УХВАЛА
04 травня 2016 р. 804/2479/16
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Барановський Р.А., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до секретаріату Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини, уповноваженої Верховної ОСОБА_2 України з прав людини ОСОБА_3 про зобовязання вчинити певні дії (вх. №19770/16 від 29.04.16), -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до секретаріату Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини, уповноваженої Верховної ОСОБА_2 України з прав людини ОСОБА_3, у якому позивач просить:
прийняти позовну заяву «про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії задля забезпечення державними органами влади конституційних прав громадян, зокрема забезпечення конституційних прав ОСОБА_1, визначених статтею 8, статтею 24, статтею 40, частиною першою, другою, третьою та четвертою статті 41, частиною третьою статті 42, частиною першою статті 50, а також частиною першою і частиною другою статті 54 Конституції України», на підставі статті 8 Конституції України та статті 8 КАС України, до розгляду, встановити, на підставі документів про отримання доходу у вигляді пенсії та витрат на продукти та ліки, що ОСОБА_1 має скрутне матеріальне становище, яке не дозволяє сплатити судовий збір та потребує сторонньої допомоги для можливості фізичного існування та захисту конституційних прав визначених статтею 8, статтею 24, статтею 40, частиною першою, другою, третьою та четвертою статті 41, частиною третьою статті 42, частиною першою статті 50, а також частиною першою і частиною другою статті 54 Конституції України, а також встановити, що до повноважень Секретаріату Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини та до повноважень Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини, згідно статті 3 Закону України «Про Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини» належить вирішення питання по відношенню до ОСОБА_1 щодо: 1) захисту прав і свобод людини і громадянина, проголошених КонституцієюУкраїни, законами України та міжнародними договорами України; 2) запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню; 3) сприяння приведенню законодавства України про права і свободи людини і громадянина у відповідність з Конституцією України, міжнародними стандартами у цій галузі; 4) запобігання будь-яким формам дискримінації щодо реалізації людиною своїх прав і свобод та, на підставі статей 13,14,15,16,17 Закону України «Про Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини» та частини 2 статті 19 з Конституції України;
зобов'язати Секретаріат Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини та Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини ОСОБА_3 вчинити дії, а саме:
1) звернутися до Адміністрації Президента України з проханням терміново підготовити зміни до закону України «Про судовий збір» щодо звільнення громадянина України від сплати судового збору при зверненні до суду, задля захисту у суді своїх порушених прав державними органами влади та їх посадовими особами, безпосередньо на підставі ст. 8 Конституції України та ст.8 КАС України без буду-яких обмежень та умов та терміново подати на затвердження до Верховної ОСОБА_2 України Президентський законопроект «Про внесення змін до закону України «Про судовий збір»» або підготовити та подати такий законопроект на затвердження до Верховної ОСОБА_2 України від імені Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини;
2) надати ОСОБА_1 безоплатну вторинну правову допомогу при розгляді у суді адміністративних справ №№ 804/537/15, 804/16216/15, 804/1594/15,804/16219/15, 804/16221/15, 804/62/16, 804/1662/16, що стосуються забезпечення енергетичної та економічної незалежності України та забезпечення конституційних прав громадян на добробут та безпечне для життя і здоров'я довкілля, за рахунок запровадження у виробництво альтернативної сировини «Теплоагенти ОСОБА_1» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії, яка як встановлено у постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду по справі до Міненерговугілля за №804/1594/15 від 20.10.2015р. дозволяє заощаджувати бюджетні кошти, знижувати, а не підвищувати, тарифи для населення та підприємств, що в свою чергу дозволяє знижувати вартість виробництва вітчизняних товарів і послуг, підвищувати їх конкурентну здатність, створювати додаткові робочі місця, збільшувати надходження до бюджету, виключити енергетичну та економічну залежність України та забезпечити конституційні права громадян на добробут та безпечне для життя і здоров'я довкілля, безпосередньо Уповноваженим Верховної ОСОБА_2 України з прав людини ОСОБА_3 або представником Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини.
Так, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 105-107 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Згідно із пунктом 6 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України: адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Частинами третьою та четвертою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Аналіз цих норм щодо форми позовної заяви, наявності оригінала, копій позовної заяви та доданих до неї документів свідчить про те, що позовна заява та її копії повинні бути виготовлені на паперовому носії.
Частиною другою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу.
Згідно із приписами ст. 104 та ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
Відповідно до частини першої статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.
Адміністративний позов ОСОБА_1 надійшов на адресу суду засобами телекомунікаційного звязку, однак, направлення позову електронною поштою процесуальним законодавством не передбачено, у звязку із чим позовна заява не може бути прийнята до розгляду та підлягає залишенню без руху відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову субєктом владних повноважень. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивачем не надано документу на підтвердження сплати судового збору за подання адміністративного позову.
Слід зазначити, що у прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 зазначає про незадовільний матеріальний стан, що унеможливлює сплату судового збору, на підтвердження чого надає довідку про отримання субсидії.
Питання зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат врегульовані статтею 88 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч. 2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України).
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України Про судовий збір.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України Про судовий збір, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Статтею 5 Закону України Про судовий збір визначений перелік осіб, звільнених від сплати судового збору.
З огляду на викладене, позивач не відносяться до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинні сплачувати судовий збір за подання адміністративного позову до суду.
У розумінні приписів ст. 8 Закону України Про судовий збір відстрочення або розстрочення сплати судового збору скаржнику, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення заявника від сплати судового збору.
Так, висловлені у прохальній частині позовної заяви посилання ОСОБА_1 щодо скрутного матеріального становища позивача та не можливості сплати судового збору за звернення до суду із адміністративним позовом не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки позивачем не надано достатніх доказів тяжкого матеріального стану.
Окрім того, позивач не заявляє жодного клопотання щодо зменшення розміру належних до оплати судових витрат, звільнення від їх оплати повністю або частково або щодо відстрочення або розстрочення сплати судових витрат на визначений строк, так як прохальна частина позовної заяви містить лише посилання на незадовільний матеріальний стан ОСОБА_1
Згідно частини 1 ст.4 Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 8 Закону України "Про державний бюджет на 2016 рік" від 25.12.2015р. №928-VІІІ зафіксовано розмір мінімальної заробітної плати, який діє із 1 січня 2016 року в сумі 1378, 00 грн.
Розміри ставок судового збору встановлюються ст. 4 Закону України Про судовий збір.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 4 Закону У країни "Про судовий збір" - ставка судового збору за подання фізичною особою адміністративного позову немайного характеру становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (тобто із врахуванням положень Закону України "Про державний бюджет на 2016 рік" - 551, 20 грн.).
Згідно із приписами ч.3 ст. 6 Закону У країни "Про судовий збір" - у разі коли у позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З урахуванням вимог статті 6 Закону України "Про судовий збір" - з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо. (Згідно Довідки про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону У країни "Про судовий збір" , що затверджена постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 23.01.2015р. "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VІ "Про судовий збір").
Адміністративний позов ОСОБА_1 містить дві вимоги немайнового характеру, що звернені до суб'єктів владних поноважень
Отже, з урахуванням положень ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір за подання адміністративного позову із двома вимогами немайнового характеру становить - 1102, 40 грн.
Таким чином, недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання до суду позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог, передбачених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме - оригіналу позовної заяви із наданням її копій у відповідності до кількості осіб, що беруть участь у справі, а також шляхом надання документу про сплату судового збору (квитанції установи банку або відділення звязку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення) за подання адміністративного позову, що містить дві вимоги немайнового характеру у відповідності до Закону України Про судовий збір у розмірі 1102, 40 грн. за наступними розрахунковими реквізитами для перерахування судового збору:
Отримувач коштів: УДКСУ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська, 22030001, код ЄДРПОУ отримувача - 37989253, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО: 805012, рахунок отримувача - №31210206784008, код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Призначення платежу: Судовий збір, за позовом____ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду) 34824364.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що дана позовна заява не відповідає вимогам ст. ст. 105-107 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі викладеного, керуючись ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до секретаріату Уповноваженого Верховної ОСОБА_2 України з прав людини, уповноваженої Верховної ОСОБА_2 України з прав людини ОСОБА_3 про зобовязання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 30 травня 2016 р. для усунення недоліків шляхом надання до суду позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог, передбачених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме - оригіналу позовної заяви із наданням її копій у відповідності до кількості осіб, що беруть участь у справі, а також шляхом надання до суду документу про сплату судового збору за подання позовної заяви, що містить декілька вимог немайнового характеру у відповідності до Закону України Про судовий збір на суму 1102, 40 грн.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_2