 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції. Як наслідок, в силу приписів ч. 3 ст. 11 ОСОБА_3 № 1669-VII від 02.09.2014 вказане розпорядження не діяло, що автоматично в силу приписів закону надає статус чинності розпорядженню КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, яким місто Рубіжне Луганської області віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

При цьому суд зауважує, що розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 не було скасоване або визнане таким, яке втратило чинність. Тобто, в наявності всі підстави для твердження, що в силу приписів ч. 3 ст. 11 ОСОБА_3 № 1669-VII від 02.09.2014 у вказаний вище період часу розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р діяло.

У звязку з вище викладеним, можна достовірно стверджувати, що на момент перевірки та винесення спірного рішення Позивач знаходився на території здійснення антитерористичної операції, що підтверджується законодавчо встановленими положеннями.

Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.

Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_4 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

ОСОБА_3 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та ОСОБА_3 № 1669-VII від 02.09.2014 мають вищу юридичну силу, ніж норми постанов Кабінету Міністрів України, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначених ОСОБА_3.

При вирішенні питання відносно позивача щодо застосування чи незастосування заходів по стягненню заборгованості зі сплати єдиного внеску відповідач повинен був керуватися положеннями п. 9-4 Розділу VIII ОСОБА_3 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нормами ОСОБА_3 № 1669. Тобто, Відповідач не повинен був однозначно застосовувати положення статті 25 ОСОБА_3 2464, а надати повний та обєктивний аналіз усім нормам законів та підзаконних нормативних актів, які регулюють спірні правовідносини, і лише після цього приймати рішення щодо наявності підстав для стягнення недоїмки.

Відповідно до облікової картки платника єдиного внеску, що перебуває в матеріалах справи, загальна сума недоїмки, що виникла у позивача, складає 23609,05 грн. При цьому, з урахуванням наведених вище доводів, суд вважає, що за період з 22.04.2014 по 19.04.2016 відповідач звільнений від сплати єдиного внеску, оскільки цей період є часом проведення антитерористичної операції.

Разом з тим, суд вважає правомірним нарахування відповідачем сплати єдиного внеску позивачу за період до 31.03.2014 в сумі 12403,89 грн., оскільки в даний період часу були відсутні правові підстави для звільнення позивача від сплати єдиного внеску. Тому зазначена вимога відповідача в цій частині є законною, а позовні вимоги позивача не обґрунтованими та не підлягаючими задоволенню.

Суд критично оцінює доводи позивача стосовно того, що борг до 2013 року предявлений за плином строку позовної давності, оскільки відповідно до п.15 ст.106 ОСОБА_3 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», які регулювали спірні правовідносини до набрання чинності ОСОБА_3 України № 2464, строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Посилання Відповідача на ст. 10 ОСОБА_3 № 1669 в частині необхідності обовязкового надання сертифікату Торгово-промислової палати України для підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань відповідно до положень ОСОБА_3 № 2464 є незмістовним з наступних підстав.

Дані спірні правовідносини стосуються обовязку Позивача щодо своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та врегульовані нормами ОСОБА_3 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 2464, які є спеціальними в даному випадку.

Пункт 9-4 Розділу VIII ОСОБА_3 № 2464 має посилання на ОСОБА_2 № 1669 лише в частині визначення розташування конкретного населеного пункту, який може бути включений у перелік, зазначений у статті 2 ОСОБА_3 № 1669.

Як встановлено в судовому засіданні, м. Рубіжне Луганської області включене у перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до положень ОСОБА_3 № 1669.

Стаття 10 ОСОБА_3 № 1669 визначає сертифікат Торгово-промислової палати України як єдиний належний та достатній документ, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань.

Зі змісту вказаної статті чітко вбачається, що нею визначений конкретний документ як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань. При цьому цією нормою не визначено, за невиконання (неналежне виконання) від якого саме зобовязання звільняється певна особа. Тобто, для спірних правовідносин стаття 10 ОСОБА_3 № 1669 є загальною нормою.

Пункт 9-4 Розділу VIII ОСОБА_3 № 2464, як спеціальна норма законодавства, не містить жодного посилання на необхідність платника єдиного внеску надання до податкового органу сертифікату Торгово-промислової палати України як необхідного документу в якості підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань щодо сплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Натомість, підпунктом 14.1.11 п. 14.1. ст. 14 ОСОБА_5 кодексу України (далі за текстом ПК України) однією з ознак безнадійної заборгованості визначена заборгованість, стягнення якої стало неможливим у звязку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.

Тобто, положення статті 10 ОСОБА_3 № 1669 можуть бути застосовані при вирішенні правовідносин, врегульованих ОСОБА_5 кодексом України.

Однак, відповідно до положень п. 1.3. ст. 1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виключає можливість застосування положень статті 10 ОСОБА_3 № 1669 при вирішенні спірних правовідносин, врегульованих нормами ОСОБА_3 № 2464.

Таким чином, відповідно до пункту 9-4 Розділу VIII ОСОБА_3 № 2464 достатніми підставами для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, передбаченої цим ОСОБА_3 за невиконання (несвоєчасне виконання) обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в податкових органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_3 № 1669, та заява самого платника єдиного внеску до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Позивач 28.04.2016 звернувся до Рубіжанської ОДПІ із заявою, в якій просив звільнити його від сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Листом від 10.05.2016 № 1436/13-01 Рубіжанська ОДПІ відмовила у задоволенні заяви позивача у зв'язку з тим, що ним до ОДПІ не наданий сертифікат Торгово-промислової палати України як обовязкової умови для звільнення від сплати єдиного внеску.

Таким чином, в судовому засіданні достовірно встановлено, що заява, як одна із обовязкових підстав для звільнення Позивача від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_3 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, також подавалася Позивачем.

Зазначені підстави відносно Позивача були встановлені при розгляді даної справи, що вказує на відсутність у Відповідача законних підстав для стягнення недоїмки, визначеної у вимозі від 11.03.2016 № Ф-Ф-180-У, за період з 14.04.2014 по 29.02.2016 .

Таким чином, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, а саме: визнання незаконною вимоги відповідача в частині нарахування недоїмки зі сплати єдиного внеску за період з 14.04.2014 по 29.02.2016 в сумі 10295,68 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу від 11.03.2016 № Ф-Ф-180-У задовольнити частково.

Визнати незаконною та скасувати податкову вимогу Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 11.03.2016 № Ф-Ф-180-У про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообовязкове державне соціальне страхування на суму 10295,68 грн. за період з 14.04.2014 по 29.02.2016.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна грн. 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 31 травня 2016 року.

Суддя ОСОБА_6