ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" травня 2016 р. Справа № 809/427/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кишинського М.І.
за участю секретаря судового засідання: Дмитрашко О.М.
позивача: ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3
до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області
про скасування податкової вимоги форми "Ф" за №9703-25 від 13.10.2015 року,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, (далі відповідач) про скасування податкової вимоги форми "Ф" за №9703-25 від 13.10.2015 року.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 02.06.2015 року за № 26431-17, Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області визначено фізичній особі-платнику податків ОСОБА_4 суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 9476,10 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з обставин викладених в адміністративному позові підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову в судовому засіданні заперечив повністю, просив в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
Згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 02.06.2015 року за № 26431-17, Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області визначено фізичній особі-платнику податків ОСОБА_4 суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 9476,10 грн.
ОСОБА_4 звернулась до контролюючого органу із заявою про зобов'язання здійснити перерахунок податкового зобов'язання.
Вказана скарга, відповідно до рішення Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 18.09.2015 року за № 1383/10/09-19-10-01-14, залишена без розгляду у зв'язку із пропущенням строку подання такої скарги.
ОСОБА_4 скористалась правом судового оскарження податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 02.06.2015 року за № 26431-17.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.11.2015 року у справі № 809/4209/15 за позовом ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 26431-17 від 02.06.2015 року - позов задоволено повністю. Скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області за № 26431-17 від 02.06.2015 року.
У зв'язку із тим, що відповідач оскаржив вказане судове рішення в апеляційному порядку постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.11.2015 року у справі № 809/4209/15 не набрала законної сили.
Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, безпідставно та в порушення норм податкового законодавства, винесена податкова вимога форми «Ф» від 13.10.2015 року за № 9703-25 з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 9476,10 грн., яка 20.01.2016 року отримана позивачем.
ОСОБА_4 звернулась до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області із заявою від 28.01.2016 року про скасування податкової вимоги форми «Ф» від 13.10.2015 року за № 9703-25 до встановлення Львівським апеляційним адміністративним судом правомірності чи протиправності податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 02.06.2015 року за № 26431 -17.
Рішенням Головного управління ДФС в Івано-Франківській області за № 301/10/09-19-10-02-01-11 від 22.02.2016 року строк розгляду скарги на податкову вимогу від 13.10.2015 року № 9703-25 продовжено до 03.04.2016 року.
Відповідно до рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області за № 685/10/09-19-10-02-03-17 від 01.04.2016 року вказана скарга залишена без розгляду у зв'язку із пропуском строку подання такої скарги.
В судовому засіданні з'ясовано, що сума податкового боргу за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 9476,10 грн., яка вказана у податковій вимозі від 13.10.2015 року за № 9703-25 сформована відповідачем на підставі податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 02.06.2015 року за № 26431-17, яке оскаржується в судовому порядку.
Таким чином судове рішення у вказаному спорі не набрало законної сили - грошове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 9476,10 грн. являється неузгодженим, а відтак у Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області відсутні правові підстави для винесення податкової вимоги.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 54.5. статті 54 Податкового кодексу України передбачено, що якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 14.1.7. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України оскарження рішень контролюючих органів - оскарження платником податку податкового повідомлення - рішення про визначення сум грошового зобов'язання платника податків або будь-якого рішення контролюючого органу в порядку і строки, які встановлені цим Кодексом за процедурами адміністративного оскарження, або в судовому порядку.
Згідно пункту 56.1. статті 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Згідно пункту 56.19. статті 56 Податкового кодексу України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Відповідно до абзацу 4 пункту 56.18. статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (абзац 1 пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України).
Згідно підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 4 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерством фінансів України 28.11.2012 року за № 1236 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2012 року за № 2135/22447 у разі звернення платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним податкового повідомлення-рішення за умови надходження до органу державної податкової служби ухвали суду про порушення провадження у справі за позовом платника податків не пізніше настання граничного строку сплати, зазначеного в податковому повідомленні-рішенні, структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення-рішення, у день отримання ухвали вносить відповідні дані до реєстру податкових повідомлень-рішень.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що податкова вимога форми «Ф» №9703-25 від 13.10.2015 року Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки підлягає скасуванню, а позов ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області підлягає задоволенню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Скасувати податкову вимогу Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області форми "Ф" №9703-25 від 13.10.2015 року.
Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (іден. номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 01 червня 2016 року.