Копія
Справа № 822/821/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:позивача, представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Сільського голови Берездівської сільської ради - ОСОБА_4 про визнання незаконним трактування запису в трудовій книжці, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Сільського голови Берездівської сільської ради - ОСОБА_4 в якому просить суд провести запис в його трудову книжку про звільнення відповідно до ст. 2 п. д., пп. 2.2.5., 2.26 Інструкції "Про порядок ведення трудових книжок працівників", стягнути з Берездівської сільської територіальної об'єднаної громади в особі її очільника ОСОБА_4, на мою користь заборгованість із невиплаченої середньої заробітної плати за період з 25.11.2015 року по 04.04.2016 року відповідно до п. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" №93-IV від 11.07.2002 року зі змінами і доповненнями в частині: неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного бюджету та моральну шкоду в сумі 15000 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що сільським головою Берездівської сільської ради ОСОБА_4 було невірно внесено запис в трудову книжку позивача про те що 24 листопада 2015 року повноваження секретаря сільської ради припинились. Також позивач не погоджується із датою припинення повноважень, зазначає, що трудову книжку не отримував в день звільнення. Вважає, що у зв'язку з незаконними діями відповідача йому була спричинена моральна шкода, тому вважає за необхідне стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду в розмірі 15000 грн.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги викладені у позовній заяві та просив задоволити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, в задоволенні просив відмовити в повному обсязі з підстав викладених в письмовому заперечені.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх єдності взаємному зв'язку та сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що з 03.03.2014 року згідно запису в трудовій книжці ОСОБА_3 рішенням сесії Сьомаківської сільської ради №1 від 03.03.2014 року його обрано секретарем Сьомаківської сільської ради.
09.06.2015 року рішенням п'ятдесят восьмої сесії Берездівської сільської ради проведено добровільне об'єднання територіальних громад, в тому числі і села Сьомаки, після чого рішенням сесії від 13.08.2015 року №19-33/2015 Хмельницької обласної ради затверджено Берездівську сільську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селі Берездів Славутського району.
24.11.2015 року рішенням першої сесії Берездівської сільської ради №8 від 24.11.2015 року припинено повноваження секретарів та голів сільських рад, які увійшли до складу Берездівської сільської ради, в тому числі і ОСОБА_3, який перебував на посаді секретаря Сьомаківської сільської ради. У зв'язку із чим до трудової книжки ОСОБА_3 і було внесено запис про те, що повноваження секретаря Сьомаківської сільської ради закінчились, та в цей же день сільським головою Берездівської сільської ради ОСОБА_4 в присутності колишнього голови Сьомаківської сільської ради ОСОБА_5 було вручено ОСОБА_3 трудову книжку, що підтверджується довідкою №04 від 25.04.2016 року про вручення трудової книжки засвідченою теперішнім старостою с. Сьомаки ОСОБА_5
29.12.2015 року ОСОБА_3 звернувся до Берездівського сільського голови ОСОБА_4 із письмовим зверненням в якому просив надати законодавчо обґрунтоване пояснення припинення нарахування та виплати йому середньомісячної заробітної плати після закінчення повноважень секретаря Сьомаківської сільської ради, а також копію рішення Берездівської сільської ради №8 від 24.11.2015 року в частині припинення повноважень секретаря Сьомаківської сільської ради з яким його не ознайомили. В цей же день ОСОБА_3 звернувся до голови ліквідаційної комісії Сьомаківської сільської ради ОСОБА_5 із зверненням в якому просив надати відомості, щодо дати передачі до Берездівської сільської обєднаної територіальної громади його особової справи.
11.01.2016 року ОСОБА_3 надано відповідь Берездівської сільської ради викладену в листі №05 від 11.01.2016 року, яким позивача повідомили про те, що надати як депутату попередню або рівноцінну роботу неможливо, однак згідно з Законом України №93 передбачається збереження на період працевлаштування, але не більше 6 місяців, середнього заробітку, яку ОСОБА_3 отримував на попередній посаді та зазначено перелік документів які необхідно подати для нарахування таких виплат.
Крім цього, Берездівською сільською радою зазначено, що виплата не здійснюється особам, які до обрання на посаду не працювали за трудовим договором.
25.01.2016 року ОСОБА_3 повторно звернувся до Берездівського сільського голови ОСОБА_4 із письмовим зверненням в якому зазначив, що він не задоволений попередньою відповіддю Берездівського сільського голови на своє звернення від 29.12.2015 року, так як в ній відсутні законодавчо обґрунтовані пояснення. Також зазначив, що не погоджується з тим, що у відповідача немає можливості надати йому попередню або рівноцінну роботу, та вказав, що у такому разі має право на виплату середньої заробітної плати, яку він отримував на виборній посаді у раді.
03.02.2016 року Берездівська сільська рада листом №30 надала відповідь на повторне звернення ОСОБА_3 від 25.01.2016 року в якому вказала, що у випадку добровільного об'єднання територіальних громад у день відкриття першої сесії новообраної ради (яка є адмінцентром ОТГ), припиняються повноваження органів місцевого самоврядування, які увійшли до складу ОТГ, та їх посадових осіб - сільських, селищних голів, секретарів та депутатів цих рад відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Та зазначила, що для збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування згідно ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у зв'язку з неможливістю працевлаштування за попереднім місцем роботи, колишній депутат має особисто подати до місцевої ради визначений перелік документів.
14.03.2016 року ОСОБА_3 подав заяву до сільського голови Берездівської сільської територіальної об'єднаної громади ОСОБА_4 з проханням звільнити його з роботи (в тому числі і від виконання обов'язків секретаря виконавчого комітету Сьомаківської сільської ради) відповідно з рішенням №8 першої сесії сьомого скликання Берездівської сільської територіальної об'єднаної громади, дотримуючись п.2 пп.2.3., 2.5., п.4 пп.4.1. "Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників". Провести виплати відповідно до п. 4 пп.4.1 "Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників" та в подальшому проводити виплати відповідно до п.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" №93-IV від 11.07.2002 року зі змінами і доповненнями.
В цей же день позивачем подано до сільського голови Берездівської сільської територіальної об'єднаної громади ОСОБА_4 ще одну заяву в якій ОСОБА_3 просить надати йому довідку про розмір середньомісячної заробітної плати за 2015 рік при виконанні ним обов'язків секретаря Сьомаківської сільської ради та довідку про невиплату середньомісячної заробітної плати після закінчення повноважень секретаря Сьомаківської сільської ради відповідно до рішення Берездівської сільської ради за період з 25.11.2015 року по 14.03.2016 року з зазначенням підстав таких невиплат.
16.03.2016 року Берездівська сільська рада листом №75/02-25 знову надала відповідь на звернення ОСОБА_3 в якому ще раз зауважила що у випадку добровільного об'єднання територіальних громад у день відкриття першої сесії новообраної ради (яка є адмінцентром ОТГ), припиняються повноваження органів місцевого самоврядування, які увійшли до складу ОТГ, та їх посадових осіб - сільських, селищних голів, секретарів та депутатів цих рад відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Та вкотре зазначила, що для збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування згідно ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у зв'язку з неможливістю працевлаштування за попереднім місцем роботи, колишній депутат має особисто подати до місцевої ради визначений перелік документів, який зазначений в даному листі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Тобто ОСОБА_3 був обраний секретарем ради на строк повноважень цієї ради.
Згідно до ч.2 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Частиною 2 ст. 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено, що повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Як встановлено судом перша сесія новообраної Берездівської сільської ради до складу якої увійшла Сьомаківська сільська рада відбулась 24.11.2015 року. Зазначена обставина сторонами не оспорюється. Таким чином, строк повноважень позивача як секретаря Сьомаківської сільської ради закінчився 24.11.2015 року, а тому на дату його звільнення з цієї посади, у відповідача були законні підстави для звільнення позивача у зв'язку із закінченням строку повноважень, на який він був обраний.
Згідно з частиною 5 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування" повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Так, згідно рішення першої сесії Берездівської сільської ради №8 від 24.11.2015 року припинено повноваження секретарів та голів сільських рад, які увійшли до складу Берездівської сільської ради, в тому числі і ОСОБА_3
Пунктом 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" на який у позивач вказує у своїй позовній заяві та листах до голови Берездівської сільської ради визначено, що депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
Судом встановлено, що у відповіді на звернення позивача з листом до голови Берездівської сільської ради було повідомлено про те, що надати йому як депутату попередню або рівноцінну роботу неможливо, проте позивача неодноразово було повідомлено листами про можливість збереження на період працевлаштування, але не більше 6 місяців, середнього заробітку, яку ОСОБА_3 отримував на попередній посаді та зазначено перелік документів які необхідно подати для нарахування таких виплат.
Оскільки законодавством не передбачено автоматичного нарахування депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення його повноважень збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування, а позивач не надав суду доказів звернення з відповідною заявою та додатками до неї для збереження йому на період працевлаштування середнього заробітку, тому позивачу і не було призначено таку виплату.
Крім цього, слід зазначити, що норма ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" встановлює право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади).
Колишній депутат місцевої ради для отримання середньої заробітної плати на час працевлаштування повинен надати до ради довідку про неможливість його працевлаштування підприємством, де він працював до обрання, на попередній або рівноцінній роботі (посаді) та трудову книжку. На підставі цього радою видається відповідне розпорядження.
Тобто у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців, у разі ж коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді не перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду, зазначені вище гарантії на нього не поширюються.
Судом встановлено, що до обрання на посаду секретаря Сьомаківської сільської ради ОСОБА_3 згідно запису в його трудовій книжці перебував на обліку в Славутському МРЦ зайнятості, тобто не перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією), а тому визначені ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" гарантії на нього не поширюються.
Суд також не приймає до уваги твердження позивача щодо невидачі йому у день звільнення трудової книжки, оскільки позивач не надав суду жодних доказів в підтвердження зазначених обставин. Крім цього відповідно до довідки №04 від 25.04.2016 року засвідченою теперішнім старостою с. Сьомаки ОСОБА_5 зазначено, що ОСОБА_3 отримав трудову книжку від голови Берездівської сільської ради ОСОБА_4 в день його звільнення в приміщенні Сьомаківської сільської ради.
Щодо твердження позивача про невідповідність запису про закінчення повноважень старости Сьомаківської сільської ради в його трудовій книжці до Інструкції "Про порядок ведення трудових книжок працівників" суд зазначає наступне.
Як зазначає відповідач, з Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України до Берездівської сільської ради надходили посібники пов'язані з процедурою реорганізації органів місцевого самоврядування після добровільного об'єднання територіальних громад в яких було представлено форми записів в трудових книжках.
Так, згідно Порядку ведення трудових книжок посадових осіб місцевого самоврядування та методичних рекомендацій до них визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження, рішення).
У разі закінчення строку повноважень у трудовій книжці секретаря сільської, селищної, міської ради робиться запис: «Звільнений у звязку із закінченням строку повноважень, частина перша статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення сесії ради, його дата і номер, та розпорядження голови, його дата і номер, порядковий номер запису.
Отже, звільнення зазначених осіб відбувається в день закінчення строку їх повноважень відповідно до вказаних норм незалежно від того, чи перебувають вони на лікарняному або у відпустці, оскільки підставою їх звільнення є визначений спеціальним законом юридичний факт щодо набуття повноважень на зазначених посадах іншими особами.
Щодо позовної вимоги про стягнення моральної шкоди, суд зазначає, що оскільки під час розгляду справи не встановлено протиправності дій зі сторони відповідача, то і вимога позивача про стягнення моральної шкоди є безпідставною та не обґрунтованою, а тому у задоволені вимоги про стягнення моральної шкоди слід відмовити.
Згідно ст.19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про те, що Сільським головою Берездівської сільської ради - ОСОБА_4 в межах його повноважень у строки та відповідно до вимог чинного законодавства України звільнено ОСОБА_3 із займаної ним посади секретаря Сьомаківської сільської ради у зв'язку із закінченням повноважень на підставі ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 2 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та рішення Берездівської сільської ради №8 від 24.11.2015 року про що і було здійснено відповідний запис до трудової книжки позивача, відтак суд вважає що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 слід відмовити.
З урахуванням положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 76, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Сільського голови Берездівської сільської ради - ОСОБА_4 про визнання незаконним трактування запису в трудовій книжці, виплати коштів та моральної шкоди - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 30 травня 2016 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1