Справа № 2-а/679/63/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2016 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі судді Ходоровського Б.В., при секретарі Федорчук Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату різниці недоотриманої пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Згідно позовної заяви ОСОБА_1, усних пояснень в судовому засіданні його представника, в серпні 2001 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років як військовослужбовцю, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Станом на 01.02.2016 року він мав право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, що передбачена Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому 01.02.2016 року відмовився від одержання пенсії за вислугу років і подав до відповідача заяву про призначення нової пенсії за віком на пільгових умовах.
Оскільки йому така пенсія призначалася вперше й раніше за нею не звертався, то відповідно до умов Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при розрахунку розміру пенсії відповідач повинен був застосувати середній заробіток по Україні за три роки, що передують його зверненню за цією пенсією, тобто за 2013-2015 роки, але з незрозумілих підстав пенсія була нарахована на умовах переводу з одного виду на іншій як перерахунок через зміну надбавки і застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік. Враховуючи різницю між цими двома показниками розмір пенсії було безпідставно значно занижено.
05 квітня 2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин із заявою, в якій просив зробити перерахунок пенсії з 01.02.2016 року, застосувавши середній заробіток по Україні за три роки, що передують зверненню за пенсією за віком, тобто за 2013-2015 роки. Листом № 17/Г-10 від 14.04.2016 року відповідач відмовив йому в цьому, вказавши, що пенсія призначена відповідно до вимог діючого законодавства на підставі переведення з одного виду пенсії на інший.
Такі дії відповідача є неправомірними та суперечать чинному законодавству, оскільки Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що в порядку переведення з одного виду пенсії на інший враховується та середня заробітна плата, яка визначалась при попередньому призначенні, однак дана норма Закону застосовується лише тоді, коли особі було попередньо призначено один з видів пенсії, що зазначений в ст.9 цього Закону, а саме: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Пенсія за вислугу років не входить в перелік цих видів пенсії, а була призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому дії відповідача є необґрунтованими та суперечать чинному законодавству.
На підставі наведеного просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин щодо відмови йому здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, як особі, яка звернулася за призначенням цієї пенсії вперше, відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2013-2015 роки; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин здійснити перерахунок йому пенсії за віком з 01.02.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013-2015 роки.
Також просить стягнути з відповідача судовий збір.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що у серпні 2001 році ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої припинено 31.01.2016 року на підставі його заяви. З 01.02.2016 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Нетішин та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. Оскільки позивачу пенсія вже призначалася, пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №2 була йому призначена шляхом переведення з одного виду пенсії на інший. При обрахунку пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік відповідно до вимог ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Вважає, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 06.08.2001 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та припинено її виплату з 31.01.2016 року на підставі його заяви.
01.02.2016 року позивач, маючи право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, звернувся з заявою до відповідача про призначення такої пенсії.
З 01.02.2016 року ОСОБА_1 перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. При цьому, для обчислення розміру вказаної пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.
05 квітня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин з письмовою заявою, в якій просив зробити перерахунок пенсії з 01.02.2016 року, застосувавши середній заробіток по Україні за три роки, що передують зверненню за пенсією за віком, тобто за 2013-2015 роки, вказавши на безпідставність застосування відповідачем при призначенні пенсії показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області № 17/Г-10 від 14.04.2016 року, позивачу повідомлено, що з 01.02.2016 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нетішин та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зазначено, що згідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення ріння соціального захисту населення" № 327 від 23.04.2012 року, для обчислення пенсії було враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.
Однак, з вказаним погодитись не можна, оскільки дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства України, що випливає з наступного.
Відповідно до ст.ст. 1-1, 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно ч.1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч.2 ст.40 Закону , заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу)застрахованої особи.
Згідно ч.3 ст.45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення ( попереднього перерахунку ) попереднього виду пенсії.
В даній статті Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст.9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч.3 ст.45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в даному випадку при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2013-2015 роки.
З огляду на наведені обставини, безпідставними є також посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», оскільки в даному нормативно-правовому акті мова йде виключно про пенсії, призначені до 01.05.2012 року, а позивачу пенсія за віком була призначена у 2016 році.
На підставі вищевикладеного, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою повного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 01.02.2016 року, а саме з моменту призначення такої пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
Суд вважає також за необхідне згідно ч. 1 ст. 94 КАС України з управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 551,20 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 10, 40, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.11, 71, 94, 158 - 163, 167 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки, починаючи з 01.02.2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 01.02.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн. шляхом його безспірного списання органами Державної казначейської служби України з рахунків управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд Хмельницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ходоровський Б.В.