ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2016 року Житомир справа № 806/561/16
категорія 11.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Токаревої М.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Словечанської сільської ради Овруцького району до управління державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області третя особа: управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Словечанська сільська рада Овруцького району Житомирської області звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позовних вимог, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, зазначив, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.07.2011 по справі №0670/4711/11 було стягнуто з Словечанської сільської ради Овруцького району на користь управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 20.07.2009 р. по 01.04.2011 р. в загальній сумі 69141,24 грн., в тому числі: заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 61067,92 грн., фінансові санкції в сумі 5811,72 грн. та пеня в сумі 2261,60 грн. Після набрання вказаним судовим рішенням законної сили управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі 22.03.2012 було отримано виконавчий лист №1111/12 та звернуто його до виконання до управління державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області у відповідності до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Позивач вказує, що на підставі зазначеного виконавчого листа 30.03.2016 були арештовані рахунки сільської ради (перестали проводити платежі), що призвело до того, що життєдіяльність сільської ради повністю була паралізована. Позивач просить зобов’язати управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області застосувати до позивача п.33 "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржника" затвердженого Постановою КМУ №845 від 03.08.2011 та відновити проведення платежів по всіх рахунках Словечанської сільської ради.
Представник позивача просив справу розглянути у порядку письмового провадження.
Представник відповідача також просив справу розглянути у порядку письмового провадження, подав до суду письмові заперечення у яких просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи до суду не прибув, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи щодо причин неявки суд не повідомив.
У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.07.2011 по справі №0670/4711/11 було стягнуто з Словечанської сільської ради Овруцького району на користь управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 20.07.2009 р. по 01.04.2011 р. в загальній сумі 69141,24 грн., в тому числі: заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 61067,92 грн., фінансові санкції в сумі 5811,72 грн. та пеня в сумі 2261,60 грн. Після набрання вказаним судовим рішенням законної сили управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі 22.03.2012 було отримано виконавчий лист №1111/12 та звернуто його до виконання до управління державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області у відповідності до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Спірні правовідносини регулюються Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженим Постановою КМУ М845 від 03.08.2011 ( далі Постанова КМ України №845, Порядок) та Порядком реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 309 від 02.03.2012 року (далі Порядок реєстрації).
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначений Порядком, затвердженим Постанова КМ України №845 ( далі Порядок).
За приписами абз.2 п.2 Порядку боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства .
Згідно з п.3. Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п.п.2 п.4. Порядку органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.
Приписами п.5 Порядку визначено, що під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право: вимагати від боржників вжиття ними заходів до виконання виконавчих документів та за результатами їх виконання; відкладати, зупиняти безспірне списання коштів і їх перерахування стягувачам у випадках, передбачених законом та цим Порядком; вживати інших заходів до виконання виконавчих документів.
У відповідності з п. 28 Порядку орган Казначейства протягом трьох робочих днів після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету і рахунки боржника, з яких проводиться безспірне списання коштів.
З дня визначення таких кодів та рахунків орган Казначейства повідомляє боржникові про здійснення безспірного списання коштів з його рахунків.
У повідомленні також зазначаються строк подання боржником інформації, пов'язаної з виконанням рішення про стягнення коштів, який не може перевищувати п'яти робочих днів з дати надходження повідомлення, та відомості про не проведення органом Казначейства платежів за платіжними дорученнями боржника.
У відповідності з п. 29 Порядку у разі недостатності поданих документів для визначення кодів програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства у робочий день, що настає після закінчення строку, зазначеного у пункті 28 цього Порядку, надсилає до боржника запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді.
На виконання вимог Порядку 31.03.2016 Орган Казначейської служби направив на адресу Словечанської сільської ради лист №02-08/821 про те що у зв’язку з надходженням виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду №1111/12 від 22.03.2012 управління просить повідомити КТКВК та КЕКВ за яким слід проводити стягнення за вищевказаним виконавчим листом на надати інформацію, пов’язану з виконанням рішення суду в строк до 04.04.2016.
Крім того, було повідомлено, що відповідно до п. 30 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників та у зв’язку із встановленням даних кодів тимчасової класифікації та кредитування місцевих бюджетів та економічної класифікації видатків бюджету платежі за платіжними дорученнями Словечанської сільської ради за всіма КТКВК та КЕКВ, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України не проводяться.
Як з’ясовано судом позивач КТКВК та КЕКВ за яким слід проводити стягнення за вищевказаним виконавчим листом відповідачу не надав, вважаючи, що таке стягнення незаконне.
Із заперечень відповідача вбачається, що казначейство не арештовувало рахунки сільської ради, а лише було зупинено операції з бюджетними коштами.
Що стосується посилання позивача на п.33 Порядку, то суд з цього приводу зазначає наступне.
За приписами п. 33 Порядку визначено, що у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.
Системний аналіз наведеної норми свідчить, що дана норма може застосовуватись лише до судових рішень, які стосуються спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або випадку, коли судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів.
З огляду на те, що стягнення коштів по виконавчому листу №1111/12 не виникло у зв’язку зі спором фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень та з моменту подання виконавчого документу та документів визначених у п.6 Порядку, на час звернення позивача до суду з даним позовом, не минув двохмісячний термін, суд вважає, що відповідач, зупиняючи операції з бюджетними коштами по рахунках Словечанської сільської ради діяв у спосіб визначений законом та у межах наданих йому повноважень, а тому вважає позовні вимоги безпідставними та відмовляє у задоволенні позову.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
У задоволенні позову Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області до Управління державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева