Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
26 травня 2016 р. № 820/15904/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Зінченка А.В.,
при секретарі Кікоян Г.О.
за участі представників сторін:
позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за позовом Публічного акціонерного товариства Харківський завод "Оргтехніка" до Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області про скасування розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство Харківський завод "Оргтехніка", звернувся до Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, в якому просить суд скасувати п. 1.1., 1.2., 1.3. розпорядження про усунення порушень санітарного законодавства № 48 від 29.07.2014 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 25.07.2014 р. заступником начальника відділу санітарного нагляду Управління організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області було складено Акт перевірки дотримання санітарного законодавства щодо проведеної перевірки ПАТ Харківський завод Оргтехніка. 29.07.2014 р. заступником президента з питань ОП та ОНС було надано мотивовані заперечення стосовно виявлених порушень пп. 2.1.2, 2.1.6, 2.1.7 ДПС 2.2.7.029-99, зазначених в акті перевірки. Однак, не зважаючи на надані заперечення заступником головного державного санітарного лікаря Харківської області 29.07.2014 р. було винесено розпорядження про усунення порушень санітарного законодавства № 48 від 29.07.2014 р. Позивач вважає, що п. 1.1., 1.2., 1.3. розпорядження є незаконними та необґрунтованими, в зв'язку з чим такими, що підлягають скасуванню.
Представник відповідача в наданих до суду запереченнях проти позову заперечував, посилаючись на те, що під час проведення планової перевірки санітарного законодавства ПАТ Харківський завод Оргтехніка було встановлено порушення ДСанПіН 2.2.7.029-99 Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення. В результаті виявлених порушень санітарного законодавства, заступником головного державного санітарного лікаря Харківської області ОСОБА_3 було винесене розпорядження про усунення порушень санітарного законодавства від 29.07.2014 №48. Відповідач вважає оскаржуване розпорядження прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, доводи та обґрунтування, зазначені позивачем, не вказують на наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2014 року, адміністративний позов Публічного акціонерного товариства Харківський завод "Оргтехніка" до Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області про часткове скасування розпорядження задоволено. Скасовано п. 1.1., п.1.2, п.1.3 Розпорядження Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області про усунення порушень санітарного законодавства № 48 від 29.07.2014 р.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.03.2016 року касаційну скаргу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області задоволено частково. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2014 року скасовано; справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2016 року прийнято до провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Харківський завод "Оргтехніка" до Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області про скасування розпорядження та призначено справу до розгляду.
Представники позивача в судове засідання прибули, підтримали позовні вимоги в повному обсязі, просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду подав заяву, в якій просив суд розглядати справу без участі представника відповідача.
Вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що 25.07.2014 року на підставі Наказу № 367 від 10.06.2014 р. та направлення на перевірку № 353 від 02.07.2014 р. Головним управлінням Держсанепідслужби у Харківській області проведена планова перевірка ПАТ Харківський завод Оргтехніка, а саме: адміністративно-побутових приміщень, транспортну дільницю, енерго-ремонтну службу (м. Харків, пр. Гагаріна, 20) ливарно-складального цеху (майданчик №2, м. Харків, пров. Серіковський, 1-А)
За результатами зазначеної перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах ПАТ Харківський завод Оргтехніка, яким встановлені порушення ДСанПіН 2.2.7.029-99 Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення.
На підставі даного акту 29.07.2014 року відповідачем винесено Розпорядження про усунення порушень санітарного законодавства № 48, яким зобов'язано ПАТ Харківський завод Оргтехніка, зокрема, забезпечити виконання наступних заходів: п. 1.1. скласти спеціальні паспорти на кожне місце зберігання відходів згідно з вимогами п.2.1.2 ДСП 2.2.7.029-99 Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоровя населення; п.1.2. забезпечити проведення лабораторного контролю за станом навколишнього середовища в районі розміщення місць зберігання відходів на майданчику № 2 по пров. Серіковський, 1-А, відповідно до п.2.1.6 ДСП 2.2.7.029-99 Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоровя населення. Періодичність контролю, місця виміру і перелік шкідливих речовин, які контролюються, узгодити з Харківським міським управлінням Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області; п.1.3. Розробити та узгодити з Харківським міським управлінням з ХМУГУ Держсанепідслужби України інструкції стосовно видалення і способу знешкодження токсичних промислових відходів згідно з вимогами п.2.1.6 ДСП 2.2.7.029-99 Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоровя населення.
Так, правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначає Закон України від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР Про відходи (далі Закон № 187/98-ВР, в редакції періоду спірних правовідносин).
За визначенням статті 1 Закону № 187/98-ВР відходи будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Виробник відходів фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів. Зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення). Розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.
У відповідності до частини 1 статті 13 Закону № 187/98-ВР суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Статтею 17 цього ж Закону встановлено обовязки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами, зокрема згідно з пунктами а), в), г), д), є), з), и), ї), т) частини 1 цієї статті вони зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи; виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Крім того, за правилами частин 1, 2 статті 26 Закону № 187/98-ВР державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Наведені приписи законодавства у сфері поводження з відходами знайшли своє відображення у Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 1999 року № 2034 (далі Порядок № 2034), а також ДСанПіН 2.2.7.029 99.
За визначенням ДСанПіН 2.2.7.029 99 промисловими відходами сфер виробництва називаються побічні продукти, що отримані на всіх технологічних етапах виробництва основного продукту та не використовуються як вторинна сировина на даному підприємстві.
У Пункті 1.1 ДСанПіН 2.2.7.029 99 також зазначено, що до промислових відходів відносяться відходи сфер виробництва та сфер споживання. Серед них найбільшу небезпеку для довкілля і здоров'я населення становлять неутилізовані токсичні промислові відходи.
Пункт 2.1.1 вищевказаних норм і правил передбачає, що кожне промислове підприємство повинне розробити інструкцію та план заходів щодо збирання і тимчасового розміщення (зберігання) промислових відходів на промислових майданчиках відповідно I, II та III класів небезпеки. Відходи в міру їх накопичення збирають у тару, призначену для кожного класу з дотриманням правил безпеки, а потім доставляють для тимчасового зберігання на промисловий майданчик (цех, ділянка, склад) і залишають на відведеному місці для подальшого перевезення на об'єкти утилізації, місця знешкодження або захоронення.
В свою чергу, пунктами 2.1.2, 2.1.6 і 2.1.7 ДСанПіН 2.2.7.029 99, про порушення яких ідеться у спірному розпорядженні, встановлено, що на кожне місце (об'єкт) зберігання відходів повинен бути складений спеціальний паспорт, у якому зазначаються технічні характеристики місця, найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць (об'єктів).
Лабораторний контроль за станом навколишнього середовища в районі розміщення майданчиків (місць) зберігання відходів здійснюється постійно відомчими санітарно-промисловими лабораторіями підприємства і періодично державними органами санітарно-епідеміологічної служби, водного нагляду, екологічної безпеки з використанням стандартизованих методик визначення шкідливих речовин у повітрі, воді та ґрунті: Періодичність контролю, місця виміру і перелік шкідливих речовин, які контролюються, узгоджуються з місцевими органами самоврядування, державною санітарно-епідеміологічною та іншими контролюючими службами.
На підприємствах, де утворюються відходи, повинні бути розроблені, узгоджені з місцевими органами самоврядування, державної санітарно-епідеміологічної служби та екологічної безпеки і затверджені інструкції стосовно видалення і способу знешкодження токсичних промислових відходів.
Зазначені вимоги санітарного законодавства узгоджуються з положеннями Порядку № 2034, який встановлює єдині правила ведення державного обліку та паспортизації відходів, дія яких поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, діяльність яких пов'язана з утворенням відходів та здійсненням операцій поводження з ними (далі - підприємства).
Абзацом 1 пункту 4 згаданого Порядку передбачено, що первинний облік відходів ведуть підприємства відповідно до типових форм первинної облікової документації (картки, журнали, анкети) з використанням технологічної, нормативно-технічної, планово-економічної, бухгалтерської та іншої документації. Відомості для первинного обліку відходів, що заносяться до зазначених документів, обумовлюються системою показників, необхідних для заповнення форм державної статистичної звітності та ведення паспорта відходів.
Водночас, у відповідності до пункту 9 Порядку № 2034 паспортизація відходів ведеться підприємствами з метою їх вичерпної ідентифікації та визначення оптимальних шляхів поводження з ними.
Паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 Класифікатор відходів.
Форми паспортів відходів та інструкції щодо їх ведення розробляються Мінекобезпеки за участю інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади і затверджуються ним за погодженням з МОЗ.
Суд зазначає, що згідно наявної в матеріалах справи виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців основним видом економічної діяльності ПАТ Харківський завод Оргтехніка є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Отже, ПАТ Харківський завод Оргтехніка не здійснює діяльності, повязаної з поводженням з відходами, не займається зберіганням відходів, спеціально відведених місць чи об'єктів (місць розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо) не має.
Вказані дії в розумінні Закону України Про відходи здійснюються іншим субєктом господарювання Товариством з обмеженою відповідальністю ЄДИНІ ЕКОЛОГІЧНІ СИСТЕМИ на підставі договору №1217/5У від 17.12.2013 р. та ліцензій на поводження з небезпечними відходами, які надають такому субєкту повноваження здійснювати поводження з відходами.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивач не здійснює діяльності повязаної з поводженням з відходами, не займається зберіганням відходів, та не має спеціальних місць зберігання відходів, у зв'язку з чим у нього немає підстав складати паспорти на кожне місце зберігання відходів, здійснювати лабораторний контроль за станом навколишнього середовища в районі місць зберігання відходів, узгоджувати з територіальним органом Держсанепідслужби періодичність контролю, місця виміру та перелік шкідливих речовин, а тому, суд дійшов висновку, що пункти 1.1., 1.2., 1.3. розпорядження є безпідставними та підлягають скасуванню.
Суд зазначає, що частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами.
А згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно зясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного звязку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 159, 160 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства Харківський завод "Оргтехніка" до Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області про скасування розпорядження задовольнити.
Скасувати п. 1.1., п.1.2, п.1.3 Розпорядження Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області про усунення порушень санітарного законодавства № 48 від 29.07.2014 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 31 травня 2016 року.
Суддя А.В. Зінченко