Постанова № 58039358, 27.05.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
809/307/16
Номер документу
58039358
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2016 р. Справа № 809/307/16

м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кафарського В.В.,

За участю секретаря Єлізарової У.Г.,

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представник третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Публічного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000134100/3524 та № 0000124100/28-06-41/3525 від 17.03.2016 року

ВСТАНОВИВ:

28.03.2016 року Публічне акціонерне товариство «Прикарпаттяобленерго» звернулось до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000134100/3524 від 17.03.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на безпідставність висновків акту камеральної перевірки від 25.02.2016 № 3/28-06-41/00131564 щодо порушення ПАТ «Прикарпаттяобленерго» граничних строків сплати самостійно узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 30.08.2015 по 28.12.2015, оскільки задекларовані у податкових деклараціях суми податкових зобов'язань були сплачені товариством своєчасно та в повному обсязі, що засвідчується доданими до позовної заяви платіжними дорученнями.

За таких обставин оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким товариству донараховано 1538308,83 грн. штрафних санкцій за порушення строків сплати податкових зобовязань з ПДВ позивач просить визнати протиправним та скасувати.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.04.2016 року до участі в даній адміністративній справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2016 року судом прийнято подану позивачем заяву про зміну( збільшення) позовних вимог від 08.04.2016 року. Згідно даної заяви ПАТ «Прикарпаттяобленерго» заявлено ще одну позовну вимогу про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000124100/28-06-41/3525 від 17.03.2016 року, яким товариству донараховано 404200, 40 грн. штрафних санкцій за порушення визначених чинним законодавством строків сплати самостійно узгоджених податкових зобовязань з ПДВ.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали. Вказали, що відповідачем порушені строки проведення камеральної перевірки. Вважають, що у податкового органу відсутні правові підстави для нарахування штрафних санкцій та відповідно винесення оскаржуваних повідомлень-рішень, оскільки позивачем виконано належним чином обовязок як платника щодо декларування та сплати узгоджених податкових зобовязань з ПДВ.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, із заявленим адміністративним позовом відповідач не погодився з підстав, викладених у письмовому запереченні на позовну заяву. Так в даному запереченні вказано, що відповідно до висновків акту від 25.02.2016 року, складеного за результатами камеральної перевірки ПАТ «Прикарпаттяобленерго», посадовими особами податкового органу встановлено, що позивачем порушені строки сплати податкових зобовязань з ПДВ за період з 30.08.2015 по 28.12.2015 року. Так сплачені суми ПДВ згідно поданих декларацій за вказаний період податковим органом правомірно були зараховані як сплата недоїмки за попередні періоди відповідно до нарахованих платежів за договорами про розстрочення грошових зобов'язань. Отже, викладені в акті перевірки вищезгадані висновки є обґрунтованими, а відтак оскаржувані повідомлення-рішення № 0000134100/3524 та № 0000124100/28-06-41/3525 від 17.03.2016 року, якими позивачу донараховані штрафні санкції за порушення строків сплати податкових зобовязань з ПДВ правомірними та такими, що прийняті ДПІ в межах повноважень та на підставі приписів чинного законодавства .

Представник третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечила. Вказала, що штрафні санкції за порушення позивачем строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ податковим органом нараховані правомірно.

Вислухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази, судом встановлено встановлено наступне.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України проведено камеральну перевірку дотримання ПАТ « Прикарпаттяобленерго» ( код ЄДРПОУ 00131564) вимог п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями ( далі-ПК) України щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання з податку на додану вартість за період з 30.08.2015 по 28.12.2015 року, за результатами якої складено акт № 328-06-41/00131564 від 25.02.2016 року.

Згідно вищевказаного акту податковим органом встановлено, що в порушення п.57.1 ст.57 ПК України товариством протягом граничних строків несвоєчасно сплатило суму самостійно визначених та узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартысть, а саме декларацій по ПДВ від 19.08.2015 ( термін сплати 30.08.2015, дата сплати 30.09.2015, період затримки- 31день), від 16.09.2015 ( термін сплати 30.09.2015, дата сплати-30.10.2015, період затримки 30 днів), від 20.10.2015 ( термін сплати 30.10.2015, дата сплати 30.11.2015, період затримки 31 день), від 20.11.2015 ( термін сплати 30.11.2015, дата сплати 28.12.2015 , період затримки 28 днів), уточнюючий розрахунок від 08.12..2015 ( термін сплати 08.12.2015, дата сплати 28.12.2015, період затримки 20 днів.).

17.03.2016 на підставі акта № 328-06-41/00131564 від 25.02.2016 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення форми «Ш»:

- № 0000134100/3524, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення ПАТ «Прикарпаттяобленерго» граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, код платежу 14010100, всього на 31 календарний день, нарахувало товариству штраф у сумі 1538308,83 грн., що складає 20% від суми несвоєчасно сплаченого грошового зобов'язання у сумі 7691544,15( а.с.12).

- № 0000124100/28-06-41/3525, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення ПАТ «Прикарпаттяобленерго» граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, код платежу 14010100, всього на 20,27,28,30 календарних днів, нарахувало товариству штраф у сумі 404200,40 грн., що складає 10% від суми несвоєчасно сплаченого грошового зобов'язання у розмірі 4042004 грн..

Згідно п 75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Предметом камеральної перевірки є правильність складання податкових декларацій. А у разі якщо під час проведення камеральної перевірки буде виявлено порушення податкового законодавства, податковий орган має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку платника податків.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Згідно ст.76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Відповідачем проводилася камеральна перевірка за деклараціями з ПДВ, поданими позивачем 19.08.2015 ( за липень 2015 року), 16.09.2015 ( серпень 2015 року), 20.10.2015 ( за жовтень 2015 року) , 20.11 2015 ( за листопад 2015 року).

Статтею 200 п.200.10 Податкового кодексу України встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

На підставі вищенаведеного судом встановлено, що проведення камеральної перевірки 25.02.2016 року щодо своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ згідно податкових декларацій за липень 2015 ( граничний строк подання декларації 20.08.2015 року), серпень 2015 ( граничний термін подання декларації 20.09.2015), жовтень 2015 р ( граничний термін подання декларації 20.11.2015), листопад 2015 ( граничний термін подання декларації 20.12.2015) відповідачем здійснено з порушенням строку передбаченого п.200.10 ст.200 ПК України.

У відповідності до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За нормою ст.36 цього Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно п.49.2 ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Така податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання, та подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 48.1 ст. 48, п. 49.1 ст. 49 цього Кодексу).

Крім того, відповідно до абз. 1 п. 50.1 ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку.

Згідно п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Розділом V ПК України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.

Так, згідно п.202.1 ст. 202 ПК України звітним (податковим) періодом по податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей: а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця; б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Також, п. 203.1 ст. 203 ПК України встановлено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У відповідності до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Дана норма ст. 57 Кодексу кореспондується з нормою п. 203.2 ст. 203 ПК України, відповідно до якої платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1ст. 203 ПК України для подання податкової декларації.

При цьому в розумінні ПК України «податковим зобов'язанням» визначається сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк)(пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України), а «грошовим зобов'язанням платника податків» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Згідно з п.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Вказаною нормою Кодексу визначено обов'язок податкового органу на зарахування усіх платежів на погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Визначальним при застосуванні приписів цієї статті є наявність податкового боргу.

Зміст графи "призначення платежу" у платіжних дорученнях за будь-яких умов не має значення, що прямо передбачено п. 87.9 ст. 87 ПК України.

Згідно зі ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, законодавець наділив правом податковий орган застосовувати штраф до платника податку згідно з цією нормою у випадку сплати суми грошового зобов'язання, зазначеної в платіжному дорученні з затримкою сплати, проте не наділив правом податковий орган застосовувати штраф при виконанні п. 9 ст. 87 ПК України в разі зарахування коштів,що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Судом встановлено, що 30.04.2015 року між ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області та ПАТ «Прикарпаттяобленерго» укладено договір про розстрочення( відстрочення) грошових зобовязань( податкового боргу) за № 25-150/32, згідно якого відповідно до рішення ДФС України № 97 від 05.05.2015 року ДПІ надає платнику розстрочення( відстрочення) сплати грошових зобовязань ( податкового боргу) на загальну суму 11 151452 грн.49 коп. під проценти терміном з 30.04.2015 до 10.06.2015 року. ( а.с.98-99).

Згідно договору про розстрочення ( відстрочення) грошових зобовязань ( податкового боргу) за № 47 від 15.12.2015 відповідно до рішення ДФС України № 339 від 30.09.2015 року ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області надає ПАТ «Прикарпаттяобленерго» розстрочення( відстрочення) грошових зобовязань( податкового боргу) на загальну суму 3800880 грн.81 коп. під проценти терміном з 30.09.2015 до 30.11.2015 року.

Згідно договору про розстрочення ( відстрочення) грошових зобовязань ( податкового боргу) за № 25/150/16 від 17.03.2015 відповідно до рішення ДФС України № 67 від 02.03.2015 року ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області надає ПАТ «Прикарпаттяобленерго» розстрочення( відстрочення) грошових зобовязань( податкового боргу) на загальну суму 4 121 688 грн.00 коп. під проценти терміном з 02.03.2015 до 10.06.2015 року. ( а.с.102-103).

Згідно договору про розстрочення ( відстрочення) грошових зобовязань ( податкового боргу) за № 25-150/38 від 18.06.2015 відповідно до рішення ГУ ДФС в Івано-Франківській області №9 від 06.07.2015 року ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області надає ПАТ «Прикарпаттяобленерго» розстрочення( відстрочення) грошових зобовязань( податкового боргу) на загальну суму 2 085 260 грн.00 коп. під проценти терміном з 30.06.2015 до 30.12.2015 року. ( а.с.104-105).

Згідно договору про розстрочення ( відстрочення) грошових зобовязань ( податкового боргу) за № 25-150/41 від 06.07.2015 відповідно до рішення ДФС України №121 від 29.05.2015 року ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області надає ПАТ «Прикарпаттяобленерго» розстрочення( відстрочення) грошових зобовязань( податкового боргу) на загальну суму 3065420 грн.00 коп. під проценти терміном з 30.05.2015 до 10.08.2015 року. ( а.с.106-107).

Як вбачається із змісту вищенаведених положень п.57.1. ст.57 ПК України дана норма ПК України стосується строків сплати податкових зобов'язань, визначених самостійно платником податку у поданій декларації, а не розстрочених податкових зобов'язань згідно вищевказаних договорів, якими встановлені інші строки для сплати податкових зобов'язань.

Крім того п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України встановлює відповідальність за несплату узгодженої суми грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом. У даному ж випадку сплата податкових зобов'язань була розстрочена позивачу та строки сплати податкового зобов'язання були визначені договорами про розстрочення № 47 від 15.12.2015, №25/150/16 від 17.03.2015, № 25-150/38 від 18.06.2015, № 25-150/41 від 06.07.2015.

Згідно пункту 100.1 статті 100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Таким чином, визначення строків сплати податкового боргу має проводитись податковим органом з урахуванням їх перенесення, про яке йдеться в умовах розстрочення.

Судом встановлено, що вищевказані договори про розстрочення( відстрочення) грошових зобов'язань ( податкового боргу) не розірвані у порядку встановленому п.IV даних договорів, що виключає можливість нарахування пені та штрафу у розмірах передбачених Податковим Кодексом. ( п.4.3 договорів № 47 від 15.12.2015, №25/150/16 від 17.03.2015, № 25-150/38 від 18.06.2015, № 25-150/41 від 06.07.2015).

Згідно інтегрованої картки платника податків 31.07.2015 року у ПАТ «Прикарпаттяобленерго» існувала недоїмка з ПДВ в сумі 2384486,04 грн., 10.08.2015 нараховано платежу згідно з рішенням про розстрочення ( відстрочення) грошового зобовязання від 18.06.2015 № 25-150/38 в сумі 1 021806 грн., відповідно недоїмка збільшилася на вказану суму розстрочки і становила 3406292,04 грн. 28.08.2015 надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в сумі 7319352 грн. ( платіжне доручення № 2204837 від 28.08.2015 року). Дана сума в порядку черговості погашає наступні суми 340872,04 грн. нараховану розстрочку згідно з рішенням № 25-150/41, 2043614 грн. та 1021806 грн.- нараховано розстрочку згідно з рішенням № 25-150/38, 59453,33 грн та 272108,52 грн. % за користування розстрочкою,61700,84 грн. пеня нарахована за несвоєчасно сплачені відсотки за користування розстрочкою за період з 01.07.2015 по 30.07.2015. 30.08. 2015 року переплата з ПДВ- 35197979,27 грн.

19.08.2015 платником подано декларацію з ПДВ за липень 2015 року, граничний термін сплати 30.08.2015. Після проведення нарахувань за декларацією за липень 2015 року в сумі 7319352грн. станом на на 30.08.2015 виникла недоїмка в сумі 3799554,73 грн.

30.09.2015 надходження до бюджету коштів в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в сумі 6773745 грн. ( платіжне доручення № 2631635 від 30.09.2015). Нарахована штрафна санкція за несвоєчасну сплату податкового зобовязання ПДВ за декларацією за липень 2015 року в сумі 759910,95 грн. ( 3799554,73 грн.*20%=759910,95 грн.) за затримку сплати в період з 31.08.2015 по 30.09.2015. Після погашення недоплати за декларацією за липень 2015 в сумі 3799554,73 грн., пені з 31.08.2015 по 29.09.2015 за податковою декларацією з податку на додану вартість № НОМЕР_1 від 19.08.2015 в сумі 101182,66 грн. в інтегрованій картці платника існувала переплата в сумі 2873007,61 грн.

16.09.2015 позивачем подано декларацію з ПДВ за серпень 2015 року, граничний термін сплати за якою - 30.09.2015 року. Після проведення нарахувань по декларації за вересень 2015 року в сумі 6773745 грн. в інтегрованій картці платника податків станом на 30.09.2015 недоїмка в сумі 3900737,39 грн.30.10.2015 надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ в сумі 9542250 грн. нараховно штрафну санкцію за несвоєчасну сплату податкового зобовязання з ПДВ за декларацією за серпень 2015 року в сумі 3900073,74 грн. (3900737,39 грн.*10=3900073,74 грн.) Після погашення недоплати по декларації за серпень 2015 року в сумі 3900737,39 грн. в інтегрованій картці платника переплата станом на 30.10.2015 -5641512,61 грн.

20.10.2015 платником подано декларацію з ПДВ за вересень 2015 року, граничний термін сплати за якою становить -30.10.2015 року. Після проведення нарахувань за декларацією за вересень 2015 року в сумі 9542250 грн. в інтегрованій картці платника станом на 30.10.2015 виникла недоїмка в сумі 3900737,39 грн. платником 27.11.2015 подано уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з ПДВ у звязку із виправленням помилок на зменшення податкового зобовєязання в сумі 8748 грн. після проведення нарахувань в сумі 8748 грн. недоїмка в інтегрованій картці платника становила 3891989,39 грн. Нараховано штрафну санкцію за несвоєчасну сплату податкового зобовязання з ПДВ за декларацією за вересень 2015 року в сумі 874,80 грн. ( 8748 грн.* 10 %=874,80 грн.)

30.11.2015 надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в сумі 4550772 грн. Нарахована штрафна санкція за несвоєчасну сплату податкового зобовязання з ПДВ по декларації за вересень 2015 року в сумі 778397,88 грн. (3891989,39 грн.* 20% =778397,88 грн.). Після погашення недоплати за декларацією за вересень 2015 рку в сумі 3891989,39 грн. в інтегрованій картці платника станом на 30.10.2015 існувала переплата в сумі 658782,61 грн.

20.11.2015 року подано декларацію з ПДВ за жовтень 2015 року, граничний термін сплати -30.11.2015 року. Після проведення нарахувань по декларації за жовтень 2015 року в сумі 4550772 грн. в інтегрованій картці платника станом на 30.11.2015 недоїмка-3891989,39 грн. після проведення 30.11.2015 поданого платником уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з ПДВ недоїмка станом на 30.11.2015- 3850149,39 грн.

08.12.2015 подано уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з ПДВ в звязку із виправленням помилок на збільшення податкового зобов'язання в сумі 83250 грн. та самостійним нарахування штрафної санкції в сумі 2498 грн. Після проведення нарахувань згідно з уточненням та розстрочки в сумі 1737716,67 грн. ( рішення від 06.07.2015 № 25-150/41) недоїмка в інтегрованій картці платника станом на 28.12.2015 становила 5673614,06 грн. зараховано кошти в сумі 3934760,94 грн. Дана сума погашає недоплату по декларації за жовтень 2015 року в сумі 49268,58 грн., штрафна санкція 4926,86 грн.( 49268,58 грн.*10%=4926,86 грн.), уточнюючий розрахунок в сумі 83250 грн. , штрафна санкція 8325, 00 грн. ( 83250 грн*10=8325 грн.)

Отже, оскільки в ході судового розгляду встановлено, що винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень № 0000134100/3524 та № 0000124100/28-06-41/3525 від 17.03.2016 року є наслідком зміни органом ДПС призначення платежу, а не самостійної сплати податкових зобовязань платником, договори про розстрочення ( відстрочення) грошових зобов'язань № 47 від 15.12.2015, №25/150/16 від 17.03.2015, № 25-150/38 від 18.06.2015, № 25-150/41 від 06.07.2015) не розірвані у встановленому даними договорами порядку, що виключає можливість застосування штрафних санкцій та пені , то суд дійшов висновку про те, що оскаржувані повідомлення рішення є протиправними, а відтак підлягають скасуванню.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги ПАТ «Прикарпаттяобленерго» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, слід стягнути на користь Публічного акціонерного товариства Прикарпаттяобленерго (код ЄДРПОУ 00131564) за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Львові Міжрегіонального головного управління ДФС сплачений судовий збір у розмірі 29137 гривень 64 копійки., сплаченого згідно наявних в матеріалах справи платіжних доручень № 10348 від 25.03.2016 року ( а.с.3) та № 10347 від 25.03.2016 року ( а.с.35).

На підставі ст.124 Конституції україни, керуючись ст..ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за №0000134100/3524 від 17.03.2016 року про збільшення Публічному акціонерному товариству Прикарпаттяобленерго (код ЄДРПОУ 00131564) суми грошового зобовязання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 1 538 308 (один мільйон пятсот тридцять вісім тисяч триста вісім) гривень 83 копійки.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за №0000124100/28-06-41/3525 від 17.03.2016 року про збільшення Публічному акціонерному товариству Прикарпаттяобленерго (код ЄДРПОУ 00131564) суми грошового зобовязання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 404 200 (чотириста чотири тисячі двісті) гривень 40 копійок.

Cтягнути на користь Публічного акціонерного товариства Прикарпаттяобленерго (код ЄДРПОУ 00131564) за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Львові Міжрегіонального головного управління ДФС (код 39854629, вулиця Стрийська, 35, місто Львів) сплачений судовий збір у розмірі 29 137 (двадцять девять тисяч сто тридцять сім) гривень 64 копійки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Кафарський В.В.

Постанова складена в повному обсязі 01.06.2016 року.