Ухвала суду № 58011797, 30.05.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2016
Номер справи
805/1449/16-а
Номер документу
58011797
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

30 травня 2016 року Справа № 805/1449/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., розглянувши матеріали адміністративного позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Жовтневе до Марїнського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про скасування постанов та скасування заходів примусового виконання, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Жовтневе, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Марїнського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови № б/н від 15 березня 2016 року та шести постанов № б/н від 1 березня 2016 року про відкриття виконавчих проваджень та скасування всіх заходів примусового виконання.

Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.

Відповідно до ч. 3 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви зясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.

Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України Про судовий збір.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Законом України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України Про державний бюджет України на 2016 рік від 25 грудня 2015 року № 928-VIII з 1 січня 2016 року мінімальна заробітна плата встановлена у місячному розмірі 1 378,00 грн.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру субєктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України Про судовий збір у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Як вбачається з матеріалів позову, позивачем заявлено позовні вимоги, зокрема, про скасування семи постанов.

Враховуючи наведене, за подання позовних вимог про скасування кожної з вказаних постанов позивачем має бути сплачено по 1 378,00 грн, що у загальній сумі складає 9 646,00 грн.

В порушення вказаних норм позивачем сплачено судовий збір у сумі 1 378,00 грн за подання лише однієї позовної вимоги немайнового характеру.

Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач: Словянське УК/м. Словянськ/22030101, Р/р 31214206784075, ОСОБА_1 отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО банку: 834016, Код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, Призначення платежу - судовий збір за позовом (реквізити позивача), Донецький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35099148.

Крім цього, в позові викладено позовні вимоги про скасування всіх заходів примусового виконання, з приводу чого суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього.

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження» заходами примусового виконання рішень є: звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб; звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника; вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні; інші заходи, передбачені рішенням.

Відповідно до п.п. 1.5 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 2 квітня 2012 року № 512/5, під час здійснення виконавчого провадження державний виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня чи до суду. Боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключно в судовому порядку.

З системного аналізу вказаних норм вбачається, що адміністративний позов може містити вимоги про оскарження конкретних дій та рішень державного виконавця, зокрема, постанов державного виконавця, на підставі яких до боржника застосовуються певні заходи виконавчого примусу, або дій державного виконавця з приводу прийняття постанов щодо застосування до боржника заходів примусового виконання виконавчого документа.

Отже, позивачу необхідно уточнити позовні вимоги в частині вимог про «скасування всіх заходів примусового виконання», конкретизувавши, по-перше, предмет оскарження (постанова або дії з приводу прийняття цієї постанови), по-друге, номери та дати постанов, з приводу прийняття яких відповідачем подано цей позов. Враховуючи уточнені позовні вимоги позивач також має сплатити судовий збір за наведеними вище реквізитами у розмірі, передбаченому Законом України Про судовий збір.

Також суд зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

В порушення вказаних вимог КАС України позивачем не в повній мірі викладено обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та не чітко викладено зміст самих позовних вимог (зокрема, не зазначено номери виконаних проваджень, в межах яких прийняті спірні постанови та вжиті заходи примусового виконання рішень; не зазначено чи звертався позивач до АТ «ОСОБА_1 Аваль» із запитом про номер постанови, якою накладено арешт на кошти товариства (зазначений номер постанови має відповідати номеру виконавчого провадження, в межах якої прийнято цю постанову); чи звертався позивач із запитом до відповідача щодо руху даного виконавчого провадження (або виконавчих проваджень) коли відкрито, які дії виконувались задля виконання виконавчих проваджень, чи є вони закінченими та інше; з якого саме джерела позивачу стало відомо про відкриття стосовно нього шістьох виконавчих проваджень; про що є спірна постанова відповідача № б/н від 15 березня 2016 року, враховуючи, що у адміністративному позові позивач зазначає, що арешт накладений постановою державного виконавця Кущій К.С. від 12 квітня 2016 року та інше).

Крім цього, товариством додано до позову лише витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо юридичної особи позивача (на підтвердження процесуальної дієздатності позивача) та протокол від 9 липня 2014 року № б/н загальних зборів учасників юридичної особи позивача (на підтвердження повноважень особи, що підписала позовну заяву), втім, не додано жодних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги та не зазначено про неможливість їх надати.

Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається, зокрема, її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.

Враховуючи вказану норму КАС України, позивачу, у разі уточнення позовної заяви, необхідно надати суду її копії та доданих до неї документів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Згідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

На підставі наведеного, позивачу необхідно надати суду докази на підтвердження своєчасності звернення до суду із даним позовом (відомості щодо дати, коли позивач дізнався про порушення своїх прав) та докази на підтвердження поважності причин пропуску зазначеного строку (у випадку такого пропуску), враховуючи, що до Донецького окружного адміністративного суду товариство звернулось із даним позовом 25 травня 2016 року.

Також до наданого суду позову позивачем додано клопотання про його забезпечення шляхом зупинення на час розгляду справи по суті виконання виконавчих проваджень.

Відповідно до ч. 1 ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Згідно пп. 6 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову встановлюється судовий збір у розмірі 0,3 розміру мінімальної заробітної плати.

Як вбачається з доданих до позову матеріалів позивачем судовий збір за подання клопотання про забезпечення цього позову шляхом зупинення виконавчого провадження не сплачено (413,40 грн), як і не конкретизовано - яке саме виконавче провадження (або виконавчі провадженні) позивач просить суд зупинити.

Відповідно до пунктів 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються, крім іншого, ім'я (найменування) позивача та відповідача, їх поштові адреси, а також номери засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є.

Позивачем серед реквізитів осіб, що беруть участь у справі, не зазначено ані номерів телефонного звязку, ані адрес електронної пошти та не зазначені причини неповідомлення таких реквізитів.

Суддя наголошує, що відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Статтею 38 КАС України передбачено надіслання тексту повісток особам, що беруть участь у справі, електронною поштою (факсом) у разі відсутності їх заперечень щодо цього, а також виклик осіб до суду шляхом надіслання телефонограми.

Вищевказане у значній мірі впливає на дотримання судом строків розгляду справи, передбачених ст. 122 цього Кодексу, оскільки значно полегшує забезпечення вчасного отримання особами викликів до суду.

Відповідно до ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу по залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Зважаючи на вищевикладене під час усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно: уточнити позовні вимоги, зазначивши - в межах яких виконавчих провадженнях прийняті спірні постанови та вжиті заходи примусового виконання виконавчих документів; уточнити позовні вимоги в частині вимог про скасування всіх заходів примусового виконання, конкретизувавши, по-перше, предмет оскарження (постанова державного виконавця або дії державного виконавця з приводу прийняття цієї постанови), по-друге, номери та дати постанов, з приводу прийняття яких відповідачем подано цей позов; враховуючи уточнені позовні вимоги - сплатити судовий збір за наведеними вище реквізитами у передбаченому Законом України Про судовий збір розмірі; надати докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача або зазначити про неможливість їх надання; у разі уточнення позовної заяви - надати суду копії уточненої позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб; надати суду належний документ про сплату судового збору за подання даної позовної заяви (по 1 378,00 грн за подання кожної з позовних вимог немайнового характеру) з урахуванням уточнень позовних вимог (у разі таких уточнень) та за подання клопотання про забезпечення позову (413,40 грн); уточнити - яке саме виконавче провадження (або виконавчі провадження) позивач просить суд зупинити у якості вжиття заходів забезпечення позову; надати суду докази на підтвердження своєчасності звернення до суду із даним позовом (повідомити дати, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, та докази на підтвердження зазначеного) або докази на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом (у випадку такого пропуску); повідомити суду номери телефонного звязку та адреси електронної пошти осіб, які беруть участь у справі або зазначити причини неповідомлення таких реквізитів.

Тобто, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 106 КАС України.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 2, 17, 99, 100, 105-106, 108, 160, 165, 181, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

У Х В А Л И В:

Позовну заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Жовтневе до Марїнського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови та шести постанов про відкриття виконавчих проваджень та скасування всіх заходів примусового виконання залишити без руху.

Надати позивачу термін до 1 липня 2016 року, впродовж якого позивачу необхідно: уточнити позовні вимоги, зазначивши - в межах яких виконавчих провадженнях прийняті спірні постанови та вжиті заходи примусового виконання виконавчих документів; уточнити позовні вимоги в частині вимог про скасування всіх заходів примусового виконання, конкретизувавши, по-перше, предмет оскарження (постанова державного виконавця або дії державного виконавця з приводу прийняття цієї постанови), по-друге, номери та дати постанов, з приводу прийняття яких відповідачем подано цей позов; враховуючи уточнені позовні вимоги - сплатити судовий збір за наведеними вище реквізитами у передбаченому Законом України Про судовий збір розмірі; надати докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача або зазначити про неможливість їх надання; у разі уточнення позовної заяви - надати суду копії уточненої позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб; надати суду належний документ про сплату судового збору за подання даної позовної заяви (по 1 378,00 грн за подання кожної з позовних вимог немайнового характеру) з урахуванням уточнень позовних вимог (у разі таких уточнень) та за подання клопотання про забезпечення позову (413,40 грн); уточнити - яке саме виконавче провадження (або виконавчі провадження) позивач просить суд зупинити у якості вжиття заходів забезпечення позову; надати суду докази на підтвердження своєчасності звернення до суду із даним позовом (повідомити дати, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, та докази на підтвердження зазначеного) або докази на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом (у випадку такого пропуску); повідомити суду номери телефонного звязку та адреси електронної пошти осіб, які беруть участь у справі або зазначити причини неповідомлення таких реквізитів.

Роз'яснити позивачу, що при усуненні недоліків в наданий судом строк позовна заява буде вважатись поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

В разі невиконання вимог ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до цієї ухвали, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.

Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадження або без виклику особу яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Волгіна Н.П.