12.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 травня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/486/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Національної поліції у Луганській області, про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,-
ВСТАНОВИВ:
18 травня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому позивач зазначила, що з 24.09.1993 по 06.11.2015 проходила службу в органах внутрішніх справ. Згідно довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України позивач в період з 12.06.2014 по 06.11.2015 дійсно фактично безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Відповідно до довідки Старобільського районного відділу ГУМВС України у Луганській області № 2723/1111/43-2016 від 06.05.2016 з червня по грудень 2014 року позивачу не нараховувалась та не виплачувалась винагорода за участь в АТО. Таким чином, відповідачем в порушення п. 2 постанови КМУ № 158 від 04.06.2014 не нараховано та не сплачено за вказаний період ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в АТО в сумі 38596,13 грн.
На підставі викладеного позивач просив стягнути з Ліквідаційної комісії Старобільського районного відділу ГУМВС України у Луганській області за період з 12 червня по грудень 2014 кошти в сумі 38596,13 грн, як винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції.
У судове засідання позивач не прибула, надала заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача до суду не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення, у яких вказав, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 позивач включена до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення у період часу з 12.06.2014. Виплата винагороди за 2015 рік позивачу здійснена у 2015 році. Виплата винагороди за 2014 рік не здійснювалась, оскільки наказ АТЦ при СБУ від 03.06.2015 № 154 видано по закінченню бюджетного періоду, а тому ГУМВСУ було позбавлено можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за період з червня по грудень 2014 року. Розрахунок який здійснений позивачем, з урахуванням лікарняних, відпусток Старобільський районний відділ ГУМВС України у Луганській області вважає вірним. На підставі викладеного, відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 15).
Враховуючи положення пункту 6 статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24.09.1993 по 06.11.2015 проходила службу в ОВС України. З 24.12.2012 по 06.11.2015 перебувала на посаді першого заступника начальника Старобільського районного відділу начальника слідчого відділення Старобільського РВ ГУМВС України в Луганській області.
Відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (по стройовій частині) від 07.06.2015 № 158 підполковника міліції ОСОБА_1, першого заступника начальника Старобільського районного відділу начальника слідчого відділення Старобільського РВ ГУМВС України в Луганській області включено до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпечення її проведення з 12.06.2014 (а.с. 19-21).
Відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (по стройовій частині) від 07.11.2015 № 321 підполковника міліції ОСОБА_1, першого заступника начальника Старобільського районного відділу начальника слідчого відділення Старобільського РВ ГУМВС України в Луганській області з 07.11.2015 виключено зі складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпечення її проведення (а.с. 22-24).
Наказом начальника Головного управління МВС України у Луганській області від 06.11.2015 № 399о/с ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ за п. 64 з Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади(установи, організації). (а.с. 5).
Відповідно до наказу РВ № 23 від 07.08.2014 у період з 07.08.2014 по 13.08.2014 та наказу № 27 РВ від 07.11.2014 у період з 07.11.2014 по 09.11.2014 ОСОБА_1 перебувала у черговій відпустці (а.с. 9).
Згідно довідки від 06.05.2016 № 2723/111/43-2016, виданої Ліквідаційною комісією Старобільського районного відділу Головного управління МВС України у Луганській області, грошове забезпечення позивача у червні 2014 року становило 5492,82 грн, у липні 2014 року - 6125,63 грн, у серпні 2014 року 6125,63 грн, у вересні 2014 року 6125,63 грн, у жовтні 2014 року 6125,63 грн, у листопаді 2014 року 6075,00 грн, у грудні 2014 року - 6530,63 грн. (а.с. 7). Грошове забезпечення позивачу за вказані місяці сплачено, однак не сплачена винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції.
Згідно із інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Старобільський районний відділ Головного управління МВС України у Луганській області з 09.11.2015 перебуває у стані припинення за рішенням засновників. (а.с. 28).
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про міліцію" форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
У відповідності до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
На виконання Постанови КМУ № 158 від 04.06.2014 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ № 719 від 23 липня 2014 року, яким передбачено виплачувати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, починаючи з 01 травня 2014 року, винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень у розрахунку на місяць. Обчислення цієї винагороди здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення або заробітної плати (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди) за займаною особою вказаних вище категорій штатною посадою (останньою займаною штатною посадою) на час участі в зазначених операціях і заходах. Винагороду виплачувати за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників)), начальників органів внутрішніх справ.
З системного аналізу наведених вище нормативних актів (Постанови КМУ № 158 та Наказу МВС України № 719), з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у контексті п. 2 Постанови № 158, можна дійти висновку, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн. При цьому, враховуючи положення Наказу № 719, обчислення цієї винагороди здійснюється з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі. Зазначеним наказом передбачено виплата винагороди за минулий період без будь-яких обмежень.
Згідно довідки від 06.05.2016 № 2723/111/43-2016, виданої Ліквідаційною комісією Старобільського районного відділу Головного управління МВС України у Луганській області, грошове забезпечення позивача у червні 2014 року становило 5492,82 грн, у липні 2014 року - 6125,63 грн, у серпні 2014 року 6125,63 грн, у вересні 2014 року 6125,63 грн, у жовтні 2014 року 6125,63 грн, у листопаді 2014 року 6075,00 грн, у грудні 2014 року 6530,63 грн.
Відповідно до наказу РВ № 23 від 07.08.2014 у період з 07.08.2014 по 13.08.2014 та наказу № 27 РВ від 07.11.2014 у період з 07.11.2014 по 09.11.2014 ОСОБА_1 перебувала у черговій відпустці.
Враховуючи, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 ОСОБА_1 залучено до безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Луганської області з 12.06.2014, а тому винагорода позивачу за участь в Антитерористичної операції повинна була сплачуватись з вказаного періоду.
Таким чином, враховуючи перебування позивача у відпустках розмір винагороди за безпосередню участь в АТО, яка підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 за 2014 рік повинна становити за червень 2014 року (з 12.06.2014) 3478,71 грн, за липень 2014 року 6125,63 грн, за серпень 2014 року, з урахуванням перебування 7 діб у відпустці, - 4742,40 грн, ( 6125,37 грн (сума грошового забезпечення за серпень 2014 року) : 31 добу = 197,60 грн (добові) х 24 доби = 4742,40 грн), за вересень 2014 року 6125,63 грн, за жовтень 2014 року 6125,63 грн, за листопад 2014 року, з урахуванням перебування 3 діб у відпустці, - 5467,50 грн, (6075,00 грн (сума грошового забезпечення за листопад 2014 року) : 30 добу = 202,50 грн (добові) х 27 діб = 5467,50 грн) за грудень 2014 року - 6530,63 грн, а всього за 2014 рік 38596,13 грн.
У запереченнях відповідач зазначає, що наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 виданий по закінченню бюджетного періоду, а тому відповідач у справі був позбавлений можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за спірний період.
Згідно частини 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
При розгляді справи "Кечко проти України" (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 "Бурдов проти Росії").
Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
З урахуванням наведеного суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача винагороди за безпосередню участь в Антитерористичної операції за червень (з 12.06.2014) 3478,71 грн за липень 2014 року - 6125,63 грн за серпень 2014 року 4742,40 грн за вересень 2014 року 6125,63 грн за жовтень 2014 року 6125,63 грн за листопад 2014 року 5467,50 грн за грудень 2014 року 6530,63 грн, а всього за 2014 рік 38596,13 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 № 3674-VI розподіл судових витрат між сторонами відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України не проводиться.
Керуючись статтями 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Стягнути зі Старобільського районного відділу Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (ЄДРПОУ 08670935, адреса: 92700, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Айдарська, 20) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса: 92700, Луганська область м. Старобільськ, кв. ОСОБА_2, б. 4, кв.9), винагороду за безпосередню участь в антитерористичних операціях в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення за червень (з 12.06.2014) 3478,71 грн, за липень 2014 року - 6125,63 грн, за серпень 2014 року 4742,40 грн, за вересень 2014 року 6125,63 грн, за жовтень 2014 року 6125,63 грн, за листопад 2014 року 5467,50 грн, за грудень 2014 року 6530,63 грн, а всього у розмірі 38596,13 грн (тридцять вісім тисяч пятсот девяносто шість гривень 13 копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_3