УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2016 р.Справа № 820/11509/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.03.2016р. по справі № 820/11509/15
за позовом ПАТ "Харківський підшипниковий завод"
до СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС
про скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство "Харківський підшипниковий завод" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, в якому просить суд скасувати винесене 04.09.2015 Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби рішення №5/НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.03.2016 року адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" залишено без задоволення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, вважає рішення необґрунтованим , судом неповно з'ясовані обставини справи та невірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Посилається на те , що значною мірою заборгованість підприємства зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування утворилася внаслідок неправомірної бездіяльності Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби , оскільки бюджетне відшкодування за лютий 2015 р. мало бути зараховано на поточний рахунок підприємства не пізніше 01 червня 2015 р., а бюджетне відшкодування за березень 2015 р. мало бути зараховано на поточний рахунок підприємства не пізніше 01 липня 2015 р. , але станом на листопад 2015 року кошти у сумі 3 331 633 грн. на поточний рахунок підприємства так і не надходили, що безумовно є порушення норм чинного законодавства України. Апелянт не заперечує факту несвоєчасної сплати єдиного внеску, проте підприємство не згодне з періодом порушення. Враховуючи доводи апеляційної скарги просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.03.2016 р., прийняти нову постанову по справі, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС заперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги, вважає постанову суду першої інстанції правомірною, просить апеляційної інстанції апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів не задовольняє клопотання про відкладення розгляду справи, вважає можливим здійснити розгляд справи у відсутність у судовому засіданні представника позивача, оскільки обставини, зазначені для відкладення розгляду справи не підтверджені належними доказами.
Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що публічне акціонерне товариство "Харківський підшипниковий завод", зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, як суб'єкт господарювання - юридична особа 07.09.1994 року за № 14801070020000468 Виконавчим комітетом Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 05808853) (а.с. 8).
Основним видом діяльності за КВЕД - 28.15 виробництво підшипників, зубчастих передач, елементів механічних передач і приводів, що підтверджується випискою з ЄДРПОУ (а.с. 19).
З матеріалів справи вбачається, що 04.09.2015 відповідачем прийнято рішення № 5/НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с. 21).
Підставою для застосування до ПАТ "ОСОБА_1 ТА КО" штрафу та пені є частина 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до якої за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум та на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Позивач не погодившись з винесеним відповідачем рішенням оскаржив його до Міжрегіонального головного управління ДФС України (скарга від 17.09.15 за № 278/54)(а.с. 23) та Державної фіскальної служби (скарга від 21.10.2015 за № 386/54)(а.с. 31).
Рішенням Центрального офісу з обслуговування великих платників Міжрегіонального головного управління ДФС № 22828/10/28-10-10-4-33 від 07.10.2015, рішення СДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ДФС від 04.09.2015 № 5/НОМЕР_1 залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 26-30).
17.11.15р. рішенням Державної фіскальної служби України № 24426/6/99-99-10-01-07-25 залишено без змін рішення СДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ДФС та рішення офісу з обслуговування великих платників Міжрегіонального головного управління ДФС № 22828/10/28-10-10-4-33 від 07.10.2015 а скаргу без задоволення (а.с. 34-35).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є законним, при його прийнятті орган доходів і зборів діяв в межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволені позовних вимог , виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулює ОСОБА_2 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, визначаються виключно цим Законом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 4 вищевказаного Закону України платниками єдиного внеску є: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 зазначеного Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до вимог ч.8 ст.9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини 1 статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до вимог ч.4 ст.25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
На підставі вимог ч.10, 11, 14 ст.25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум, а також на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Порядок застосування фінансових санкцій встановлено Інструкцією Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України №455 від 09.09.2013 року (далі Інструкція).
Обрахування пені, що нараховується на суму недоїмки здійснюється за формулою, вказаною п.7.5 Інструкції.
Нарахування пені, відповідно до ч.13 ст.25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та п.7.6 Інструкції починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Матеріали справи свідчать, що підприємством позивача засобами електронного зв'язку було подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за квітень 2015 року. Згідно з даними, що містяться у Таблиці 1 до звіту, у рядку 8 підприємством самостійно визначено, що загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 2 107931,12 грн. Вказана сума повинна була бути сплаченою 21.05.2015 року.
Однак , станом на 21.05.2015р., згідно з інтегрованою карткою АТ «ХАРП» по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено , що підприємством не було сплачено суму єдиного внеску у розмірі 2 107 931,12 грн., чим порушено абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» .
В зв'язку з несплатою позивачем у визначений термін вказана сума позивачу виставлена вимога №Ю-96-25 від 14.01.2015 року про сплату боргу.
Вимога № Ю-96-25 від 07.07.2015 року була оскаржена у адміністративному порядку до вищестоящих органів. Рішенням про результати розгляду скарги МГУ ДФС - ЦО ОВП № 20475/10/28-10-10-4-33 від 20.08.2015 року було залишено в силі вимогу, а скаргу підприємства без задоволення,
Апелянт не заперечує факт несвоєчасної сплати єдиного внеску, оскільки позивач розраховував на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість та дані грошові суми ПАТ ХАРП планував перерахувати в рахунок погашення боргу по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
При цьому , обовязок щодо своєчасної сплати єдиного внеску покладено на позивача згідно Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким не передбачено право платника єдиного внеску не сплачувати самостійно нарахованих сум даного податку в строк у звязку з нездійсненням податковим органом своєчасного відшкодування сум податку на додану вартість.
З огляду на вищевикладене, враховуючи наявність у позивача обов'язку своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, колегія суддів приходить до висновку, що СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС було правомірно застосовано до позивача штрафні санкції та вірно нараховано пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо безпідставності , необґрунтованості позовних вимог та відмовив у задоволенні адміністративного позову .
Доводи апеляційної скарги є безпідставними , не впливають на правомірність висновків суду, оскільки дублюють обставини, викладені в позові, які були враховані судом при вирішення справи по суті, а відповідно і підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.03.2016р. по справі № 820/11509/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст ухвали виготовлений 30.05.2016 р.